-
05
kvě 2015
- Vytvořeno: 5. květen 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Tuberkulóza plic
Tuberkulóza je infekční onemocnění způsobené mykobakterií, která napadá tkáň a přestavuje jí v uzlíky. Nevýhodou tuberkulózy je fakt, že Kochův bacil, který ji způsobuje, může v těle přežívat i několik let. Prevencí proti tuberkulóze je očkování dětí po narození a následné přeočkování ve školním věku.
Tuberkulóza se přenáší nejčastěji kapénkovou infekcí nebo kontaktem s kontaminovaným materiálem nemocného. Mívá i mimoplicní podobu, ale v tomto článku se zaměříme na plicní formu, která je častější.
Úskalí nespecifických příznaků
Lidé nakažení tuberkulózou mají celkem nespecifické příznaky, které mohou být zaměňovány s kašlem kuřáků. Nicméně varujícím signálem by pro člověka nemocného tuberkulózou nemělo být až vykašlávání krve, ale k doktorovi by měl přijít daleko dříve. Co kdyby se nejednalo o tuberkulózu, ale třeba o rakovinu plic? Obě onemocnění jsou závažné a ohrožují člověka na životě.
Při podezření na tuberkulózu se člověk podrobuje řadě vyšetření
Kašel může být různého charakteru od suchého až po hlenovitý. Z dalších příznaků je potřeba zmínit i únavu, noční pocení, úbytek na váze, dušnost a nechutenství. Ze samotných příznaků se však diagnóza neučiní. Je potřeba zrentgenovat srdce, plíce a odebrat biologický materiál k dalšímu zkoumání. Na mikrobiologii se odebírá obsah vykašlaného hlenu a také moč. Je potřeba ještě výtěr z krku a vyšetření protilátek, včetně dalších krevních, tuberkulínových a jiných speciálních testů.
Léčba je dlouhodobá
V první fázi, která trvá zhruba 2-3 měsíce, je člověk hospitalizován v nemocnici. Užívá léky, tzv. antituberkulotika a to až v maximu 5-ti možných variant. Kombinace je totiž nejúčinnějším řešením. Po uplynutí této doby se pacient dále sleduje a ještě půl roku i déle, dodržuje braní léků a chodí na ambulantní kontroly. Výjimkou nejsou ani lázně. Pokud jsou plíce postižené natolik, že vyžadují operační postup, zvažuje se i odebrání části plic. S tímto onemocněním není vhodné si zahrávat a je důležité ho řešit včas.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum