-
19
dub 2015
- Vytvořeno: 19. duben 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Skolióza páteře
Křivá páteř, neboli skolióza páteře, je jedním z nejčastějších problémů, který trápí značnou část moderní populace. K vychýlení páteře dochází nejčastěji úrazem nebo nezdravým životním stylem, který se dříve nebo později projeví ve formě bolestí v oblasti zad. S nerovnou páteří se lze ovšem i narodit, takové vady se však nejčastěji rozpoznají společně s prvními prohlídkami u lékaře. Zaměříme se zejména na nejčastější formu skoliózy a to na tu, kterou lze získat v průběhu života.
Nejčastější původ
O zdravý tvar páteře se stará zejména drobné svalstvo, které se v její těsné blízkosti nachází. Při většině činností se páteř ohýbá, ale vždy si udržuje zdravý tvar. K jejímu křivení dochází v momentě, kdy prováděné činnosti nabírají jednostranný charakter. V takovém momentě se páteř deformuje a svaly se v její určité oblasti zkracují. Často k tomu dochází i při dlouhodobém sezení, v takovém momentě svaly kolem páteře ochabují a ta se následně začíná deformovat.
Vrozená forma skoliózy
Bohužel je tomu tak, že se skoliózou páteře se člověk může už narodit. Je to značně zneklidňující fakt pro samotné rodiče, ale i lékaře. Tělo obratlů je nedostatečně vyvinuté nebo srostlé k jiným obratlům umístěnými nad nimi. Konzervativní léčba je v tomto případě kolikrát zbytečná, protože není tak úspěšná jako radikálnější řešení, kterým je operace. Dítě totiž logicky roste, vyvíjí se a to je znát i na jeho těle. K léčbě je potřeba přistoupit velmi individuálně s ohledem na věk i možnou příčinu skoliózy. Konzervativní terapie u skoliózy je ve většině případů úspěšná tam, kde je skolióza odhalena včas.
Diagnostika a první známky problému
Skoliózu dokáže nejlépe rozpoznat ortoped. Jestliže cítíte bolest v jakékoliv oblasti zad, která se pravidelně opakuje a neodeznívá, je potřeba ortopeda navštívit. Páteř je velmi velká a ke křivení může dojít ve specifických partiích.
Jedním z hlavních znaků skoliózy je vadné držení těla, které lze rozpoznat nejlépe při chůzi a při sezení, kdy má dotyčný nápadně „kulatá“ záda. Jistá asymetrie je dále doprovázena i subjektivními potížemi, kterými je především bolest a omezení pohybu v předklonu a záklonu. V běžných případech postačí k diagnostice skoliózy RTG snímek ve stoje a z boku.
Vychýlení páteře do strany se velmi často projeví u dětí školního věku, častěji potom u dívek v období adolescence a nejčastěji u lidí se sedavým zaměstnáním. Ať už k tomu přispěje genetická dispozice, ochablé zádové svalstvo nebo nošení školní tašky na jednom rameni, vždy je skolióza důvodem ke znepokojení.
Skolíóza ovlivní celou naší posturu a sterepotyp chůze, což lez znázornit při vyšetření zátěže končetin na speciální podložce, podle které se potom dají vyrábět ortopedické vložky do bot.
Léčba skoliózy
Skoliózu lze léčit třemi možnými metodami
- Fyzioterapeutickým cvičením
- Speciálním korzetem
- Operací
Fyzioterapeutické cvičení se aplikuje u nejmírnějších forem skoliózy, ale následně i u těch nejtěžších jako následná rehabilitace. Fyzioterapeut určí cviky, které povedou k posílení drobného zádového svalstva a ke správnému formování páteře.
Korzety se nejčastěji nosí po úrazech páteře, ale ve vážnějších případech jsou předepsány i pro získanou skoliózu, aby se dotyčný naučil zdravému držení těla.
Operativní řešení se aplikuje až v kritických momentech, kdy není možné páteř narovnat cvičením ani nošením korzetu.
Dříve se používalo těchto korzetů, dnes máme již modernější :)
Prevence
Ideální prevenci lze rozdělit na tři hlavní body:
- Zdravé držení těla: Pokud člověk stojí nebo chodí, měl by mít uši, ramena i kyčle v jedné linii. To samé platí i u sezení, u kterého je potřeba dát pozor, aby nohy svíraly pravý úhel s tělem i se zemí. Ideální pomůckou je zastrčení čelisti dozadu a stažení lopatek k sobě s mírným vystrčením hrudníku.
- Aktivní pohyb: Aktivní pohyb vede k posilování drobných zádových svalů. Je potřeba, aby neochabovaly a docházelo k jejich zatěžování. Ideální je věnovat se sportu, třeba i pasivně.
- Protahování: Pokud se nedokážete bradou dotknout hrudníku, nebo nedosáhnete ze stoje při předklonu až na zem, je to jasná známka, že jste zkrácení a že je vhodné, abyste se pravidelně protahovali.
Léčba skoliozy patří do oboru ortopedie, poraďte se tedy se svým ortopedem ...
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum