Římské lázně regenerují i léčí

Koupací rituály v termálních lázních byly pro staré Římany nesmírně důležité. Jak pro pozitivní zdravotní účinky, tak ze sociálního a náboženského hlediska. Dnes jsou různé typy parních lázní využívány především k léčebným, ozdravným a relaxačním účelům. A to jak ve veřejných lázních a wellness centrech, tak v domácích realizacích.

Co jsou Římské lázně?

Ve starověku měly římské lázně pevně danou strukturu a členění a byly součástí každého většího města. Často to byly monumentální a hustě zdobené budovy, které byly charakteristické sloupy, kupolemi a mramorem obloženými stěnami. Vzácné a složité mozaiky pak nebývaly výjimkou, často se do nich vkládaly i drahé kameny.

Prostory římských lázní byly na tu dobu přepychové a samozřejmě vytápěné. Půdorys lázní býval zrcadlově zdvojený: jedna část pro muže, druhá část pro ženy.

Názvy jako frigidarium (chladná lázeň), tepidarium (vlažná lázeň), sudatorium (potní lázeň) či caldarium (horká lázeň) představovaly jednotlivé místnosti celého, poměrně členitého, stavebního komplexu.zdravi nemoc cz wellness vision cz 01

Ucelenou představu, jak dříve velké římské lázně vypadaly, nám poskytly zříceniny Caracallových lázní – komplex se rozkládá na ploše 150.000 m2 a jeho stavba probíhala deset let.

Když dnes řekneme římské lázně, většina z nás si vybaví klasickou parní lázeň: místnost, kde se pomalu převalují oblaka voňavé páry s teplotou kolem 35 °C a vlhkostí vzduchu až 100 %.

Parní lázně však mají i dnes několik druhů a ty se od těch starověkých římských zase tolik neliší. Rozdíl mezi nimi je pak v prostředí, teplotě a vlhkosti:

  • římská lázeň: mozaikou obložený interiér, teploty kolem 50 °C a vysoká vlhkost vzduchu
  • solná lázeň: podobná římské, navíc speciální dávkovač přidává do páry aerosol z mořské soli
  • bylinná lázeň: zde je navíc topidlo s roštem, na které se umísťují svazky bylinek, využívá se zde aromaterapie
  • hammam: pravá turecká lázeň s masivním kamenným stolem na masáže
  • rhassoul: typ parní lázně, kde se navíc využívá účinků speciálního bahna, které se nanáší na celé tělo
  • caldarium: možnost nastavit různé teplotní režimy a snížit vlhkost, vhodná i pro ty, kteří klasické parní lázni příliš neholdují
  • tepidárium: nižší vlhkost a teploty kolem 40 °C, vhodné i pro kardiaky

zdravi nemoc cz wellness vision cz 02

Zaujaly vás římské lázně? Pokud o jejich pořízení do svého wellness uvažujete, přijďte si jejich účinky vyzkoušet do našeho wellness-showroomu v Praze – Uhříněvsi. Kromě nich zde na vás čeká několik druhů finských saun, infrasaun i dalších wellness prvků.

www.wellness-vision.cz

Čaje