Melatonin

Melatonin má i jiné názvy:5-Methoxy-N-acetyltryptamin, MEL, melatonina, meatonin, MLT, N-acetyl-5-methoxytryptamin, Pineal Hormon. Bdění během dne, kdy je světlo a spaní v noci, když je tma, je přirozenou součástí lidského života. Teprve nedávno vědci začali chápat střídající se cyklus spánku a bdění a souvislost s denním světlem a temnotou.

Klíčovým faktorem v tom, jak je lidský spánek regulován, je vystavení světlu nebo tmě. Vystavení světlu stimuluje nervovou cestu ze sítnice v oku do oblasti v mozku nazývané hypotalamus. Tam, speciální centrum nazvané suprachiasmatické jádro (SCN), iniciuje signály do jiných částí mozku, které řídí hormony, tělesnou teplotu a další funkce, které hrají roli v tom, že se cítíme ospalí nebo zcela vzhůru.

SCN funguje jako hodiny, které vytvářejí regulovaný vzor činností, které ovlivňují celé tělo. Jakmile je každý den vystaveno prvnímu světlu, hodiny v SCN začnou provádět funkce, jako je zvýšení tělesné teploty a uvolňování stimulujících hormonů, jako je kortizol. SCN také zpomaluje uvolňování dalších hormonů, jako je melatonin, který je spojen s počátkem spánku, až do mnoha hodin později, když přijde temnota.

Co je melatonin?

Melatonin je přirozený hormon, který je vyroben ve vašem těle epifýzou. Jedná se o žlázu, která se nachází těsně nad středem mozku. V průběhu dne je epifýza neaktivní. Když zapadne slunce a nastane tma, "zapne" SCN epifýzu, která začne aktivně produkovat melatonin, jenž se uvolní do krve. Obvykle se to stává kolem 9:00. Výsledkem je, že hladiny melatoninu v krvi prudce stoupají a začnete se cítit méně bdělí. Spánek se dostavuje později.
Hladiny melatoninu v krvi zůstávají zvýšeny asi 12 hodin - po celou noc - před světlem nového dne, kdy se vrátí k nízké denní hladině asi o 9 ráno. Denní hladiny melatoninu jsou stěží detekovatelné.

Jasné světlo má kromě nastavení časování hodin další vliv. Přímo inhibuje uvolňování melatoninu.

Melatonin a spánek

To je důvod, proč je melatonin někdy nazýván "Drákula hormonů" - vychází jen ve tmě. Dokonce, i když je epifýza zapnutá vnitřními hodinami, nebude produkovat melatonin, pokud není osoba v slabě osvětleném prostředí. Kromě slunečního světla může být umělé osvětlení uvnitř budovy dostatečně jasné, aby zabránilo uvolnění melatoninu.

Vhodné dávkování

Je pravděpodobné, že jste viděli melatonin v obchodech se zdravou výživou nebo v reklamě či článku. Žádný jiný hormon není dostupný ve Spojených státech bez předpisu. Vzhledem k tomu, že melatonin je přirozeně obsažen v některých potravinách, zákon o zdraví a vzdělávání školství z roku 1994 umožňuje jeho prodej jako doplňky stravy (např. Vitamíny a minerály). Ty nemusí být schváleny Správou potravin a léčiv (FDA) nebo kontrolovány stejným způsobem jako léky.

Protože není zařazen jako droga, vyrábí se syntetický melatonin v továrnách, které nejsou regulovány FDA. Uvedené dávky nemusí být kontrolovány ani přesné, což znamená, že množství melatoninu v tabletách, které užíváte, nemusí být množství uvedené na obalu. Většina komerčních produktů se nabízí v dávkách, které způsobují, že hladiny melatoninu v krvi vzrostou na mnohem vyšší hladiny, než jsou přirozeně vyprodukovány v těle. Užívání typické dávky (1 až 3 mg) může zvýšit hladinu melatoninu v krvi na 1 až 20 násobek normální hladiny.

Aby byl melatonin užitečný, musí správné dávkování, metoda a denní doba, kdy je třeba jej vzít, odpovídat problému spánku. Přijetí ve "špatné" denní době může nastavit vaše biologické hodiny nežádoucím směrem. Kolik ho brát, kdy ho brát, a účinnost melatoninu, pokud existuje, pro konkrétní poruchy spánku se teprve začíná zjišťovat.

