Když děti trápí kašel

Pro každého rodiče je jistě jednou z nejhorších nočních můr nemocné dítě. S našimi ratolestmi prožíváme každé kýchnutí, každou bolístku a každé zakašlání. Posloucháme, jestli už naše dítě konečně klidně spí, a budíme se společně s ním. Záchrana od dráždivého kašle tak přijde vhod celé rodině.

Dětský kašel nepodceňujte

Dětský kašel je příznakem řady obvyklých onemocnění dýchacích cest. Miminka a batolata často trpí rýmou a virovými nákazami v podobě zánětů průdušek, nosohltanu či hrtanu, bohužel se nyní na scénu vrací i obávaný černý kašel. V tomto věku se také mohou projevit známky astmatu. Děti školního a předškolního věku se dále setkávají s různými dětskými nemocemi a nevyhýbá se jim ani zápal plic.

Když dojde na věc

Trocha kašle rozhodně není při nemoci na škodu, protože se jím čistí hlenem zanesené dýchací cesty. Pokud je však příliš urputný, nebo přetrvává déle než týden, je třeba jej řešit, protože dítě vyčerpává a mohl by také přerůst v kašel chronický. Co si tedy počít? V prvé řadě je třeba zjistit, o jaký typ kašle se jedná. Suchý, neproduktivní kašel tlumí léky zvané antitusika, které se podávají především na noc, aby se dítě vyspalo. U vlhkého kašle je naopak dobré podávat mukolytika, jež rozpouštějí hlen a usnadňují odkašlávání.

Cesta k uzdravení

Prvním krokem při nemoci provázené kašlem je zajistit dítěti vhodné prostředí, tedy dobře větranou místnost, kde se nekouří. Doporučuje se zvlhčovat vzduch – nemáte-li k tomu určené zařízení, postačí i namočený ručník na topení. Dítěti podáváme dostatek tekutin a můžeme přidat domácí medový, jitrocelový či zázvorový sirup. V lékárně lze volně zakoupit celá řada prostředků proti kašli, které dětem uleví. Zaměřte se na léky, na nichž je přímo uvedeno, že jsou vhodné pro danou věkovou kategorii, a přísně dodržujte dávkování! Nezapomeňte také, že léky na tlumení kašle se rozhodně nesmí kombinovat s léky, které usnadňují vykašlávání. Výborných výsledků dosahují sirupy a kapky z řady Stoptussin, které mohou konzumovat i šestiměsíční děti.

Čaje