Jak zlepšit psychické zdraví

Obzvlášť začátkem roku jsou všichni plni odhodlání a předsevzetí o tom, jak budou cvičit, hubnout a obecně zlepšovat své tělo a svou kondici. Kolik ale znáte lidí, kteří si do nového roku předsevzali, že budou více v klidu a pohodě, že by chtěli být spokojenější, mít méně starostí, více radostí a dostatek odpočinku? Já bohužel ani jednoho, ačkoliv vím, že mnozí by to potřebovali. Problém je pravděpodobně v tom, že práce na psychické pohodě není tolik vidět, jako shozená kila či vypracované svaly. A tím pádem možná nepřináší tolik (okamžitého) uspokojení. Existují nějaké jednoduché a nenáročné cesty, jak se starat o svou psychiku a vnitřní pohodu?

Zdravé jídlo - zdravý duch

Diety mohou být dobré nejen ke snížení hmotnosti, ale při správném výběru jídla mohou být prospěšné i ke zlepšení psychického zdraví. Některé potraviny působí na náš mozek spíše tlumivě a jiné naopak povzbuzují mozkovou činnost. Navíc sami dobře víme, že když se najíme přespříliš, je těžké nad něčím hloubat, nebo se něco učit. Kolegyně to kdysi okomentovala trefnými slovy „byla jsem tak přejedená, že jsem musela chvíli počkat, než budu moci zase myslet“. Například je dokázáno, že zdravá strava složená z ořechů, fazolí, semínek, ovoce a zeleniny má příznivé účinky nejen na naše tělo ale i na naše kognitivní schopnosti a zvyšuje také naší psychickou pohodu. Na studii vedené v Anglii bylo na vzorku 14 000 dospělých zjištěno, že z osob, které jedly ovoce a zeleninu pětkrát denně, bylo 35,5% těch, kteří se cítili v psychické pohodě. Oproti tomu z těch, kteří jedli ovoce či zeleninu méně než jednou denně, se v psychické pohodě cítilo pouze 6,8% osob. Potraviny, které naopak působí na naší psychiku škodlivě, jsou ty, které obsahují hodně cukru, tzv. „éček“ a kofein. Další studie potvrzují i negativní vliv alkoholu, který vede ke zvyšování rizika deprese a úzkosti.

Spánek jako lék

I pozitivní účinek spánku je všeobecně znám, ačkoliv ne každý si dovolí dopřát si dostatek spánku na úkor práce, svých koníčků či rodiny. V roce 2010 australští vědci ale potvrdili, že nedostatek spánku (denně méně než 5 hodin), může zvyšovat riziko psychických onemocnění. Pro kvalitnější spánek a pohodovější vstávání se doporučuje chodit spát a vstávat každý den nejlépe v tu stejnou hodinu. Pravidelný spánkový režim totiž podporuje spánkový cyklus v průběhu noci, díky tomu je náš spánek kvalitnější a my se následně cítíme více odpočatí. Navíc pokud dodržujeme pravidelný spánkový režim, tak se nám i lépe vstává a usíná, neboť tělo je již tak naprogramované. Stejně tak jsou důležité i prostory, ve kterých usínáte. Většina lidí upřednostňuje spíše chladnější místnost, klid a tmu.

Záliby

Jste neustále v pozici rodiče, zaměstnance, vedoucího, kolegy, manželky, manžela a není čas na vlastní záliby? Najděte si činnost, kde jste sami sebou, kde nemusíte plnit povinnosti, ale budete to dělat s radostí a láskou. Ať již jde o koníčky či o Vaši práci. Vždyť práce není jen způsob, jak si vydělat na živobytí, ale je to velká část našeho života, získáváme zde svou identitu, dává strukturu našemu životu, získáváme zde přátele a dává nám příležitost k sebeuplatnění. Je tedy na místě zvážit, zda jsme na tom správném místě, které nám poskytuje to, co hledáme. Popřípadě, zda máme koníčky, které nám to například mohou nahradit. Uspokojivě trávený volný čas totiž přináší další část skládanky do našeho psychického zdraví. Soustředění se na zálibu, která nám přináší uspokojení, nám může pomoci zapomenout, na všední starosti, může změnit naší náladu a pomoci ve vlastním seberozvoji.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje