Dásně – klíč ke zdraví vašich zubů

Mnoho lidí má tendenci redukovat ústní hygienu na pouhé čištění zubů. To je samozřejmě důležité a starost o zubní sklovinu má nezastupitelnou úlohu. Stejně důležitou roli ale hrají dásně a pozornost, kterou jim věnujeme. Jaký je tedy ten správný přístup k našim dásním a jaké problémy nám může přinést jeho ignorování?

Dlouho neviditelné problémy

Čištění zubů ovlivňuje v nemalé míře i naše dásně. Čistíme-li si zuby, kartáčkem tlačíme na dásně v prostoru okolo zubních krčků. V případě, že vyvíjíme příliš velký tlak a používáme kartáček s tvrdšími štětinami, může dojít k poškození dásní, vzniku mikrotrhlin atd.

care clean dental care 356026

Oblast okrajů dásní je velmi důležitá, neboť se zde ve značné míře usazuje zubní plak, tj. škodlivé bakterie, které mohou způsobovat zubní kaz a také zánět dásní, zvláště ve chvíli, kdy jsou dásně poškozené a bakterie tak mají snadný přístup do jejich vnitřních částí.

Zánětem dásní v určité fázi života trpí na 90 % lidí, jeho zvláštní závažnost ale tkví v tom, že mohou probíhat po dobu mnoha let prakticky bez povšimnutí a během této doby narušovat struktury zubů, což může v konečném důsledku vést až k jejich ztrátě.

Nebezpečnější, než by se zdálo

Potenciální vznik parodontózy ale není jediným rizikem, které z gingivitidy, jak se zánět dásní odborně nazývá, plyne. Ve chvíli, kdy bakteriální toxiny proniknou i do dalších částí těla – do krevního oběhu, srdce, plic nebo třeba do mozku – mohou nadělat opravdové problémy, které daleko přesahují i ztrátu zubu.

pexels photo 305566

Dásně si zaslouží pozornost!

Věnujte proto stavu dásní pozornost. Provádějte pečlivou hygienu ústní dutiny, čistěte si zuby i mezizubní prostory a minimalizujte tak množství bakterií v ústech. Přitom se vždy snažte nepoškozovat své dásně, jejich stav je pro vaše zdraví taktéž velmi důležitý!

 

Čaje