-
04
dub 2019
- Vytvořeno: 4. duben 2019
- Aktualizováno: 4. duben 2019
Močová inkontinence, únik moči
Močová inkontinence, únik moči, trápí převážně ženy. Muži mohou být postižení také, ale ve srovnání s ženami muži prohrávají. Nejde jen o zdravotní problém, ale také o sociální. Zápach moči je nepříjemný a okolí si ho vždy všimne, což na obou stranách vyvolává rozpaky. Děti se takovému člověku mohou i smát. To vede k izolaci jedince. Mohou nastat i deprese a úzkosti. Jsou i případy ztráty zaměstnání.
V dnešní době je na trhu velké portfolio inkontinenčních pomůcek, které tyto problémy inkontinence řeší. Pojďme se na ně podívat. Nejprve si únik moči, inkontinenci trochu přiblížíme. Je důležité poznat svého nepřítele.
Únik moči, močová inkontinence
Moč se tvoří v ledvinách z přijatých tekutin během dne. Tam se složitých mechanizmem tvoří moč definitivní, která přes dutý systém ledviny putuje přes močovody do močového měchýře. Močový měchýř, ductus cysticus, je rezervoárem moči. Naplněný je kulovitý. Vyprázdněný je oplasknutý jako míč. Ve dvou rozích do něho ústí močovody směrem k hlavě, směrem k vylučovacím orgánům navazuje na močovou trubici, uretru. Díky němu nemusíme močit tak často. Bohužel u žen je močová trubice krátká a snáze tak přechází do močoché měchýže především u starších dam močová infekce. Je to dáno tím, že močový měchýř má jakési dno, kde hromadí zbytek moči a epitelie, které tvoří ideální živnou půdu pro bakterie. Močový měchýř ale musí být zdravý. Poté moč putuje z močového měchýře močovou trubicí, uretrou, do ústí močovodu, meatu. Zde moč opouští naše tělo. Všechny tyto pochody jsou řízeny neurohumorálně, dávají zpětnou vazbu a řídí tak i například náš vysoký krevní tlak nebo produkci stresových hormonů. Hlavní hnací silou pro putování moče tímto systémem je složitý svalový aparát tvořený hladkou svalovinou. Ta je ovlivňována nervovým systémem. V močovém měchýři jsou receptory, které poznají, že je v něm již moči dostatek a je třeba jít močit. Aby však nedošlo k úniku moči například při kýchnutí, zasmání se nebo leknutí máme k dispozici svaly a vazy dna pánevního. Ty tvoří dolní oporu močového měchýře ještě před močovou trubicí.
Většinou po porodu se ale pánevní dno oslabuje a k samovolnému úniku moči dochází. Není to jediná příčina, ale jedna z nejčastějších. Dalším velmi nepříjemným onemocněním je hyperreflexní močový měchýř. Dochází k situaci, kdy i normální kapacita měchýře nedokáže moč udržet díky porušení neuoreceptorů.
Mezi další příčiny úniku moči patří poúrazové stavy pánve s poraněním předního segmentu pánve. Mnohé příčiny se dají operovat a někdy i zcela odstranit, někdy pouze obtíže zmírní.
Co dělat?
Aby život s močovou inkontinencí byl co nejpohodlnější, přichází firma Tena se speciálními produkty. Patří mezi ně například inkontinenční kalhotky. Dále pak vložky, pleny, pomůcky o inkontinentního pacienta a mnoho dalšího.
Uniku moči se tedy bát nemusíte, jen je třeba vyzkoušet kvalitní pomůcky ke zvládnutí obtíží. Věříme, že se vám život s Tenou zlepší a vrátí vás opět do aktivního života.