Nedostatek spánku

Proč je obětování spánku jedna z nejhorších věcí, kterou můžete udělat. Obezita, srdeční onemocnění a dokonce i přiznání ke zločinům, kterých jste nedopustili - to je důvod, proč je uzavření očí tak důležité. Všichni známe ten strašný pocit, že se musíme pořádně vypořádat se svým dnem, hněvivě, hloupě, po noci, ve které sebou házíme a otáčíme. Noc se špatným spánkem je určitě nepohodlná. Ale věděli jste, že účinky nedostatečného spánku mohou být překvapivě vážné?

Když bylo v roce 1996 nalezeno tělo 14leté Crystal Champagne pod mostem v Louisianě, nebylo to dlouho poté, co se její bratranec Damon Thiodaeux přiznal policii na pásce, že ji zavraždil. Strávil pak 15 let v cele smrti. Ve skutečnosti se však Thiodaeux tohoto zločinu nedopustil: důkazy DNA to později potvrdily.

Ukázalo se, že Thiodaeux byl během policejních rozhovorů hluboce spánkově deprivován, což ho vedlo k falešnému doznání. Nedávná studie Kriminologického ústavu na Cambridge University poukázala na to, jak snadno může těžké vyčerpání způsobit tento druh chování, a právní experti předpovídají, že to bude uvedeno v budoucích soudních případech.

David Dinges, profesor psychologie na univerzitě v Pensylvánii, nebyl vůbec překvapen, když slyšel, že existují důkazy o zvýšení falešných přiznání, když jsou lidé spánkově deprivováni. Říká:

"Deprivace (nedostatek) spánku může lidi učinit zranitelnými vůči zneužití. A vy si přitom nejste vědomi toho, že jste narušeni. Je to, jako když lidé pijí alkohol a nějak si myslí, že jsou v pohodě, i když ve skutečnosti vůbec nejsou schopni řídit."

Profesor Dinges se domnívá, že spánková deprivace je větším problémem, než kdy předtím. V posledních 50 letech rozšíření spektra technologií a šíření industrializace narušilo časové bariéry, ve kterých jsme žili. Nyní máme zábavu dostupnou 24 hodin denně 7 dní v týdnu a více než kdy jindy lidé v noci nespí, ať už doma nebo v práci.

Ale naše těla se tomu tak snadno nepřizpůsobí. Naše vnitřní hodiny (nebo cirkadiánní rytmus) jsou 24hodinový cyklus, který nám říká, kdy spát a kdy se probudit. To je ovlivněno podněty životního prostředí, například slunečním zářením a teplotou.

Kolik spánku potřebujeme?

Jak Dingesovi, tak Dr. Paul Kelleyovi, Čestnému spolupracovníku pro klinické výzkumy v Institutu spánku a cirkadiánního neurologického výzkumu na Oxfordské univerzitě, je jasné: od amerických prezidentských kandidátů až po generální ředitele ti, kteří se chlubí tím, že v noci spí 4 hodiny nebo méně, šíří nebezpečné rady.

Jak zdůrazňuje Kelley, kladli jsme hodně důvěry v odvětví, kde byli lidé pravděpodobně spánkově deprivováni. "Kdo byl před několika lety odpovědným za ekonomickou havárii?" Zeptá se sardonicky. Profesor Dinges souhlasí:

"Když slyším, že americký prezidentský kandidát tvrdí, že nepotřebuje spát, obávám se, že to, co vidíme, je ve skutečnosti nefunkční člověk, nebo někdo, kdo se chlubí kvůli tomu, aby zapůsobil na lidi. Ať už je cokoli, musíme se obávat, že se nedostatek spánku stává rysem toho, co znamená být dobrou účinnou lidskou bytostí a dobrým vůdcem. Je důležité, aby se spánek stal prioritou dobrého rozhodování."

Doktor Kelley říká, že je pravidlem, že šest až osm hodin spánku v noci je to, kam bychom měli směřovat. A časy, kdy jdeme do postele a kdy se probouzíme se liší v závislosti na našem věku. Výzkum jeho týmu zjistil, že načasování školy pro dospívající neodpovídá jejich biologii, což vede k významné ztrátě spánku. Domnívá se, že vzdělávací instituce by se měly otevírat později, což by vedlo k lepšímu výkonu dětí.

A když je spánek pravidelně narušován, může to v dlouhodobém výhledu přinést řadu zdravotních problémů, například:

Mikrospánek

Mikrospánek jsou nekontrolovatelné epizody lehkého spánku, které trvají pět až deset vteřin. Stávají se, když mozek nedobrovolně usne a neočekávaně jsou způsobeny únavou. Lidé se probouzí náhle, obvykle s ostrým trhnutím hlavy. V roce 2014 připustilo 45% mužských řidičů mikrospánek při jízdě - děsivá statistika. Podle Think!, téměř 20% nehod na hlavních silnicích souvisí se spánkem a je pravděpodobné, že budou mít za následek vážnější újmu, než ostatní. Největší riziko, že usnou za volantem mají muži mladší 30 let.

