EUKALYPTUS

Listy blahovičníku, eucalyptu, o tom bude dnešní článek. Nejsou jen pochoutkou pro koaly, ale především eukalypt obsažený v listech má výrazný vliv na lidské zdraví. Rostlina pochází z australských savan, ale můžeme ji pěstovat i u nás doma a buďte si jisti, že díky její vůni určitě nepřehlédnete, že se ve vašem pokoji vyskytuje. Ostatně to nepřehlédnou ani komáři či mouchy, které odpuzuje.

Použití blahovičníku - eukalyptu

Eukalypt používáme jen zevně, nejíme ho, to nechte koalám. Na to si dejte pozor. Nejideálnější, jak dosáhnout maximálního účinku, je inhalovat eukalyptový olej. Rovněž ho můžete nakapat do vany a vytvořit si eukalyptovou koupel. Anebo si můžete usušit listy blahovičníku a umístit je do bytu.

Vliv eukalyptu

Eukalypt má antiseptické účinky a podporuje procesy hojení, brání vzniku viróz, přispívá k normální hladině glukózy v krvi a k normální funkci imunitního systému v důsledku antimikrobiální aktivity.

Inhalací si pročistíte nosní dutiny, bude se vám lépe dýchat a zároveň je prevencí proti chřipce. Olej rovněž potlačuje návaly úzkosti, strachu a působí proti depresi, odbourává i fyzické vyčerpání. Je vhodný pro masírování např. při blokaci krční páteře. Pozor –  olej není vhodný pro astmatiky a pro malé děti.

Z eukalyptu se vyrábějí spreje, ale i gely a krémy, které lze využít především při revmatismu či bolestech svalů. Na trhu najdete i eukalyptové kloktadlo, které znecitlivuje a dezinfikuje a i eukalyptový čaj.

Kůry z eukalyptu

  • Koupel – stačí jen pár kapek oleje do horké vody a šup do vany, zklidníte se, zvedne se vám nálada.
  • Inhalace – do 2 litrů horké vody přidejte 50 g čerstvých nebo sušených listů, anebo 2 kapky oleje a pod ručníkem vdechujte páru.

Čaje