Lanýž

Lanýž neboli Tuber je označení pro plodnici vřeckovýtrusné houby. Je známo mnoho druhů lanýže a většina z nich je kulinářskou pochoutkou (například lanýž černovýtrusý, lanýž letní, lanýž piemontský či lanýž letní, který se vzácně vyskytuje také v České republice). Lanýže jsou doma ve Středomoří – v italském Piemontu, francouzském Périgodru či na Istrijském poloostrově. Vyskytují se v dubových a listnatých lesích a daří se jim ve vápenité půdě.

Houby mají nepravidelně kulovitý až bramborovitý tvar bělavé, žlutohnědé či šedočerné barvy. Rostou asi dvacet centimetrů pod zemí a hledají se za pomocí vycvičených prasat a psů. Ti houbu identifikují díky chemické látce dimethylsulfidu, který je produkován plodnicí.

Pěstování

K pěstování se užívá lesíků a sadů, které se očkují touto houbou a označují se lanýžárny. Tak se pěstuje zejména lanýž černovýtrusý, lanýž letní. Tyto druhy vytvoří kolem stromu kruh s omezenou vegetací. Bělolanýž obecný se nedaří pěstovat uměle, ale díky ceně 1000 dolarů za kilogram se o to lidé neustále snaží.

Gastronomie

V antickém Římě jej vařili či pekli v červeném vínu a dopřávali si lanýž s olivovým olejem. Dávali ho do paštik i polévek, později do pečených mas a salámů.

Lanýžový olej

Bílý lanýžový olej je pochutina z extra panenského olivového oleje a aroma přírodně identických bílých lanýžů. Doporučuje se jako náhražka či jako aroma lanýže k ochucení jídel. Olej je vhodný i k předkrmům vyžadujícím chuť lanýžů, jako jsou houbové saláty, tatarský biftek a sýry.

Lanýžová pasta

Lanýžová pasta je vyrobena z černého lanýže, arašídového oleje, soli a pepře. Expirační doba dosahuje tří let a užívá se do těstovin, rýže, polenty, pomazánek nebo smažených vajíček. Přidáváme ji až do hotových jídel. Po otevření se uchovává při teplotě do čtyř stupňů Celsia.

 Lanýž cena

Nejdražší druh lanýže je bílý lanýž, latinsky Tuber magnatum, jež lanýžoví sběrači prodávají za 1 200 euro za jeden kilogram. V České republice stojí jeden kilogram až 80 000 Kč. Cena se liší podle toho, jakého je lanýž druhu a velikosti. Čím je lanýž větší, tím je dražší (podobně jako u diamantů, proto se jim říká diamanty kuchyně). Zatím nejdražší bílý lanýž století vážil kilogram a půl a v roce 2007 se vydražil za 8,4 milionu korun.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje