× Diskuze a fórum o zdravém životním stylu

Jóga

Více
- #1 od Relax-Pohoda
Odpověděl Relax-Pohoda pro téma Jóga
cau potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ?
Mrknete na me videa na youtube a podporte me odberem , like a nebo komentem pod videem dekuji vsem kdo tak ucini !! :-)
Zdraví
Poslední změna: uživatelem admin.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#2 od manufaktura
Odpověděl manufaktura pro téma Jóga -pět tibeťanů
děkuju za popsání základních cviků a taky za vysvětlení, co se při nich protahuje a na co všechnou jsou cviky dobré. Ono to vypadá jednoduše, ale člověk se při tom opravdu protáhne a cítí celé tělo. Když jsem zkoušela rychlejší cvičení, například různé tance, tak nedošlo k takovému dobrému procvičení svalů.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#3 od manufaktura
Odpověděl manufaktura pro téma Jóga
Myslím, že jóga je výborný způsob, jak se protáhnout, zacvičit si a udržet tělo v kondici. Je dobrá, že nepotřebujete nikam chodit, stačí si zapnout internetové vyhledávače a cvičit podle nich. Taky je dobrá jóga pro děti - jmenuje se lalijóga a cviky jsou uzpůsobeny dětem, ale cvičí s nimi i rodiče.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#4 od Maruška
Odpověděl Maruška pro téma Jóga -pět tibeťanů
Tak jsem na internetu našla docela pěkný článek:
Návod na cvičení
Vysvětlení, jak Pět Tibeťanů funguje, proč je lepší na optimalizaci fungování svých čaker cvičit Pět Tibeťanů než cokoliv jiného a další informace o původu tohoto cvičení a jeho významu pro lidstvo, je věnována první část 29A. Pět Tibeťanů - optimální způsob péče o čakry. Tato navazující druhá část předkládá detailní návod na cvičení Pěti Tibeťanů.

Popis každého cviku je doprovázen sérií devíti fotografií. Na nich je znázorněno postupné provedení jednoho opakování cviku s tím, že fotografie následují po sobě zhruba po vteřinách. Výjimkou je první cvik, kterým je otáčení. Při tomto cviku dýcháme volně a rychlost otáčení zvolíme takovou, jaká je pro nás optimální, abychom přitom dokázali udržet rovnováhu a neupadli. Zpočátku raději pomalejší, postupně můžeme zrychlovat.

U všech dalších cviků je už důležité přesně dbát na stanovené dýchání i určitý časový rytmus. To znamená „nešvihat“ jeden cvik za druhým jako gymnastiku, ale také zbytečně nadměrně neprodlužovat dobu trvání jednoho cviku nebo přestávky mezi cviky. Každý cvik je pak přirozeně rozložen na tři fáze. První fází je pohyb z výchozí polohy do polohy konečné spojený s pomalým nádechem. Druhou fází je výdrž v poloze a zadržení dechu. Třetí fáze znamená návrat zpět do výchozí polohy spojený s výdechem a uvolněním.

A optimální tempo cvičení? Každá fáze je ztvárněna trojicí fotografií a měla by trvat zhruba 3 vteřiny. Jeden celý cvik celkem i s kratičkou přestávkou tak potrvá přibližně 10 vteřin. Protože cviků je celkem 6, zacvičit všechny cviky jednou trvá přibližně jednu minutu, takže zacvičit sérii 7 opakování cviků představuje 7 minut. A 21 opakování pro celý den znamená časovou zátěž přibližně 21 minut. To znamená dvakrát denně po 11 minutách nebo třikrát denně po sedmi minutách. Že si nedokážete tolik času pro to najít? To je pouze výmluva. Kdo chce a považuje to pro sebe za zásadní a důležité, ten to jednoduše udělá. Pro koho je důležitější přečíst si noviny a vyslechnout zprávy v televizi, ten na cvičení nebude mít čas. Taková je realita.

A co když má někdo obavy, že hned napoprvé to nezvládne úplně správně? Není potřeba z toho dělat vědu. Prostě začneme cvičit a den za dnem se budeme zlepšovat a stále více dbát na jednotlivé detaily. Na správné dýchání, na optimální tempo, na správnou výchozí a konečnou polohu. Že nedokážete udržet nohy napnuté? Není problém. Účinnost cvičení závisí především na úsilí, které do toho vkládáte a na koncentraci, kterou si přitom udržujete. I když nedokážete některou pozici zpočátku udělat kompletně, cvičte alespoň v náznacích až do takové polohy, kterou zvládnete.

Dostávám při cvičení nějakou energii? Ano, při každém cvičení Pěti Tibeťanů se napojujete na centrální systém bioenergií spojený s Pěti Tibeťany. A to vyvolává silné čistící a harmonizační účinky pro celkové fungování vašich čaker i dalších částí energetického systému.

Mohu do cvičení vkládat další cviky, na které jsem zvyklý? Ne, rozhodně není vhodné zařazovat do tohoto souboru cviků jiné sestavy nebo jiné jednotlivé cviky, jak je to doporučováno v některých knihách. Tím se ruší celkový účinek energie Pěti Tibeťanů a může se nám pak stát, že se energiemi napojíme na něco úplně jiného.

A co úpravy doporučené v tomto návodu? Ty jsou odsouhlaseny a schváleny těmi duchovními bytostmi, které za cvičení Pěti Tibeťanů odpovídají.

Chcete přesto chodit ještě na jiné cvičení? Prosím, jak je libo, ale jiné cvičení provádějte odděleně od Pěti Tibeťanů. Nepleťte dva odlišné cvičební systémy dohromady. I přesto je však vhodné určité omezení. Některé systémy cvičení jsou totiž zatíženy zčásti zatemněnými filozofickými a náboženskými systémy z minulosti, magickými zásahy nebo jakýmkoliv jiným temným vlivem. Provádění takového cvičení člověku zablokuje vzestup nad určitou světelnou frekvenci, i kdyby cvičil 100 opakování Pěti Tibeťanů za den. Zkušenosti více lidí potvrdily, že takto blokuje vzestup jóga, Tai-či, bojová umění, ale také v poslední době populární rytmický tanec nazývaný zumba nebo některé systémy břišních tanců. Vhodná naproti tomu může být běžná kondiční gymnastika, běh a další pohybové sporty.

Otázka správného dýchání? Většina systémů zabývajících se správným dýcháním doporučuje zásadně nadechovat nosem, zatímco v případě výdechu můžeme použít i ústa.

Nebude mne rušit, budu-li cvičit ještě s někým dalším? Naopak, v rodinách je dokonce vhodné, když matka nebo otec jsou nenásilným příkladem pro své děti a vedou je k tomu, aby cvičili s nimi a takto se to pro ně stalo samozřejmostí. Vhodné může být, i když dva partneři budou cvičit spolu. Naopak bych nedoporučoval hromadná cvičení na povel. Pět Tibeťanů na rozdíl od jazzgymnastiky nebo různých forem tance spíš vyžaduje určité soukromí, i pokud jde o energie. Protože při tomto cvičení se otevírám proudění energií a je to příležitost, kterou by mohly některé z přítomných osob zneužít.

Co poslouchání hudby při cvičení? Jak už jsem řekl minule, záleží na každém, čemu dá přednost. Pokud však zvolím hudbu, měla by být dostatečně tichá, nenásilná, aby příliš nepřitahovala pozornost člověka, ale spíš přirozeně uvolňovala. Pozor však na speciální meditační nahrávky s prvky magie. Pro tento účel mně naprosto vyhovovala klavírní hudba - Mike Rowland: And So To Dream, nebo Mike Oldfield: Voyager.

Zajistí mi pravidelné cvičení Pěti Tibeťanů duchovní vzestup nebo ještě potřebuju dělat něco navíc? Potřebujete k tomu ještě dodat pravidelné každodenní optimální stravování, vyvážený denní režim a doporučuje se i pobyt ve volné přírodě. Navíc je důležité pravidelné sledování svého karmického čištění a vyhledání včasné pomoci v situaci, kdy je nutné karmicky rozvázat a zneutralizovat velké přehmaty z minulosti s dalekosáhlými následky. Mimořádně důležité je také co nejdříve si na vzestupné cestě obnovit duchovní komunikaci s duchovními úrovněmi. Takto získám vyšší nadhled nad situací a tím i možnost lépe se orientovat ve svém životě, v událostech, které se kolem mne dějí.

Slyšel jsem něco o detoxikaci. Jakákoliv zásadní změna životního stylu – například radikální změna ve způsobu stravování, zvýšený objem pití čisté vody, bylinková očistná kůra, pobyt v lázních, ale také cvičení Pěti Tibeťanů – to vše může vyvolat zvýšenou očistu organismu. A mohou se pak dostavit detoxikační příznaky, které jsou v takové situaci obvyklé, a které naznačují zvýšené množství uvolněných škodlivých látek, které se tělo snaží dostat ze sebe ven – například lehké bolesti hlavy, může se znovu objevit, zakutnit nemoc, kterou jsem měl dříve. Pokud taková nemoc byla léčena léky, ve skutečnosti nebyla vyléčena, ale zatlačena do pozadí, aby se neprojevovala. Změna způsobu života tuto zatlačenou nemoc opět vyvolá na povrch. A budete-li ve zdravém způsobu života pokračovat, tělo má šanci se s touto nemocí definitivně vypořádat čistým způsobem.

Co se doporučuje, objeví-li se detoxikační příznaky? Zvýšit objem pití zejména čisté vody, zvýšená konzumace syrového ovoce a zeleniny, pobyt v Přírodě. Pokud však jsou nepříznivé fyzické či psychické stavy důsledkem obnažených karmických vrstev těžší povahy, bez energetické očisty a léčby se z toho člověk nedostane. Příznaky sice za nějakou dobu pominou, ale pokud obnažené vrstvy nebudou zpracovány, další duchovní vzestup se tím obvykle zastaví.

Co když se při cvičení příliš zadýchávám? Sám běžně cvičím takto: Jeden cvik – pomalý nádech, držení pozice, výdech spojený s návratem zpět. A hned pokračuji následujícím nádechem spojeným s dalším opakováním cviku. Jakmile se zadýcháváte, kdykoliv máte pocit nedostatku kyslíku, můžete po některém, případně po každém opakování cviku vložit jeden pomalý nádech a výdech navíc v klidové poloze. A to u kteréhokoliv cviku od druhého do šestého.Účinek cviků se tím nijak neruší, jenom se celé cvičení časově prodlouží.

Pět Tibeťanů – 1. cvik
Stoupneme si na rovnou podlahu v místě, kde je dostatek volného prostoru. Protože se budeme točit, musíme počítat s tím, že nedokážeme stát přesně v jednom bodě. Proto potřebujeme kolem sebe určitou rezervu volného prostoru, abychom se při točení neuhodili rukama do stěn, skříní nebo jiných předmětů v bytě. Pokud bychom se chtěli točit v Přírodě, točení na nerovném povrchu nebo i na mírném svahu je velmi problematické a těžko přitom držíme rovnováhu. Proto je potřeba vyhledat místo srovnané, bez větších hrbolů a ne na svahu.

Cvik začínáme tak, že upažíme ruce do vodorovné polohy, levou dlaň vytočíme směrem nahoru a pravou dlaň směrem dolů k zemi. Pravidelně dýcháme a takto se začneme točit ve směru hodinových ručiček. Pokud se nám při cviku točí hlava, začínáme raději pomalejší rychlostí. Při tomto cviku není vhodné zavírat oči. Naopak Peter Kelder pro lepší udržení stability při točení doporučuje: Než se začnu otáčet, soustředit se na jeden bod, předmět, místo přímo před sebou (např. okno, květina, apod.). A když se pak otáčíme, opakovaně při každé otáčce obnovovat očima s tímto bodem kontakt. Takto uděláme zvolený počet plných otoček o 360 stupňů. Přitom se snažíme neustále držet ruce ve stanovené poloze. Po skončení otáčení zůstaneme na okamžik stát, aby se nám srovnala stabilita. Případně můžeme sepnout dlaně k sobě a takto se vrátit zpět „do svého středu“, tedy k plnému obnovení své původní stability. Pro mne osobně je tento cvik nejpříjemnější a točím se i vícekrát – třeba dvacetkrát, třicetkrát při každém cvičení. Cvik podporuje příjem bioenergií shora z duchovních sfér a vyšších světů.

Pět Tibeťanů – 2. cvik
Ležíme na zádech na rovném podkladu. Doporučuje se koberec nebo měkká podložka, která nás izoluje od chladné země. Ruce položíme volně vedle těla dlaněmi dolů a vydechneme.

1. fáze cviku:
Zvedáme nohy do polohy kolmo k podložce, současně tlačíme bradu na hruď a volně se nadechujeme. Ramena by měla zůstat po celou dobu tohoto cviku na podložce. Když jsem začínal, počítal jsem si pomalu „v duchu“ do tří, zhruba takovou rychlostí, jak za sebou plynou vteřiny, aby tato fáze trvala přibližně 3 vteřiny. A takto jsem si zvykl na vhodné tempo cvičení.
2. fáze cviku:
Držíme nohy v konečné poloze, stále tlačíme bradu na hruď a přitom zadržíme dech. Také tato fáze by měla trvat zhruba 3 vteřiny (opět si mohu „v duchu“ počítat pomalu do tří).

3. fáze cviku:
Začneme pomalu vydechovat, nohy pokládáme dolů na podložku, hlavu vracíme na zem až do úplného obnovení uvolněné výchozí polohy. Opět trvání tři vteřiny. A poté následuje další opakování stejného cviku až do stanoveného počtu opakování. Pak teprve přejdeme k následujícímu cviku.
Pokud má někdo potíže se zády, s páteří, doporučuje se zjednodušit cvik tak, že nejprve vleže nohy pokrčím, pak teprve je začnu zvedat, a po zvednutí se pokusím je znovu narovnat. A obrácené pokládání nohou na zem provádět stejným způsobem. Další možností je podložit ruce pod pánev (lidově „pod zadek“), i to usnadní zvedání a pokládání nohou.

Pět Tibeťanů – 3. cvik
Klečíme na podlaze s napřímeným tělem, prsty u nohou se opíráme o podložku. Ruce volně spuštěné k zemi. Před zahájením cviku předkloníme hlavu, zatlačíme bradu na hruď a vydechneme.

1. fáze cviku:
Po celou dobu cviku pas zůstává pevný, neprohýbáme se tedy v bedrech, ani nezakláníme celý trup i s nohama dozadu. Začneme prohýbat dozadu pouze páteř a horní část trupu od pasu nahoru, současně zakláníme hlavu a nadechujeme se. Pomocí rukou, které tlačíme dozadu, ještě více zdůrazníme vypnutí hrudi. Optimální doba trvání je opět 3 vteřiny.
2. fáze cviku:
Zadržený dech, držíme konečnou polohu, maximálně vypínáme hruď, hlava zůstává plně zakloněna. Polohu držíme opět zhruba 3 vteřiny.

3. fáze cviku:
Začneme postupný výdech, narovnáváme se, uvolníme ruce a bradu opět zatlačíme zpět k hrudi. Opět trvání tři vteřiny. A poté následuje další opakování stejného cviku až do stanoveného počtu opakování. Pak teprve přejdeme k následujícímu cviku.

Pět Tibeťanů – 4. cvik
Sedíme na podložce, trup vzpřímený, dlaně opřeme vedle těla o zem, prsty dopředu nebo do strany. Před zahájením cviku předkloníme hlavu, zatlačíme bradu na hruď a vydechneme.

1. fáze cviku:
Začneme se pomalu nadechovat, zvedáme trup ze země tak, že ohýbáme nohy v kolenou a ruce zůstávají natažené. Přitom postupně zakláníme hlavu. Snažíme se dosáhnout konečné pozice, kdy trup je společně se stehny rovnoběžný s podložkou a hlava maximálně zakloněna. Optimální doba trvání je opět 3 vteřiny.

2. fáze cviku:
Zadržíme dech, držíme konečnou pozici, napneme všechny svaly a ještě více se snažíme pánev tlačit vzhůru. Polohu držíme opět zhruba 3 vteřiny.

3. fáze cviku:
Začneme pomalu vydechovat, spouštíme pánev na zem, hlavu začneme předklánět a vracíme se postupně zpět do výchozí pozice. Tou je volný sed na podložce s předkloněnou hlavou a dokončený výdech, pánev je zasunuta dozadu mezi ruce. Opět trvání tři vteřiny. A poté následuje další opakování stejného cviku až do stanoveného počtu opakování. Pak teprve přejdeme k následujícímu cviku. Pokud je zpočátku pro někoho cvik fyzicky náročný a má tendenci zadýchávat se, doporučujeme po každém jednotlivém cviku vložit v sedu jeden volný nádech a výdech navíc.

Pět Tibeťanů – 5. cvik
Zaujmeme pozici, jako kdybychom měli v úmyslu dělat kliky – dlaně opřené o zem, prsty dopředu, prsty nohou také opřené o zem, nohy mírně od sebe. Před zahájením cviku hlavu mírně zakloníme, tělo necháme volně prověsit dolů a vydechneme.

1. fáze cviku:
Pomalu se nadechujeme, současně zvedáme pánev vzhůru a bradu tlačíme na hruď. Snažíme se dosáhnout konečné pozice, kdy trup, nohy a ruce tvoří obrácené písmeno V a brada je maximálně přitisknuta na hruď. Optimální doba trvání je opět 3 vteřiny.
2. fáze cviku:
Zadržíme dech, držíme konečnou pozici, tlačíme pánev nahoru a bradu na hruď. Optimální výdrž v této fázi je opět 3 vteřiny.
3. fáze cviku:
Začneme pomalu vydechovat, spouštíme pánev směrem k zemi, hlavu začneme předklánět a vracíme se postupně zpět do výchozí pozice. Kdy zůstáváme opřeni o ruce, trup necháme volně prověšený dolů, hlava je zakloněna a dokončili jsme výdech. Opět trvání tři vteřiny. A poté následuje další opakování stejného cviku až do stanoveného počtu opakování. Pak teprve přejdeme k následujícímu cviku. Pokud je někdo při cviku příliš zadýchává, opět doporučujeme po každém jednotlivém cviku vložit ve výchozí poloze jeden volný nádech a výdech navíc.

Pět Tibeťanů – 6. doplňující cvik
Tímto šestým doplňujícím cvikem není cvik uvedený v knize Petera Keldera: Pět Tibeťanů. Jedná se o jiný cvik, který je důležitý pro napnutí páteře a uvolnění páteřního kanálu energie. Výchozí pozicí je volný leh na zádech. Ruce položíme volně vedle těla dlaněmi dolů a vydechneme.

1. fáze cviku:
Začneme se volně nadechovat a zvedáme ruce až do polohy za hlavou, kde jsou položeny na zem. Optimální doba trvání je opět 3 vteřiny.

2. fáze cviku:
Zadržíme dech, předpažíme ruce vzhůru a současně rovnáme a protahujeme páteř tím, že tlačíme silou prsty u nohou k sobě (to znamená směrem k páteři, k hlavě) a paty od sebe – vytváříme tedy z chodidel „skoby“. A v této poloze vydržíme se zadrženým dechem tři vteřiny.

3. fáze cviku:
Začneme vydechovat, uvolníme nohy a chodidla a spouštíme ruce dolů - nejprve lokty na podložku a poté do původní uvolněné polohy vedle těla. Opět trvání tři vteřiny. A poté následuje další opakování stejného cviku až do stanoveného počtu opakování. Tím jsme celou sérii cvičení Pěti Tibeťanů ukončili.
Na závěr každému odhodlanému cvičícímu přejeme dostatek vůle, trpělivosti a také klidu při tomto cvičení. Výsledek pak na sebe nenechá dlouho čekat. Cvičení Pěti Tibeťanů stimuluje nejen fungování čaker člověka, ale také správnou funkci jeho hormonálního systému, který řídí a reguluje všechny funkce těla. Je proto přirozené, že pravidelné cvičení Pěti Tibeťanů ovlivňuje zdraví člověka, jeho duchovní vzestup i proces stárnutí. Doplníme-li cvičení dostatkem kvalitní výživy ve smyslu článků 22. Optimální stravování z pohledu bioenergií I, 23. Optimální stravování z pohledu bioenergií II, výsledkem se postupně stane pocit svěžesti, plného zdraví a vnitřního omládnutí.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#5 od Maruška
Odpověděl Maruška pro téma Jóga -Pět tiběťanů
Také se pokouším cvičit pět tibeťanů...od kud čerpáte informace? Díky

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#6 od Morfeus
Odpověděl Morfeus pro téma Jóga
Nedávno jsem začal cvičit Pět Tibeťanů, což sice není joga v pravém slova smyslu ale většina z těch pěti cviků je z jogy odvozená. Zezačátku je to trochu fyzicky náročnější ale nemusíte si hned dávat celou sadu, stačí od každého cviku třeba jen 10 opakování. Největší efekt to má na rozcvičení páteře a zvýšení ohebnosti a pružnosti celého těla. Co se týče těch věcí ohledně zvýšení životní energie a čaker, to nemůžu soudit, nicméně to člověka dokáže dobře uvolnit.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#7 od Šárka
Odpověděl Šárka pro téma Jóga
Jógu mohu jedině doporučit. Jako klidné komplexní cvičení pomáhá rozvíjet a posilovat vnitřní svaly, které pomáhají se správným držením těla. Další velkou předností je, že stimuluje činnost vnitřních orgánů. Prostě ne nadarmo je označována jako nejzdravější sport. Navíc ji zvládne opravdu každý, takže ano, jóga je opravdu dobrá.
Konkrétně doporučuji najít si na internetu videa se cvičením - dá se nalézt na youtube, když zadáte jóga, vyjede vám opravdu mnoho videí.
Nebo rovnou stáhnout jógu od Jillian Michaels (Yoga Meltdown), popřípadě jóga od Shauna T, nebo jógu z programu P90X.
Hodně štěstí ve cvičení!

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Více
#8 od bibi
Odpověděl bibi pro téma Jóga
Určitě, jóga je dobrá, nejjednodušší je najít si na internetu kde se jóga cvičí pod odborným vedením nejblíže vašeho bydliště a začít s někým, kdo tomu rozumí, poté je možné cvičit i sama doma

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • sisi
  • Avatar uživatele sisi Autor tématu
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
Více
#9 od sisi
Jóga vytvořil uživatel sisi
Dobrý den, jsem již třetí rok na mateřské a potřeboval bych začít trochu cvičit, myslíte že je joga dobrá?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Čaje