Vyhlaste válku křivým zubům

Rovnátka jsou obvykle něco, co spojujeme s časy, když jsme byli náctiletí, ale podle nového výzkumu jejich popularita narůstá hlavně u žen ve věku 25 až 34 let. Tento průzkum odhalil, že 54% žen si natolik uvědomuje vzhled svých zubů, že zvažují rovnátka nebo bělící procedury.

Nosit rovnátka již neznamená mít řadu ocelových drátků na zubech. Nejnovější rovnátka přicházejí ve zlatě, ve stejné barvě jako vaše zuby nebo jsou dokonce neviditelná. V posledních letech se s rovnátky objevilo i několik celebrit (jako Andrea Verešová, Nora Fridrichová či Madonna). Zatímco tlak na náš vzhled, na to, abychom vypadali v neustálém proudu selfie fotek dokonale, může být hlavním důvodem tohoto trendu, existuje několik věcí, které byste měli zvážit, než budete spěchat objednat se k ortodontistovi. Zde je vše, co potřebujete vědět o rovnátkách pro dospělé.

Jaké typy rovnátek existují pro dospělé?

„Možnosti moderní ortodoncie jsou dnes mnohem vyspělejší, pracují rychleji a jsou méně viditelné ve srovnání s předchozími typy,“ tvrdí MDDr. Martin Šrubař ze známé pražské kliniky Mediestetik. K dispozici jsou 3 hlavní typy: klasická fixní rovnátka, která můžou být z transparentního materiálu, aby byla méně viditelná, průhledná foliová rovnátka, která můžete vybrat, když jíte nebo čistíte zuby a neviditelná lingvální rovnátka, která jsou skryta na vnitřní straně zubů a jsou diskrétnější, ale také dražší. „Při výběru by vám lékař měl poradit, jaký posun zubů je potřebný a dle toho si zvolíte typ, který vám vyhovuje. Dále při volbě rovnátek můžete zvažovat stupeň viditelnosti, jaký chcete, a jak moc omezení při mluvení budete tolerovat, stejně jako váš rozpočet,“ dodává MUDr. Šrubař.

Jak dlouho je budete muset nosit?

V závislosti na tom, kolik posunu/korekce je potřeba, může být potřeba nosit rovnátka po dobu až 2 let. A i když jsou foliová rovnátka snímatelná, je třeba je nosit po dobu nejméně 22 hodin denně.

Jsou rovnátka bolestivá?

„Můžete pociťovat menší diskomfort, když se vám rovnátka nasadí, ale ten by měl rychle odeznít,“ vysvětluje doktor Šrubař. Je třeba poznamenat, že v některých případech můžou lidé krvácet z dásní po dobu několika týdnů a pociťovat bolesti zubů, dokud si vaše ústa na rovnátka zvyknou.

Kolik budou rovnátka stát?

Opět platí, že to závisí na typu rovnátek. Cena se pohybuje: např. za klasická fixní rovnátka s kovovými zámky od 20 000 Kč za jednu čelist, s keramickými zámky od 29 000 Kč za jednu čelist, neviditelnálingvální rovnátka stojí od 77 000 Kč za jednu čelist. MDDr. Šrubař ale také upozorňuje, že „zuby se během života můžou posouvat, takže je možné, že budete potřebovat buď průhledné retenční dlahy, nebo retenční desky k udržení pozice zubů po sejmutí rovnátek.“ Dále je, zvláště u fixních rovnátek, která si člověk nemůže z úst vybrat, velice důležitá ústní hygiena. Zámečky jsou k zubům přichyceny napevno a činí chrup méně přístupným, proto je důležitá nejen vaše pečlivost, ale i častější návštěva stomatologa či hygienisty za účelem profesionální dentální hygieny. Při pořízení rovnátek na klinice Mediestetik dostanete, dle typu aparátu, dentální hygienu 2x nebo 4x během léčby zadarmo.

 

Čaje