Doplňky stravy kupujeme v domnění, že nám posílí zdraví nebo že nás dokonce zbaví zdravotních obtíží. Je tomu ale opravdu tak? Jsou doplňky stravy pomocníkem a má smysl je užívat? Zjistěte s námi, v čem jsou doplňky stravy prospěšné a jaké mohou mít úskalí. Více informací se dozvíte v tomto článku!

Co jsou doplňky stravy?

           Mezi doplňky stravy řadíme nejen tabletky z lékárny, ale i některé snídaňové cereálie pro děti, zelené řasy, mladý ječmen, proteinové nápoje nebo některá rostlinná mléka. Obsahují vysoký podíl minerálů, vitaminů a dalších nutričních látek, ale nepleťte si je s léčivými přípravky. Doplňky stravy jsou pouze doplňkem ke stravě a jejich účinnost a informace na obalech nikdo neověřuje. Neslouží jako prevence k léčbě nemocí a seženete je bez předpisu. Někteří výrobci přesvědčují zákazníky o jejich prospěšných účincích a deklarují je klinickými studiemi. Berte je ale s rezervou, protože testování neprobíhá jako u léčiv nebo se neprovádí na živých organismech.

Kdy užívat doplňky stravy?

           Pravdou zůstává, že naše strava je často jednotvárná a kupujeme nekvalitní potraviny s chemickými složkami. Ovoce a zelenina je mnohdy pěstovaná ve sklenících, ošetřovaná postřiky a sklízená v nedozrálém stavu. Když k tomu připočteme nezdravý životní styl, znečištěný vzduch a stresové faktory, rázem vašemu tělu chybí potřebné vitaminy a minerály. Doplňky stravy zvýšíte příjem těchto živin, ale nikdy nemohou nahradit čerstvé jídlo. Doporučují se i sportovcům a lidem, kteří mají vícečetné potravinové alergie a nemohou konzumovat běžnou stravu.

Jak vám mohou pomoct doplňky stravy?

           Doplňky stravy seženete hned v několika formách. Oblíbené jsou lisované tablety, želatinové kapsle a různé sirupy. Z popisů na obalech můžete zjistit, že dokážou podpořit váš Pink Hands Minimalist UI Religious Spiritual Desktop Wallpaperimunitní systém, krevní oběh a pohybový aparát, zlepšit stav pokožky a detoxikovat organismus. Mnoho lidí užívá doplňky stravy na zrak, ale nečekejte zázraky. Pokud máte se zrakem nějaké problémy, navštivte očního lékaře a korigujte svůj zrak dioptrickými brýlemi nebo kontaktními čočkami. Velmi populární jsou jednodenní kontaktní čočky, které poslouží při sportu, na dovolené i v práci. V současné době můžete podstoupit laserovou operaci očí a zbavit se dioptrií a tím i nošení brýlí.

Kdy si dát pozor na doplňky stravy?

           Doplňky stravy nepotřebujete, když máte nutričně vyvážený jídelníček. Pokud máte pocit, že vám nějaké vitaminy nebo minerály chybí, poraďte se nejprve s odborníkem, například s ošetřujícím lékařem. Ten zná dobře váš zdravotní stav a sdělí vám, zda pro vás není užívání doplňků stravy nebezpečné. Poradit by se s ním měli hlavně těhotné a kojící ženy, zákonní zástupci dětí a nemocní lidé, kteří berou nějaké léky. V období viróz sahají lidé po doplňcích stravy častěji. Lepší je ale zpestřit svůj jídelníček a zkvalitnit ho.

           Doplňky stravy rozhodně nejsou spásným řešením, když jste nemocní, a neslouží ani jako prevence proti chorobám. Pokud již po nějakém doplňku stravy sáhnete, zvolte produkty od certifikované společnosti a pozorně si přečtěte doporučenou denní dávku. I zde hrozí předávkování, které může způsobit až otravu organismu.Pink Hands Minimalist UI Religious Spiritual Desktop Wallpaper 1

Čaje