Léčivá síla smíchu

Aneb to, co se může zdát jako nezvladatelné, se může jevit jinak, když jsou na problém dva a ještě se mu dokáží zasmát. Stalo se Vám někdy, že jste se svým blízkým pohádali „do krve“ a pak vám to nakonec přišlo tak moc absurdní, až jste se tomu začali oba smát?

„Když se tomu odkážeš zasmát, dokážeš to i přežít“ Bill Cosby.

Smích má léčivou sílu

Tu si možná jen málokdo z nás uvědomuje. Když najdeme na situaci něco, co nás rozesměje, pomůže nám to překonat mnohé hrůzy a strachy, kterým jsme se do té doby báli čelit. Vždyť každý z nás už asi někdy slyšel o tom, že pokud má člověk strach vystupovat před větším obecenstvem, má si posluchače představit nahé – tato myšlenka přednášejícího odvede od chmurných a děsivých myšlenek k těm veselejším a rozhodně se poté přednáší lépe.

Je výzkumně dokázáno, že při smíchu se v mozku aktivuje podkorové centrum zvané nucleus accumbens, které je spojeno s pozitivními emocemi. Lidé , kteří mají smysl pro humor a dokáží si radost a veselí patřičně užívat, bývají odolnější vůči stresu a zátěži. Humor je jeden z nejlepších obranných mechanismů společně například se sublimací – kdy dotyčný vyjádří své emoce pomocí umění a uvolňuje tak napětí. Smích může pomáhat jako určitá forma obrany a ochrany před nepříznivými okolními vlivy a životními těžkostmi. Zároveň díky kreativitě humoru a jeho pozitivním vlivům vede člověka k větší duševní pružnosti a umožňuje více rozvíjet schopnost nahlížet na problém z různých úhlů pohledu, což může napomáhat při hledání řešení obtížných situací.

Smích ovlivňuje také imunitní systém

Bylo zjištěno, že smích zvyšuje v organismu počet obranných buněk, které mají za úkol nás chránit před vnějšími nepřáteli jako jsou viry, nádory apod. Zvyšuje se tím naše imunita a odolnost. Některé studie uvádí, že tato zvýšená obranyschopnost přetrvává i 12 hodin po skončení smíchu. Dá se tedy říci, že smích má stejné účinky jako bylinky k posílení imunity.

Zároveň společně se zvyšováním buněk imunitního systém pomáhá smích naopak snižovat hormony, které jsou typické pro stres (kortisol, adrenalin), takže v případě stresových situacích je smích účinným lékem na uklidnění. Navíc se během smíchu uvolňují svaly, které nejsou zapojené do úsměvu a po prožitém veselí se uvolňují lépe i ty svaly, které při smíchu využíváme.

Jako jeden z nejlepších účinků smíchu je působení na bolest. Již ve 13. století lékaři věděli, že smích má na bolest tlumivé účinky. U chronicky nemocných osob je pak možné například i snížit dávky léků, na kterých může vznikat závislost. Smíchem se také zvyšuje sebedůvěra, kreativita, uvolňuje se napětí a smích může také pomoci ulevit nahromaděným emocím.

Někdy můžeme pozorovat u lidí také tzv. falešný úsměv – jak ho poznáme? Většinou nám přirozená intuice napoví, že dotyčný se nesměje upřímně aniž bychom věděli, jak jsme na to sami přišli. Při objektivním pozorování ale můžeme vidět několik rozdílů mezi upřímným a falešným úsměvem. Při falešném úsměvu se především nesmějí oči – to je pravděpodobně to, čeho si sami nejvíce všimneme, neboť si hledíme s dotyčným do očí. Je totiž poznat, že ačkoliv ústa jsou zkřivená do úsměvu, oči veselé nejsou.

Stejně tak i jiné části těla se smějí společně s ústy, jako je břicho a celkově se uvolňuje celé tělo, avšak při falešném úsměvu se tak neděje (většinou – někteří lidé, jako např. politici, mohou mít natrénovaný falešný úsměv tak dokonale, že může být velmi obtížné ho rozeznat). Občas lze neupřímnost úsměvu vypozorovat i z mimiky obličejových svalů, kdy se jedna strana tváře směje výrazněji než levá (to ovšem může být způsobeno i zdravotními komplikacemi).

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje