Jak vyléčit zarostlý nehet - rady profi kosmetoložky

Zarostlý nehet není rozhodně nic příjemného. Obvykle vznikne tento problém tak, že dojde k chybnému ustřižení samotného rohu nehtu, který následně zarůstá do nehtového lůžka. To je spojeno s bolestí, hnisáním, ale i dalšími možnými problémy. Podívejme se proto společně na rady zkušených manikérek, jak vyléčit zarostlý nehet.

Léčbu je možné realizovat i doma

První rada se týká situace, kdy je vaším cílem vyléčit zarostlý nehet doma, svépomocí. V první fázi je třeba konkrétní končetinu důkladně umýt, a to nejlépe antibakteriálním mýdlem. Jedině tak máte jistotu, že se vám do dané oblasti nedostane jakákoliv infekce. Následně nezapomeňte desinfikovat ani jednotlivé nástroje, které budete používat. Máte-li vše připraveno, již můžete vzít k ruce pinzetu, kterou vezmete okraj zarostlého nehtu a pokusíte se ho co nejvíce zvednout. Snažte se vytáhnout nehet co možná nejvíce ven, díky čemuž se vám podaří udělat prostor právě mezi nehtem a nehtovým lůžkem, kam nehet jako takový zarůstá.

Následně vezměte kus sterilního vatového tamponu, který vložte právě do vzniklého prostoru. Cílem je nehet nadzvednout, aby dále nezarůstal, stejně jako jen cílem i dezinfekce daného místa, aby zde nedošlo k infekci. Tím je rada, jak vyléčit zarostlý nehet svépomocí, u konce. Samozřejmě daný tampon alespoň jednou denně měňte a po několika dnech bude problém vyřešen. V případě potřeby je možné nehet ještě lehce zastřihnout.

Druhou možností je chemická amblace

Ne vždy může být domácí léčba zarostlého nehtu efektivní. Pokud nikam nevede, nebo je bolest natolik velká, že se nedá vydržet, je třeba navštívit lékaře. Ten může využít metodu, kterou je takzvaná chemická amblace. Ačkoliv celý název zní velmi unikátně a možná i strašidelně, není třeba se zase až tak tolik bát. Jedná se o postup, v rámci kterého dojde k poleptání nehtové ploténky se zárodečnými buňkami. K poleptání se užívá argentnitrát, popřípadě koncentrovaný fenol. Cílem je odstranit část nehtové zárodečné ploténky, která je oproti nehtu širší a tak dojde k tomu, že právě do této oblasti nehet postupně zarůstá.

Pomoci může i skalpel

V lékařské ordinaci ještě zůstaneme, a to v souvislosti s metodou číslo tři. Ta je založena na klasické chirurgické léčbě zarůstajícího nehtu. V takovém případě se v lokální anestezii vyřízne nejenom část samotného nehtu, ale dojde také k tomu, že se vyřízne také část samotné zárodečné ploténky. Tento defekt se následně klasiky sešije a vás jako pacienta čeká ještě několik kontrol, přičemž ta poslední je spojena s vyndáním stehů. Tato metoda je považována za jednu z nejúčinnějších, která aktuálně existuje. Nutno ale říci, že se nejedná o řešení stoprocentní, jelikož mnohdy se může zarůstání nehtu i přes daný chirurgický zákrok objevit i nadále.

Poslední variantou je konzervativní léčba

Ta nevyžaduje žádné speciální zákroky ani postupy. Je využívána hlavně v případě, kdy zarůstání nehtu není zase až tak intenzivní a dochází pouze k drobnější bolesti. Velmi často vznikne ve chvíli špatného zastřižení nehtu. V takovém případě je doporučována kombinace kvalitní a pravidelné hygieny, a to spolu s různými mastmi, které pomohou odstranit případný zánět. Tato léčba by měla do několika dní bez jakýchkoliv problémů pomoci. Stejně jako v prvním případě může být kombinována s lehkým zastřiháváním nehtu, aby bylo omezeno přímé zarůstání přímo do nehtového lůžka.

I když to na první pohled vypadá jako jednoduchý problém, je třeba říci, že je to komplikace celkem bolestivá a jsou lidé, kteří na daný problém celkem často trpí. Pokud se daná komplikace opakuje, je určitě dobré navštívit lékaře, jelikož právě chirurgický postup léčby může být tou možností, které dokáže problém eliminovat natrvalo, nebo výrazně zmírnit celkovou četnost zarůstání nehtu.

 

 

Čaje