Výzkumné údaje

U některých lidí se zdá, že melatonin zlepšuje spánek. Nicméně když vědci provádějí testy porovnávající melatonin jako "spací prášek" s placebem (cukrové pilulky), většina studií nevykazuje žádnou výhodu melatoninu. Důkazy, že melatonin může resetovat tělesné hodiny, je dobře zaveden, i když není jasné, zda může být vystavení světlu efektivnější. Celkově výzkum naznačuje lepší spánek, když se ve vhodném čase užívá melatonin pro pásmovou nemoc a práci na směny. Příslušná dávka a bezpečnostní rizika budou zřejmé po dalším výzkumu.

Některé studie ukazují, že užívání melatoninu je slibné pro zkrácení doby potřebné k usnutí a snížení počtu probuzení, avšak nikoli nutně celkové doby spánku. Jiné studie nevykazují žádný užitek melatoninu.

Velké studie jsou potřebné k prokázání toho, zda je melatonin účinný a bezpečný pro některé formy nespavosti, zejména při dlouhodobém užívání. Možná je pravda, že melatonin je účinný a bezpečný pro některé typy nespavosti a pro děti, ale ne pro jiné typy spánkových problémů. Kolik ho brát, kdy ho brát, a účinnost melatoninu, pokud existuje, pro konkrétní poruchy spánku se teprve začíná zjišťovat.

MELATONIN - Informační přehled

Melatonin je hormon, který se nachází přirozeně v těle. Melatonin používaný jako léčivo se obvykle vyrábí synteticky v laboratoři. Je nejčastěji dostupný ve formě pilulky, ale melatonin je také k dispozici ve formách, které mohou být umístěny pod jazyk, nebo aplikovány na pokožku. To umožňuje, aby byl absorbován přímo do těla.

Lidé používají melatonin k nastavení vnitřních hodin těla. Používá se pro pásmovou nemoc (porucha biorytmu při dlouhé cestě letadlem do jiného časového pásma), pro úpravu cyklů spánku u lidí, jejichž denní harmonogram práce se mění (porucha směnové práce) a pro pomoc slepým lidem při vytváření denního a nočního cyklu.

Melatonin se také používá při neschopnosti usnout (nespavost); syndromu zpožděné fáze spánku (DSPS); poruše REM spánku (RBD); nespavosti spojené s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD); nespavosti způsobené některými léky proti vysokému krevnímu tlaku nazývanými beta-blokátory; a problémům se spánkem u dětí s vývojovými poruchami, včetně autismu, mozkové obrny a intelektuálního postižení. Používá se také jako pomoc při spánku po přerušení užívání benzodiazepinových léků a ke snížení nežádoucích účinků při zastavení kouření.

Někteří lidé užívají melatonin při Alzheimerově chorobě nebo ztrátě paměti (demence), bipolární poruše, plicním onemocnění nazývaným chronické obstrukční plicní onemocnění (COPD), nespavosti způsobené beta-blokátory, endometrióze, zvonění v uších, depresi nebo sezónní afektivní poruše (SAD), mírném mentálním postižení, nealkoholickém jaterním onemocněním, syndromu chronické únavy (CFS), fibromyalgii, syndromu nepokojných nohou, zánětlivém onemocnění nazývaném sarkoidóza, schizofrenii, migréně a jiné bolesti hlavy, ztrátě zraku související s věkem, syndromu benigní prostatické hyperplasie (BPH), ztrátě kostní hmoty (osteoporóza), pohybové poruše nazývané tardivní dyskineze (TD), refluxní chorobě žaludku, Helicobacter pylori (H. pylori), neplodnosti, epilepsii, stárnutí, menopauze, metabolickém syndromu, po operaci, agitovaností způsobené anestezií, stresem, nedobrovolné pohybové poruše (tardivní dyskinezie), změnách srdeční frekvence, když změníte polohu z lehu do sedu (syndrom posturalní tachykardie), deliriu, neschopnosti kontrolovat močení, bolesti čelisti, zánětlivém onemocnění střev (ulcerózní kolitida) a pro kontrolu porodnosti.

Jiná použití zahrnují rakovinu prsu, rakovinu mozku, rakovinu plic, rakovinu prostaty, rakovinu hlavy, rakovinu krku a gastrointestinální rakovinu. Melatonin se také používá proti některým vedlejším účinkům léčby rakoviny (chemoterapie), včetně ztráty hmotnosti, bolesti nervů, slabosti a sníženého počtu buněk tvořících sraženinu (trombocytopenie).

Používá se také k uklidnění lidí před tím, než dostanou anestezii k chirurgickému zákroku.

Formy melatoninu, které mohou být absorbovány pod jazykem, se používají při nespavosti, poruše směnné práce a pro uklidnění lidí před přijetím anestezie k chirurgickému zákroku.

Někdy lidé aplikují melatonin na pokožku, aby ji chránili před sluncem.

Melatonin může být také injektován do svalu, aby pomohl léčit rakovinu.

Jak to funguje?

Hlavním úkolem Melatoninu v těle je regulovat noční a denní cykly nebo cykly spánku-bdění. Tma způsobuje, že tělo produkuje více melatoninu, což signalizuje tělu, aby se připravilo na spánek. Světlo snižuje produkci melatoninu a signalizuje tělu, aby se připravilo na to, aby bylo vzhůru. Někteří lidé, kteří mají problémy se spaním, mají nízké hladiny melatoninu. Předpokládá se, že přidání melatoninu z doplňků jim může pomoci spát.


MELATONIN Použití a účinnost

pro:

  • Poruchy spánku u slepých. Užívání melatoninu ústy pomáhá zlepšit poruchy spánku u slepých dětí a dospělých.
  • Poruchy spánku (syndrom pozdní fáze spánku). Zdá se, že užívání melatoninu ústy zkracuje dobu potřebnou k usnutí mladých dospělých a dětí, které mají problémy se usínáním. Nicméně, se zdá, že do jednoho roku po ukončení léčby se tento problém spánku vrátí.
  • Problémy se spánkem u osob s poruchami spánkového cyklu. Užívání melatoninu ústy pomáhá při narušených cyklech spánku-bdění u dětí a dospívajících s mentálním postižením, autismem a jinými poruchami centrální nervové soustavy. Zdá se, že melatonin také zkracuje dobu, kterou děti s vývojovým postižením potřebují k usnutí. Kromě toho se zdá, že melatonin zvyšuje kvalitu spánku u lidí se sníženým spánkem REM. Zdá se, že melatonin zkracuje dobu potřebnou k usnutí a počet přerušení spánku u starších lidí s poruchami spánkového cyklu a demencí.

pro:

  • Nespavost způsobenou beta-blokátory. Beta-blokátorové léky, jako je atenolol a propranolol, jsou třídou léků, které zřejmě snižují hladiny melatoninu. To může způsobit problémy se spánkem. Výzkum naznačuje, že užívání doplňku melatoninu může snížit tento vedlejší účinek.
  • Bolestivou děložní poruchu nazývanou endometrióza. Výzkum naznačuje, že užívání melatoninu denně po dobu 8 týdnů snižuje bolest o 39,3% a užívání léků proti bolesti o 46%. Také snižuje bolest při menstruaci, pohlavním styku a při chodu do koupelny.
  • Vysoký krevní tlak. Užívání formy melatoninu s řízeným uvolňováním před spaním vykazuje snížení krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem. Formule s okamžitým uvolňováním zřejmě nefungují.
  • Nespavost. U primární nespavosti (nespavost, která nesouvisí s lékařskými nebo environmentálními příčinami) se zdá, že melatonin zkracuje dobu potřebnou k usnutí, ale pouze asi o 12 minut. Zdá se, že melatonin nezlepšuje "efektivitu spánku", což je procento času, který člověk ve skutečnosti tráví spánkem během doby určené ke spánku. Někteří lidé říkají, že s melatoninem lépe spí, přestože testy nesouhlasí. Existují určité důkazy, že melatonin spíše pomáhá starším lidem než mladým lidem nebo dětem. Může to být proto, že starší lidé mají ve svém těle méně melatoninu, než začnou usínat. Existuje zájem zjistit, zda může melatonin pomoci při "sekundární nespavosti". Jedná se o potíže se spánkem, které souvisejí s jinými stavy, jako je Alzheimerova choroba; Deprese; schizofrenie; hospitalizace; a "syndrom ICU", který zahrnuje poruchy spánku v jednotce intenzivní péče. Dosavadní výzkum naznačuje, že melatonin nemusí pomáhat zkrátit dobu potřebnou k usnutí při sekundární nespavosti, ale může zlepšit účinnost spánku.
  • Pásmová nemoc. Většina výzkumů ukazuje, že melatonin může zlepšit některé příznaky pásmové nemoci, jako je bdělost a koordinace pohybu. Zdá se, že melatonin mírně zlepšuje i další symptomy pásmové nemoci, jako je denní ospalost a únava. Ale melatonin nemusí být účinný pro zkrácení doby potřebné pro uspání lidí s pásmovou nemocí.
  • Snížení úzkosti před operací. Melatonin používaný pod jazykem se zdá být stejně účinný při snižování úzkosti před operací jako midazolam, konvenční medikace. Zdá se, že má u některých lidí méně nežádoucích účinků. Užívání melatoninu ústy také zřejmě snižuje úzkost před chirurgickým zákrokem, i když existují některé protichůdné důkazy.
  • Nádory. Užívání vysokých dávek melatoninu s chemoterapií nebo jinou léčbou rakoviny může snížit velikost nádorů a zlepšit míru přežití u lidí s nádory.
  • Úžeh. Aplikace melatoninu na pokožku před expozicí slunce zřejmě zabraňuje spáleninám
  • Bolesti čelistí (temporomandibulární porucha). Výzkum naznačuje, že užívání melatoninu před spaním po dobu 4 týdnů snižuje bolest o 44% a zvyšuje toleranci k bolesti o 39% u žen s bolesti čelistí.
  • Nízký počet krevních destiček (trombocytopenie). Užívání melatoninu ústy může zlepšit nízké počty krevních destiček spojené s rakovinou, léčbou rakoviny a dalšími poruchami.

pro:

  • Odvykání od léčiv nazývaných benzodiazepiny. Časné výzkumy naznačují, že užívání formy melatoninu s řízeným uvolňováním podávaným ústy pomáhá starším lidem s nespavostí, související s odvykáním lékům nazývaných benzodiazepiny. Většina výzkumů však ukazuje, že užívání melatoninu u většiny pacientů nepomáhá při odvykání benzodiazepinům.
  • Úbytek hmotnosti následkem rakoviny (kachexie). Výzkum naznačuje, že užívání melatoninu každý večer po dobu 28 dní nezvyšuje chuť k jídlu, tělesnou hmotnost nebo složení těla u lidí se syndromem plýtvání z rakoviny.
  • Ztráta paměti (demence). Většina výzkumů naznačuje, že užívání melatoninu nezlepšuje chování ani neovlivňuje příznaky u lidí s Alzheimerovou chorobou nebo jiných forem ztráty paměti. Ale užívání melatoninu může snížit zmatek a nepokoj, po západu slunce u lidí s těmito podmínkami.
  • Cvičení výkonu. Zdá se, že užití melatoninu jednu hodinu před cvičením odolnosti výkon nezlepšuje.
  • Neplodnost. Zdá se, že užívání melatoninu neovlivňuje fertilitu nebo počet otěhotnění žen podstupujících léčbu plodnosti. Některé výzkumy však naznačují, že užívání melatoninu denně po dobu nejméně dvou týdnů by mohlo zvýšit počet těhotenství u žen, které nezvládly IVF.
  • Úprava plánu spánku u lidí, kteří pracují na směny. Zdá se, že užívání melatoninu ústy nezlepšuje problémy se spánkem u lidí, kteří pracují na směny.


pro:

  • Deprese. Ačkoli melatonin může zlepšit problémy se spánkem u lidí s depresí, nezdá se, že zlepší depresi samotnou. Existuje také obava, že melatonin může u některých lidí zhoršit příznaky. Není jasné, zda užívání melatoninu může depresi zabránit.
  • Ztrátu zraku související s věkem (věkem podmíněná makulární degenerace VPMD). Dřívější výzkum naznačuje, že užívání melatoninu může zpozdit ztrátu vidění u lidí s věkem související ztrátou zraku.
  • Porucha pozornosti a hyperaktivity (ADHD). Omezený výzkum naznačuje, že melatonin by mohl snížit nespavost u dětí s ADHD, kteří užívají stimulanty. Zdá se však, že zlepšený spánek nezhoršuje příznaky ADHD.
  • Zvětšenou prostatu (benigní hyperplasie prostaty). Některé výzkumy naznačují, že užívání melatoninu může snížit nadměrné močení v noci u některých mužů se zvětšenou prostatou.
  • Bipolární porucha. Časné výzkumy naznačují, že užívání melatoninu před spaním zvyšuje trvání spánku a snižuje manické symptomy u lidí s bipolární poruchou, kteří trpí také nespavostí. Existují však i obavy, že užívání melatoninu může u některých lidí s bipolární poruchou působit horší příznaky.
  • Chronický únavový syndrom (CFS). Některé rané výzkumy naznačují, že užívání melatoninu ve večerních hodinách může zlepšit některé příznaky CFS, včetně únavy, koncentrace a motivace. Jiný časný výzkum však naznačuje, že užívání melatoninu ústny symptomy CFS nezlepšuje.
  • Onemocnění plic (chronické obstrukční plicní onemocnění). Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu zlepšuje dušnost u lidí s CHOPN. Zdá se však, že nezlepšuje funkci plic nebo výkonovou kapacitu.
  • Bolestivost hlavy. Užívání melatoninu 10 mg perorálně každý večer by mohlo snížit frekvenci bolestí hlavy. Zdá se však, že nižší dávky nefungují.
  • Problémy s mentální funkcí. zdá se, že užití směsi kyseliny docosahexaeonové (DHA), kyseliny eikosapentaenové (EPA), vitaminu E, sóji, fosfolipidů, melatoninu a tryptofanu, zlepšuje duševní funkce, řeč a citlivost čichu.
  • Delirium. Důkazy naznačují, že užívání melatoninu v noci po dobu 14 dní snižuje riziko deliria u starších lidí.
  • Poruchy trávení (dyspepsie). Užívání melatoninu v noci zřejmě snižuje poruchy trávení.
  • Pomočování (enuréza). Dřívější výzkum naznačuje, že užívání melatoninu před spaním nezhoršuje počet mokrých postelí u dětí s nočním pomočováním.
  • Fibromyalgie. Melatonin může snížit závažnost bolesti a ztuhlosti u lidí s fibromyalgií.
  • Reflux (vracení) žludečních šťáv. Užívání melatoninu denně před spaním může zlepšit příznaky refluxu kyseliny ze žaludku, včetně pálení žáhy. Zdá se však, že užívání konvenčních léků je účinnější.
  • Žaludeční vředy způsobené infekcí H. pylori. Důkazy naznačují, že užívání melatoninu společně s lékem Omeprazol zlepšuje hojení u lidí s vředy způsobenými infekcí H. pylori.
  • Syndrom dráždivého tračníku (IBS). Dřívější výzkum naznačuje, že užívání melatoninu může zlepšit některé, ale ne všechny, příznaky IBS. Některé výzkumy naznačují, že melatonin funguje lépe u lidí s IBS, u kterých je hlavním příznakem spíše zácpa než průjem.
  • Příznaky menopauzy. Omezený výzkum naznačuje, že melatonin neodstraňuje symptomy menopauzy. Nicméně užívání melatoninu v kombinaci se sójovými isoflavony může pomoci psychologickým symptomům spojeným s menopauzou.
  • Metabolický syndrom. Časný výzkum naznačuje, že užívání melatoninu snižuje krevní tlak i lipoprotein s nízkou hustotou (ldl nebo "špatného") cholesterolu u lidí s metabolickým syndromem.
  • Migrény. Existují důkazy, že užívání melatoninu před spaním může zabránit epizodické migréně. Když se vyskytují bolesti hlavy, jsou mírnější a probíhají rychle, nicméně další důkazy ukazují, že užívání melatoninu nesnižuje frekvenci záchvatů migrén.
  • Skončení s nikotinem. Užitím melatoninu 3,5 hodiny po vysazení nikotinu se sníží úzkost, nervozita, a chuť na cigaretu u kuřáků.
  • Onemocnění jater (nealkoholické steatohepatitis). Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu zlepšuje markery funkce jater v krvi lidí s nealkoholickými steatohepatitis.
  • Zotavení po operaci. Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu noc před a hodinu před začátkem operace by mohla snížit bolest a užívání drog po operaci.
  • Změny srdečního rytmu při změně polohy z lehu do sedu (syndrom posturální tachykardie). Časný výzkum naznačuje, že jedna dávka melatoninu snižuje srdeční tep, když ze sedu vstanete, ale melatonin zřejmě nemá žádný vliv na krevní tlak nebo jiné symptomy.
  • Rakovina prostaty. Užívání melatoninu ústy spolu s běžnými léky může snížit růst rakoviny prostaty.
  • Pohyby při spánku. Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu před spaním snižuje pohyb svalů během spánku u lidí se spánkovou poruchou, která zahrnuje pohyby při snech.
  • Syndrom neklidných nohou. Časné výzkumy naznačují, že užívání melatoninu před spaním může u lidí se syndromem neklidných nohou příznaky zhoršit.
  • Zánětlivý stav nazývaný sarkoidóza. Časné důkazy naznačují, že užívání melatoninu denně po dobu jednoho roku, po čemž následuje snížená dávka ve druhém roce, zlepšuje funkci plic a kožní problémy u lidí se zánětlivým stavem nazývaným sarkoidóza.
  • Schizofrenie. Existují protichůdné důkazy o účincích melatoninu na symptomy schizofrenie a vedlejší účinky souvisejícími s léky. Některé výzkumy ukazují, že užívání melatoninu ústy po dobu 8 týdnů snižuje přírůstek hmotnosti spojený s užíváním léku olanzapinem a zlepšuje příznaky schizofrenie. Ale jiný výzkum naznačuje, že by nemuselo mít žádné výhody a mohlo by zhoršit vedlejší účinky antipsychotických léků druhé generace.
  • Sezónní afektivní porucha (SAD). Některé rané výzkumy naznačují, že užívání melatoninu ústy by mohlo snížit depresi v zimě u lidí se SAD. Ale při podávání melatoninu pod jazykem se zlepšení příznaků nezdá.
  • Záchvaty. Existují určité důkazy, že užívání melatoninu před spaním může snížit počet a délku záchvatů u dětí s epilepsií. Jiné důkazy však naznačují, že záchvaty neomezuje. Melatonin by měl být používán opatrně, protože melatonin může u některých lidí počet záchvatů zvýšit.
  • Neklid způsobený anestetickými léky. Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu před anestezií sevofluranem snižuje rozrušení po operaci.
  • Bolesti hlavy charakterizované náhlou bodavou bolestí. Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu denně může zabránit náhlým bodavým bolestem hlavy.
  • Stres. Existují jisté důkazy, že užívání melatoninu může zlepšit paměť při stresu.
  • Porucha pohybu (tardivní dyskineze). Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu ústy snižuje příznaky poruchy pohybu nazývané tardivní dyskineze. Jiné důkazy však naznačují, že užívání melatoninu denně nedobrovolné pohyby u těchto pacientů nesnižuje.
  • Zvonění v uších (tinnitus). Některé důkazy naznačují, že užívání melatoninu v noci snižuje zvonění v uších a zlepšuje kvalitu spánku. Nicméně, jiný výzkum naznačuje, že to zvonění ucha nesníží.
  • Zánětlivé onemocnění střev (ulcerózní kolitida). Užívání melatoninu denně v kombinaci s konvenčními léky zřejmě pomáhá kontrolovat typ zánětlivého střevního onemocnění nazývaného ulcerózní kolitida.
  • Metabolický syndrom.
  • Osteoporóza.
  • Kontrola porodu.
  • Stárnutí.
  • Jiné podmínky.

MELATONIN - Nežádoucí účinky a bezpečnost

Melatonin je pro většinu dospělých PRAVDĚPODOBNĚ BEZPEČNÝ, jestliže je užíván ústy nebo je injekčně aplikován do těla krátkodobě nebo při aplikaci na kůži.

Melatonin je MOŽNÁ BEZPEČNÝ, pokud je používán ústy vhodně, dlouhodobě. Melatonin byl u některých lidí bezpečně používán po dobu až 2 let. Může však způsobit některé nežádoucí účinky včetně bolesti hlavy, krátkodobých pocitů deprese, ospalosti během dne, závratě, žaludečních křečí a podráždění. Neřiďte dopravní prostředky a neobsluhujte stroje po dobu čtyř až pěti hodin po užití melatoninu.

Zvláštní bezpečnostní opatření a varování:

Těhotenství a kojení: Melatonin je PRAVĚPODOBNĚ NEBEZPEČNÝ, když se užívá ústy nebo se injektuje do těla během těhotenství. Nepoužívejte jej. Melatonin může také narušit ovulaci, což ztěžuje otěhotnění.

Nejsou dostatečné znalosti o bezpečnosti užívání melatoninu při kojení. Nejlepší je neužívat jej.

Děti: Melatonin je PRAVĚPODOBNĚ BEZPEČNÝ, jestliže se užívá ústní formou jako jednorázová dávka. Je PRAVĚPODOBNĚ NEBEZPEČNÝ, když se užívá ústy nebo injektuje do těla v několika dávkách v krátkodobém časovém horizontu. Vzhledem k účinkům na jiné hormony může melatonin během dospívání narušit vývoj.

Poruchy krvácení: Melatonin může u lidí s poruchami krvácení zhoršit krvácení.

Deprese: Melatonin může zhoršit deprese.

Diabetes: Melatonin může zvýšit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem. Pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi, pokud máte cukrovku a užíváte melatonin.

Vysoký krevní tlak: Melatonin může zvýšit krevní tlak u lidí, kteří užívají určité léky k řízení krevního tlaku. Neužívejte jej.

Záchvaty: Použití melatoninu může zvýšit riziko záchvatu.

Příjemci transplantátu: Melatonin může zvýšit imunitní funkci a může narušit imunosupresivní terapii užívanou osobami, které dostávají transplantaci.


Neberte tuto kombinaci

  • Sedativa (tlumivé látky v CNS) interagují s Melatoninem. Melatonin může způsobit spánek a ospalost. Léky, které způsobují ospalost, se nazývají sedativa. Užívání melatoninu spolu se sedativními léky může způsobit přílišnou ospalost. Mezi některé sedativní léky patří klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbital (Donnatal), zolpidem (Ambien) a další.


Buďte opatrní při této kombinaci

  • Antikoncepční pilulky (antikoncepce) interagují s přípravkem MELATONIN

Tělo vyrábí melatonin. Zdá se, že antikoncepční pilulky zvyšují, množství melatoninu vytvořeného tělem. Užívání melatoninu spolu s antikoncepčními tabletami může mít za následek příliš mnoho melatoninu v těle.

Některé antikoncepční pilulky obsahují ethinylestradiol a levonorgestrel (Triphasil), ethinylestradiol a norethindron (Ortho-Novum 1/35, Ortho-Novum 7/7/7) a další.

  • Kofein interaguje s přípravkem MELATONIN
    Kofein může snížit hladinu melatoninu v těle. Užívání melatoninu spolu s kofeinem může snížit účinnost doplňků melatoninu.
  • Fluvoxamin (Luvox) interaguje s MELATONINem
    Užívání fluvoxaminu (Luvox) může zvýšit množství melatoninu, které tělo pohlcuje. Užívání melatoninu spolu s fluvoxaminem (Luvox) může zvýšit účinky a vedlejší účinky melatoninu.
  • Léky na diabetes (antidiabetické léky) interagují s přípravkem MELATONIN
    Melatonin může zvýšit hladinu cukru v krvi. Diabetické léky se používají ke snížení hladiny cukru v krvi. Zvýšením hladiny cukru v krvi může melatonin snížit účinnost léků proti cukrovce. Sledujte hladinu cukru v krvi. Dávka léku na diabetes musela být změněna. Některé léky užívané k léčbě diabetu obsahují glimepirid (Amaryl), glyburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), inzulin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon (Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) a další.
  • Léky, které snižují imunitní systém (Imunosupresiva) interagují s MELATONINem Melatonin může zvýšit imunitní systém. Užívání melatoninu spolu s léky, které snižují imunitní systém, mohou snížit účinnost léků, které snižují imunitní systém. Některé léky, které snižují imunitní systém, zahrnují azathioprin (Imuran), basiliximab (Simulect), cyklosporin (Neoral, Sandimmune), daclizumab (Zenapax), muromonab-CD3 (OKT3, Orthoclone OKT3), mykofenolát (CellCept), sirolimus (Rapamune), prednison (Deltasone, Orasone), kortikosteroidy (glukokortikoidy) a další.
  • Léky, které zpomalují krevní srážlivost (antikoagulancia / protidestičková léčiva) interagují s MELATONINem Melatonin může zpomalit srážení krve. Užívání melatoninu spolu s léky, které také zpomalují srážlivost, mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku modřin a krvácení. Některé léky, které zpomalují krevní srážlivost, zahrnují aspirin, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, další), ibuprofen (Advil, Motrin a další), naproxen (Anaprox, Naprosyn, , heparin, warfarin (Coumadin) a další.
  • Nifedipin GITS (Procardia XL) interaguje s MELATONINem
    Nifedipin GITS (Procardia XL) se používá ke snížení krevního tlaku. Užívání melatoninu může snížit účinnost nifedipinu GITS pro snížení krevního tlaku.
  • Sedativa (benzodiazepiny) interagují s přípravkem MELATONIN
    Melatonin může způsobit ospalost a ospalost. Léky, které způsobují ospalost a ospalost, se nazývají sedativa. Užívání melatoninu spolu se sedativními léky může způsobit přílišnou ospalost. Některé z těchto sedativních léků zahrnují klonazepam (Klonopin), diazepam (válium), lorazepam (Ativan) a další
  • Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) spolupracuje s přípravkem MELATONIN
    Tělo rozbíjí melatonin, aby se ho zbavilo. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) může zvýšit, rychlost, jakou se tělo zbavuje melatoninu. Užívání melatoninu spolu s Verapamilem (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) může snížit účinnost melatoninu.
    Buďte opatrní na tuto kombinaci
  • Flumazenil (Romazicon) interaguje s MELATONINem
    Flumazenil (Romazicon) může snížit účinky melatoninu. Zatím není jasné, proč tato interakce přetrvává. Užívání flumazenilu (Romazicon) spolu s melatoninem může snížit účinnost doplňků melatoninu.


MELATONIN Dávkování

Následující dávky byly studovány ve vědeckém výzkumu:

Dospělí - podávání ústy:

  • U poruch spánku u slepých: Bylo užito 0,5 mg až 5 mg melatoninu užívaného denně před spaním po dobu až 6 let. Byla také použita vysoká dávka 10 mg užívaná hodinu před spaním po dobu až 9 týdnů. 3 mg konkrétního přípravku (Pharma Nord, Vejle, Dánsko) bylo také užíváno denně po dobu 12 měsíců.
  • Při potížích s usínáním: bylo užíváno 0,3 až 5 mg melatoninu denně po dobu až 9 měsíců.
  • U problémů se spánkem u lidí s poruchami spánkového cyklu: byla užívána dávka 2 mg až 12 mg před spaním po dobu až 4 týdnů.
  • U nespavosti: ve většině výzkumů byla použita dávka 2 mg až 3 mg melatoninu před spaním po dobu až 29 týdnů. Vyšší dávky až 12 mg denně byly také používány kratší dobu (až 4 týdny).
  • U endometriózy: 10 mg denně po dobu 8 týdnů.
  • Pro vysoký krevní tlak: 2 mg až 3 mg melatoninu s řízeným uvolňováním se používá po dobu 4 týdnů.
  • U pásmové nemoci: 0,5 mg až 8 mg před spaním se běžně užívá v den příjezdu na místo určení a pokračuje po dobu 2 až 5 dnů. Nízké dávky od 0,5 mg do 3 mg se často používají k vyloučení hypnotických vlastností vyšších dávek 4 až 5 mg.
  • Pro snížení úzkosti před operací u dospělých: 3 až 10 mg melatoninu bylo podáno 60 až 90 minut před operací.
  • Jako léčba solidních nádorů v kombinaci s konvenční terapií: 10 mg až 40 mg spolu s radioterapií, chemoterapií nebo interleukinem 2 (IL-2). S Melatoninem se obvykle začíná 7 dní před zahájením chemoterapie a pokračuje po celou dobu léčby.
  • U bolesti čelistí: 5 mg melatoninu před spaním po dobu 4 týdnů.
  • Pro prevenci a léčbu snížených buněk tvořících sraženinu (trombocytopenie) spojených s rakovinovou chemoterapií: užívalo se 20 mg až 40 mg melatoninu denně až 7 dní před chemoterapií a pokračovalo v průběhu chemoterapeutických cyklů.

Dospělí - aplikace na pokožku:

  • Pro spálenou pokožku: Použil se gel obsahující 0,05% až 2,5% melatoninu, aplikovaný buď 15 minut před, nebo až 4 hodiny po expozici sluncem.


Děti - podávání ústy:

  • U poruch spánku u slepých: bylo užíváno 0,5 mg až 4 mg melatoninu denně až do 6 let.
  • Při potížích s usnutím: 1 mg až 6 mg melatoninu před spaním až po dobu jednoho měsíce.
  • Poruchy spánku u lidí s poruchami spánkového cyklu: u dětí a dospívajících ve věku od 3 měsíců do 17 let bylo užíváno 0,5 mg až 12 mg melatoninu denně po dobu až 12 týdnů.
  • U insomnie: u dětí ve věku 6 až 12 let s primární nespavostí byla použita dávka 5 mg nebo 0,05 mg / kg až 0,15 mg / kg tělesné hmotnosti užívaná před spaním po dobu 4 týdnů. U sekundární nespavosti byla u dětí ve věku 3 až 12 let užívána dávka 6 mg až 9 mg užívaná před spaním po dobu 4 týdnů.
  • Pro snížení úzkosti před operací: Před narkózou u dětí ve věku 1 až 8 let byla podána dávka 0,05 mg / kg až 0,5 mg / kg tělesné hmotnosti.

 

Čaje