-
19
led 2017
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 19. leden 2017
- Aktualizováno: 19. leden 2017
Bylinné čaje proti nachlazení
Zima je v plném proudu a letos nás opravdu nešetří. Jestliže pociťujete její účinky v podobě jednoho nachlazení za druhým, vyzkoušejte některý z receptů vašich babiček. Horký čaj vás příjemně zahřeje, ale když správně zvolíte léčivé bylinky, přinese i úlevu od kašle, bolesti v krku a ucpaného nosu. Které léčivky zabírají na nachlazení?
Na kašel a zahlenění průdušek
Od prvních příznaků nachlazení vám nejlépe pomůže zázvor pravý, nasaďte jej proto do přední bojové linie. Skvělým prostředkem proti kašli je bez černý, jenž se u nás řadí k nejpoužívanějším léčivým rostlinám. Ve volné přírodě je snadno dostupný a můžete si ho bez problémů nasušit velké množství. Čaj z jeho květů zatočí nejen s kašlem, ale i s bakteriemi. Navíc vám pomůže se z nemoci vypotit. Také listy jitrocele kopinatého účinně bojují s choroboplodnými zárodky i kašlem a současně čistí játra. Specifickou funkcí ve světě bylinek zastává sléz maurský. Obsahuje látky, které obalí sliznici dýchacích orgánů tenkou ochrannou vrstvou. Ta je k nezaplacení při dráždivém kašli a podporuje hojení. Dutiny vám příjemně protáhne máta.
Proti horečce
Lípa malolistá i velkolistá jsou neocenitelné pomocnice v boji proti zdlouhavé horečce i kašli. Pro nejlepší účinky se doporučuje lipový čaj pít dlouhodobě, látky z něj se v organismu vstřebávají a po uplynutí určitého období začnou působit mnohem lépe.
Pro boj s chronickými problémy
Pokud obtížemi trpíte dlouhodobě, pomůže vám další z velmi běžných bylinek: voňavá mateřídouška. Jako jedna z mála dokáže léčit i přechozené nemoci a chronický kašel, přičemž též celkově posiluje organismus. Injekcí energie pro váš organismus může být i čaj z plodů rakytníku řešetlákového, které obsahují obrovské množství vitamínu C. Na tento vitamín jsou bohaté i šípky, snadno dosažitelné ve volné přírodě. Růže šípková je ostatně také zdrojem vitamínu A a B a velkého množství minerálních látek, proto se rozhodně doporučuje v celém období chřipek. Méně známý yzop lékařský také posiluje organismus a pomáhá nejen při kašli, ale i astmatu.
Dezinfekce musí být
Šalvěj lékařskou vám zřejmě doporučovali na bolest zubů. To není náhoda, má totiž značné antibakteriální účinky, a ty z ní tudíž činí také skvělého vojáka proti bakteriím, které se nám při nemoci drží v ústech. Výbornou dezinfekcí je také tymián obecný – přírodní antibiotikum. Dejte přírodě šanci a uvidíte, že léčivé bylinky a jejich účinky se chemii z lékárny vyrovnají.
TIP: Bylinky a jejich využití, často s nasušenými vzorky a rukou psanými poznámkami, jste dříve mohli najít v lepených herbářích. Dnes už nemusíte pátrat jen v moudrosti starších příbuzných, herbáře existují i na internetu, například na stránce Bylinkovo.cz