9 tipů jak tuto zimu porazit dehydrataci

Je zima. Všichni můžeme vydechnout úlevou, že se počasí ochladilo a již nejsme stále horcí a zpocení. Ale bez tepla, které nás povzbuzuje k tomu, abychom vypili dostatek tekutin, je snadné na to zapomenout, a zanedlouho nás dehydratace dostihne. Podíváme se na důvod, proč je voda pro tělo životně důležitá a nabídneme 9 tipů, které vám pomohou zůstat zdraví a hydratovaní.

Voda pro život

Asi 70% lidského těla tvoří voda - je nezbytná k životu. Nemůžeme bez ní přežít déle než několik dní. Je to nejen médium pro většinu chemických reakcí probíhajících neustále ve vašem těle, ale hraje důležitou roli v mnoha funkcích vašeho těla:

Vytváří sliny

Maže klouby

Vyplavuje tělesný odpad a toxiny

Udržuje zdravé ledviny

Pomáhá dodávat kyslík po celém těle

Působí jako absorber otřesů mozku a míchy

Udržuje sliznice (oči, nos, ústa) vlhké

Pomáhá mozku vytvářet hormony a neurotransmitery

reguluje tělesnou teplotu

Nebezpečí dehydratace

Dehydratace nastává, když vaše tělo nedostává dostatek vody. Jedním z prvních příznaků je pocit žízně. Ale v době, kdy máte žízeň, jste již ztratili asi 1-2% tělesné vody, což postačí ke zvýšení vaší tělesné teploty a zhoršení vaší koncentrace. A co víc, váš mozek může pocit žízně potlačit, což znamená, že může být dehydratován, i když nemáte pocit žízně.

Nedostatečné pití je nebezpečné - dokonce i mírná dehydratace může vést ke zvýšenému riziku ledvinových kamenů, letargii, zmatenosti, bolesti hlavy a zácpě.

Jste dehydratovaní? Podívejte se na tyto společné příznaky, aby zjistili, jestli potřebujete pít více vody:

Bolesti hlavy a migrény

Pocit slabosti nebo zmatení

Nemočíte

Máte tmavou moč

Suchá kůže, která se pomalu vrací zpět do původní polohy při stlačení

Nedostatek energie

Suchá kůže, ústa, rty, oči

Zácpa

Kolik vody?

Množství vody, které potřebujete každý den se mění v závislosti na vaší tělesné hmotnosti (budete potřebovat více vody, pokud jste těžší), úrovni aktivity (budete potřebovat více vody, pokud jste velmi fyzicky aktivní), vašem prostředí (budete potřebovat více vody, pokud je velmi horko nebo vlhko) a vašem pohlaví. Běžné požadavky, podle Institute of Medicine jsou:

U žen: 2,2 litrů vody denně

U mužů: 3 litry vody denně

Jaký je váš příjem tekutin v porovnání s těmito pokyny?


Tipy jak zůstat zdravý a hydratovaný

Pití dostatečného množství vody nemusí být těžké, je to všechno o tom mít strategii, která vám pomůže si na pití vzpomenout. Zde je 9 tipů, jak zůstat letos v zimě hydratovaný.

1. Mějte vždy ve vaší lednici láhev filtrované vody s plátkem limetky nebo citronu.

2. Mějte po ruce láhev vody, když jste v práci, při sledování televize, dojíždění, chození, cvičení atd.

3. Vypijte velkou sklenici vody, když se probudíte - to je doba, kdy ji vaše tělo potřebuje nejvíc, protože mělo několik hodin bez čehokoli.

4. Mějte horkou nebo teplou vodu s citronem nebo čerstvou mátou nebo bylinné čaje, jako je heřmánek, pampeliška, kopřiva, fenykl.

5. Vyhněte se kofeinovým čajům a kávě. Jsou mírně diuretické a mohou zvýšit riziko dehydratace.

6. Udělejte si džbán vody s plátky citronu, zázvoru nebo okurky jako osvěžující alternativu k obyčejné vodě.

7. Pokud máte pocit hladu, napijte se nejprve svého oblíbeného nápoje nebo šálku bylinného čaje - hlad může být převlečená žízeň.

8. Zahrňte do svého dne více čerstvého ovoce a zeleniny, jako je celer, grapefruit, meloun, okurky a granátová jablka, - obsahují vodu, která může napomoci vašemu doporučeného příjmu.

9. Vychutnejte si lahodnou misku zeleninové polévky - je to skvělý způsob, jak zahřát a doplnit váš příjem tekutin.

Voda pro hubnutí

Jste-li dehydratovaní, dokonce i jen mírně, váš metabolismus se zpomaluje - to znamená, že může docházet k letargii, a přibývání na váze. Výzkum publikovaný v časopise Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism v roce 2011 zjistil, že vypití 500 ml vody skutečně zvyšuje u zdravých lidí rychlost metabolismu o 30%. Pití vody před jídlem zvyšuje pocit sytosti, který vám pomůže cítit se plnější a je méně pravděpodobné, že budete chtít svačinu. A co víc, náhrada sladkých a kofeinových nápojů vodou vám pomůže dosáhnout vašich cílů v oblasti zdraví. Dobrá zpráva pro ty z nás, co hledají jednoduché strategie, které pomáhají při hubnutí!

Hydratace pro zdraví

V létě nebo v zimě, bez ohledu na teplotu, je dostatečné pití životně důležité pro všechny funkce vašeho těla, pro vaši celkovou pohodu, a může vám dokonce pomoci zhubnout. Nespoléhejte se na žízeň, abyste věděli, kdy budete muset pít - převezměte kontrolu nad svým zdravím a začněte s hydratací!

 

 

 

 

Log in to comment