Obezita

Existuje spousta výzkumů, které naznačují, že existuje souvislost mezi tím, kolik lidí spí a kolik váží. Je to proto, že nedostatek spánku může narušit rovnováhu klíčových hormonů, které kontrolují chuť k jídlu.

"To, co děláte, je, že si vezmete vaše vnitřní hodiny a nastavujete je na nevhodnou dobu, takže to ovlivní věci jako hladové hormony tak, že lidé jedí špatné věci ve špatném čase," vysvětluje doktor Kelley.

Srdeční choroby

Zdravé srdce závisí na dobrém spánku. Lidé, kteří nespí dostatečně, jsou vystaveni vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění - bez ohledu na jejich věk, váhu nebo na to, zda kouří nebo cvičí. Vědci si nejsou zcela jisti, proč tomu tak je, ale je to pravděpodobně něco, co souvisí s tím, že narušení spánku způsobuje biologické procesy, jako je metabolismus glukózy a zánět.

Časté infekce

Vaše maminka měla pravdu: Pokud nebudete dostatečně spát, máte větší pravděpodobnost onemocnět. Studie ukazují, že lidé s nedostatkem spánku pravděpodobně onemocní poté, co byli vystaveni viru, jako je běžné nachlazení. A dodejme ještě, že nedostatek spánku znamená také, že se zotavíte pomaleji, pokud onemocníte. 

Rakovina

Profesor Dinges říká, že špatný spánek může být pro vaše zdraví dost špatný. Lidé, kteří pracují na směny, by měli být považováni za zaměstnance s rizikovou prací:

"WHO vyhlásila práci v noční směně za karcinogenní aktivitu kvůli vyšším hodnotám výskytu rakoviny prostaty a rakoviny prsu u mužů a žen. Nebezpečné práce si představujeme tak, že pracujete s plutoniem nebo podobně, ale pravda je, že lidé, kteří pracují na nočních směnách, jsou v jistém druhu nebezpečné situace, pokud jde o účinky na jejich tělo a pohodu."                                                                                                        

Naše společnost se spoléhá na to, že práce na směny funguje správně, takže náš problém týkající se deprivace spánku není právě ten, kterým se je třeba zabývat, takže co můžete dělat? Profesor Dinges se domnívá, že to, že si lidé více uvědomí vliv spánku, může být pro náš život dobrý výchozí bod.

"Je zapotřebí pokračovat ve zvyšování povědomí, že dostatek spánku je v našem životě stejně důležitý pro udržení našeho zdraví, našich úsudků, našich efektivních schopností a naší bezpečnosti jako dieta a cvičení."

Jaké je řešení našeho problému se spánkem?

Profesor Kelley v některých zemích zjistil, že chtějí jít proti nepořádku v čase. Například v Americe existuje hnutí, kde střední školy nezačnou s výukou před 8:30. Věří, že Spojené království je brzy začne následovat - již existuje několik škol, které začínají odpoledne.

Jinde by mohly věci zlepšit kanceláře, které umožňují svým zaměstnancům pracovat v pružné pracovní době, protože zaměstnanci mohou přizpůsobit svůj život spánkovým cyklům. Nezávislí pracovníci z ní mohou také těžit, ale pouze pokud nedojde k přepracování. Pokud však nemůžete pracovní dobu změnit, platí obvyklé tipy. Jak říká Kelley, "Klíčová je dobrá rutina pro spaní, ať už je vám pět nebo 50 let." To zahrnuje:

  • Zajistěte, aby byl váš pokoj tmavý a neobsahoval modré světlo ze zařízení, jako jsou smartphony a tablety
  • Nedívejte se na své e-maily před spaním
  • Nepoužívejte alkohol, protože zhoršuje kvalitu vašeho spánku
  • Nepijte kofeinové nápoje v odpoledních nebo večerních hodinách. Můžou způsobit nespavost. Ale co je nejdůležitější, nepodceňujte důležitost spánku. Přestaňte ho vidět jako něco, co můžete obětovat. A snažte se skončit práci včas; Budete pravděpodobně produktivnější, pokud to dodržíte. Jak říká profesor Dinges:
  • "Vzhledem k účinkům deprivace spánku skutečně chceme, aby lidé převzali kontrolu nad spánkem stejně, jako by mohli řídit svou stravu a cvičení. Musíme začít užívat spánek jako obrovskou výhodu, která nám poskytuje naše zdraví a fungování" 

 

Čaje