Jak si poradit se suchým a vlhkým kašlem? Zvolte efektivní metodu

V období chřipek a nachlazení se často potýkáme s kašlem. Ten může mít dvě podoby, kdy každá z nich značí jiný průběh nemoci a vyžaduje rozdílný způsob léčby. Jak si poradit se suchým a vlhkým kašlem? Zvolte efektivní způsob léčby a ulehčete si trápení během nemoci. Navíc pomůžete svému organismu efektivně bojovat s patogeny a podpoříte rychlejší rekonvalescenci.

Přirozený obranný reflex

Kašel (suchý kašel a vlhký kašel) je přirozeným obranným mechanismem organismu. Pomáhá odstranit cizorodé částice v podobě prachu, patogenů a vedlejších produktů činnosti imunitního systému. V rámci podráždění citlivých buněk v dýchací soustavě dochází k projevům kašle s cílem vypudit neznámou věc potenciálně ohrožující zdraví. Kdybychom neměli tento přirozený očistný mechanismus, znamenalo by to velké problémy. Proto je v mnoha případech kašel pozitivním znamením, že se tělo čistí a je potřeba zbavit se odpadních látek v této formě. To se týká hlavně vlhkého kašle, který je doprovázen výraznější tvorbou hlenu, v němž se zachycují nebezpečné látky a odchází zneškodněné bacily.

Suchý kašel

Suchým kašlem je myšleno nepříjemné dráždění ke kašli, které není spojené s vykašláváním hlenu. Často je podráždění tak urputné, že je kašel velmi těžké zastavit. Na vině jsou obvykle virové infekce zasahující dýchací cesty. Dojde zde k porušení ochranné vrstvy jemného hlenu a následně je vysílán signál ke kašli. Tento kašel nemá žádné pozitivní účinky pro dýchací cesty a naopak je nepříjemně zatěžuje. Z toho důvodu je dobré podávat léky k jeho utišení a vyhnout se prostředkům naopak podporující vykašlávání.

Jak léčit suchý kašel?

Na suchý kašel se doporučují léčiva na bázi antitusik snižující nutkání ke kašli. Často se objevuje na začátku onemocnění, a proto můžeme po čase očekávat změnu suchého kašle v kašel vlhký. Pokud však problém suchého kašle přetrvává, obraťte se na lékaře s žádostí po vyšetření dýchacích cest. Důležité je i zvlhčování sliznice pomocí přípravků s mořskou vodou a dodržováním pitného režimu. Vyhýbejte se i pobytu v přetopených místnostech se suchých vzduchem.

Vlhký kašel

Vlhký produktivní kašel slouží k odstranění hlenu vytvářeného činností imunitního systému. Jedná se o odpověď na přítomnost virové infekce. K vypuzení tohoto hlenu bývá nutné značné úsilí, kdy se kašlání může opět proměnit opět v nepříjemný problém. Oproti suchému kašli se však jedná o žádoucí projev organismu, který je potřeba podpořit. Projevy vlhkého kašle se snažíme podporovat a pamatujme na to, že hlenu se máme zbavit.

Léčba vlhkého kašle

Vykašlávání hustého hlenu bývá problematické, a proto se pro urychlení léčby používají expektorancie ovlivňující složení hlenu. To vede k tomu, že se tvoří méně hustý hlen, který není tak složité vykašlat. Opět bývá dobré pomáhat přirozenému zvlhčení sliznice a vypuzování hlenu podporovat dostatečným pitným režimem.

Z přírodních pomocníků stojí za zmínku silný vývar, česnek, med, čaj s citronem a hlavně spousta vitamínů. Ty vám pomohou s efektivním fungováním imunitního systému pro boj s nemocí. Díky efektivnějšímu vypuzení hlenu ušetříte energii a nebudete tak zatěžovat organismus.

V případě komplikací se poraďte se svým lékařem

U kašle se mohou objevit různé komplikace, kdy mezi nejzávažnější může patřit přítomnost krve ve vykašlávaném hlenu. Při všech pochybnostech se raději poraďte se svým lékařem, který provede vhodnou diagnostiku a nasadí odpovídající léčbu. V žádném případě se závažné problémy nesnažte léčit pouze doma. Volně prodejné přípravky nemusí být efektivní léčbou a nenahrazují konzultaci a medikamenty přímo od doktora.

Zdroj informací: http://www.vicks.cz/

 

 

Čaje