Koenzym Q10
O tom, že pravidelný příjem vitamínů je nezbytný pro naše zdraví, slýcháme již od dětství. Existuje však mnoho dalších látek, bez nichž by lidský organismus nefungoval optimálním způsobem. Slyšeli jste už například o koenzymu Q10? Pokud máte pocit, že vaše tělo občas potřebuje pořádnou dávku energie, čtěte dál.
Každá buňka je malá elektrárna
Koenzym Q10 je přítomen téměř ve všech buňkách lidského těla, kde plní důležitý úkol: funguje jako turbína, která nám dodává vitalitu. Nachází se ve vnitrobuněčných útvarech zvaných mitochondrie a mění zde energii získanou z potravy na formu energie využitelnou pro organismus. Nejvíce je ho v srdci, plicích, játrech a dalších orgánech s velkou spotřebou energie, pro jejichž správnou činnost je také nejdůležitější. Krom toho má koenzym Q10 i vedlejší misi. Neutralizuje volné radikály, tedy toxiny, které na naše tělo mají negativní účinky, čímž výrazně přispívá k ochraně organismu. Stabilizuje buněčnou stěnu a zabraňuje předčasnému stárnutí buněk.
Co nám krade energii a kdy je vhodné ji doplnit
Mezi faktory, které způsobují úbytek Q10, se uvádí fyzická zátěž, různá onemocnění, určité druhy léků (např. na zvýšený cholesterol) a především civilizační metly jako stres nebo kouření. Nejčastěji je ovšem na vině zvyšující se věk. Ať už se o své tělo staráme jakkoliv, přirozený proces stárnutí nemine nikoho z nás. Proto lékaři doporučují užívat koenzym Q10 ve formě potravinových doplňků již od 30. roku života a předejít tím potížím způsobeným jeho nedostatkem. Určitě byste po nich měli sáhnout, pokud trpíte některými z následujících obtíží:
- poruchy prokrvení srdce, arytmie,
- operace srdce (před zákrokem i po něm),
- krvácivost dásní,
- unavená pokožka,
- celková únava organismu,
- stres, náročná práce,
- zvýšená fyzická aktivita.
Z čeho získáme potřebné množství Q10
Doplňky stravy s obsahem Q10 seženete v každé lékárně, jejich jednorázovou koupí se však ještě nic nevyřeší. Aby byl účinek skutečně znát, musíte pilulky užívat dlouhodobě a pravidelně. Obsah Q10 se v jednotlivých produktech různí od 3 do 60 mg (maximální povolená denní dávka). Přírodním zdrojem této látky jsou sardinky, brokolice, olivový olej nebo hovězí maso. Q10 bývá i součástí potravinových doplňků a nápojů pro sportovce, protože zásobí energií namáhaná svalová vlákna. Pečujete-li pravidelně o svou pleť, zřejmě jste se s Q10 již setkali také u krémů na vrásky. Také u kožních buněk totiž zpomaluje stárnutí a chrání je před UV zářením.
Nejde jen o strašáka?
Rozhodně ne! Poslední dobou jako by se roztrhl pytel s nejrůznějšími doplňky potravy, které mají zvyšovat imunitu, pomáhat s hubnutím, podporovat mozkovou aktivitu atd. Ne všechny skutečně fungují, koenzym Q10 patří ovšem k látkám, bez nichž se vaše tělo opravdu neobejde. Je vědecky dokázáno, že již mírný pokles hladiny Q10 může vést ke zhoršení zdravotního stavu. Při jejím snížení o 25% nese organismus důsledky ve formě vážných onemocnění, pokles o 75% pak znamená smrt. Zajistěte si tedy včas pilulky energie ve vaší lékárně. Většina těchto produktů pochází z živočišných zdrojů, existuje již ale i varianta pro vegetariány, která se vyrábí z mladých listů některých druhů tabáku.