Co vám říká bolest zubů?
V první řadě vám bolest zubů naznačuje, že budete muset v nejbližší době navštívit svého zubaře. Tyto návštěvy nikdo nepodniká rád, ale když už vás zub bolí, je pozdě hrát si na hrdiny. Ale co dál?
První pomoc při akutní bolesti zubů
Pokud právě čtete tento článek a bolest zubu je tak nesnesitelná, že mlátíte hlavou o zeď, dejte na radu Dr. Stuchlíka:
„Když vás bolí zub, vezmete si dohromady jeden Paralen a jeden Ibalgin. A další den k zubaři. Účinnější volně prodejnou analgetickou kombinaci většina lidí po domácích lékárničkách neschovává. Široce rozšířená léčiva na předpis, která občas někomu doma zbývají, jsou pak Aulin, Tramal nebo Nimesil.”
A nyní si jděte lehnout. V další části článku budeme řešit prevenci a psychosomatiku, takže si ho dočtěte, až vás zub přestane bolet. Možná vám pomůže, abyste se příště do tohoto stavu nedostali.
Co má společného psychosomatika a bolest zubů?
Základy slova psychosomatika najdeme už ve starověké řečtině. Skládá ze dvou slov: „psyché“ (duše) „soma“ (tělo). Hlavní úlohou psychosomatiky je zkoumání toho, jak duše působí na tělo a naopak. Odhalí vám, co v psychické rovině znamená například migréna, žaludeční problémy nebo bolest zubů, na kterou se zaměříme.
Psychosomatika vnímá zub jak nejtvrdší orgán v těle. Všímá si toho, že vyrůstá z čelisti, kde má silné kořeny. Právě kořeny představují naše návyky a schopnost rozhodovat se. Psychosomatika tvrdí, že bolest zubů je příčinou naší nerozhodnosti, neschopnosti analyzovat své myšlenky a přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí. Dále se dozvíte, že kazy vám přináší zbytečná opatrnost. Zkuste se zamyslet nad svými minulými problémy se zuby. Odpovídá vašemu případu tato filozofie?
Nepodceňujte zubní prevenci
Ať už psychosomatice věříte nebo ne, jedno je jasné - prevenci v žádném případě nepodceňujte. I když si své rozhodovací schopnosti excelentně vybrousíte, svého zubaře minimálně dvakrát ročně navštivte. A to i tehdy, když vás zrovna bolest zubů netrápí. Dále vám také doporučujeme zajít na dentální hygienu. Dozvíte se tam třeba, jak si správně čistit zuby. Dentální hygienistka z vašich zubů odstraní zubní kámen a popasuje se i s otravným pigmentem. A víte, co je na dentální hygieně nejlepší? Je bezbolestná. Dr. Stuchlík na svých stránkách uvádí, že pro člověka, který absolvuje dentální hygienu poprvé, mohou být některé úkony nepříjemné, ale rozhodně ne bolestné.