Jaký vliv má alkohol na lidské zdraví?

Odpověď na tuto otázku nemá jednoznačnou odpověď. Pokud budeme tvrdit, že vesměs pozitivní můžeme mít pravdu. Stejně tak můžeme mít pravdu, pokud řekneme, že vliv alkoholu na lidské zdraví může být zničující. Vše totiž záleží na míře konzumovaného alkoholu. Hranice označující, co je ještě umírněnou konzumací a co už nezdravým pitím, je však až neuvěřitelně tenká. Pojďme se tedy podívat na tuto problematiku zblízka.

Alkohol – dobrý sluha…

V mnoha směrech může mít konzumace alkoholu pozitivní účinky na fyzické i duševní zdraví. Alkohol především pomáhá na nemoci oběhové soustavy. Jako prevence onemocnění srdce a cév tedy může fungovat umírněná konzumace alkoholu celkem dobře. Nejpříznivěji hodnotí odborníci vliv vína na lidské zdraví. V závěsu ho pak nejčastěji následuje v tuzemsku oblíbené pivo. Oba tyto alkoholické nápoje obsahují i spoustu dalších zdraví prospěšných látek. U vína stojí za zmínku především resveratrol, který je významným antioxidantem. U piva jsou to zas různé vitamíny a minerály (především vitamín B a dále hořčík, křemík nebo zinek).

… ale také špatný pán

Stejně jako můžeme dlouze psát o pozitivních účincích alkoholických nápojů na lidské zdraví, můžeme psát i o těch negativních. Například účinky piva na zdraví člověka mohou být stejně dobré jako špatné. A úplně stejné je to i v případě jiných alkoholických nápojů. Nadměrná konzumace alkoholu tak například poškozuje játra, která alkohol odbourávají. V řadě případů se přidají i psychické obtíže a vznik závislosti, tzv. alkoholismus. Vrcholem negativních vlivů je pak delirium tremens, které může skončit i smrtí. Nebezpečí vznikají i z rizikových situací, do kterých se podnapilý člověk vlivem ztráty zábran dostává. V takovém případě může ohrozit nejen sebe, ale i své blízké či kohokoliv jiného. Jako největší problém i při umírněné konzumaci alkoholu se pak jeví fakt, že nikdo nedokáže odhadnout, zda se u konkrétního jedince nemůže rozvinout alkoholismus, který s sebou tyto negativní jevy zákonitě nese.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje