Operace očních víček

Služeb v oblasti plastické chirurgie dávno nevyužívají pouze dobře situovaní klienti. Dávno se tento servis netýká výhradně žen. Na plastickou operaci výrazného nosu či odstávajících uší si v důsledku zraňujících poznámek okolí šetří mnohá dospívající dívka či teenager. Nejedna nastávající maminka si plánuje liposukci a úpravu prsou jako dárek za porod po ukončení kojení. Poukaz na zákrok v některé klinice estetické medicíny leží často zabalen pod stromečkem jako vánoční dárek v řadě běžných rodin. Obdarovaní nejsou obětí svých profesí, nikdo je nenutí udržovat si reprezentativní vzhled. Nejedná se o supermodelky, filmové hvězdy ani manažery mezinárodních firem. Stále častěji vcházejí do dveří plastických klinik obyčejné mámy a tátové, senioři i dospívající, kteří „jen“ potřebují a chtějí vypadat a cítit se dobře. Pro sebe, pro své partnery, pro pocit přitažlivosti a vyrovnané psychiky.

Jedinečné postavení mezi různými typy zásahů estetické chirurgie zaujímá operace očních víček (blefaroplastika). Přistupuje se k ní v případech, kdy se kůže, která je nejjemnější a nejtenčí právě v okolí očí, v důsledku stárnutí uvolní a vyklene pod tíhou tukových váčků. Zde se k estetickým důvodům v podobě „pytlů“ pod očima nejčastěji přidávají také důvody zdravotní. Povadlá a povislá oční víčka, jak horní, tak dolní, mohou totiž vést k řadě fyzických obtíží. Nezřídka způsobují omezené vidění, zúžení zorného pole, zhoršení zraku a s ním související bolesti hlavy od přílišné námahy očí. Oči jsou unavené, často otékají a slzí.

 

V takových případech je chirurgický zákrok dobře ospravedlnitelný a přijatelný i pro zatvrzelé odpůrce plastické a estetické chirurgie, kteří jinak poukazují na její nepřirozenost a rizika. Odstranění nadbytečné kůže a svalu na horních nebo dolních víčkách a odstranění nadbytečných tukových váčků má za cíl nejen zlepšení a omlazení vzhledu očí a tím i celého obličeje. Často po takovém zákroku nastane zlepšení zdravotního stavu očí. Dostaví se úleva od námahy očí, přičemž bolesti a slzení ustoupí. Vítaným vedlejším účinkem korekce víček je mladší vzhled očí i celé tváře. Zmizí nejen váčky, ale i vrásky. Obličej je rozjasněný, mladistvější a veselejší, což je příjemné nejen pro jeho nositele, ale i pro jeho okolí. Vždyť právě oči jsou nejvýraznějším výrazovým prostředkem, zprostředkovávají první mezilidský kontakt. Prozradí naše pocity, zájem, smutek i radost. K té má člověk po úspěšné operaci očních víček o důvod víc.

Blefaroplastika coby chirurgický zákrok nepředstavuje pro lidský organismus extrémní nápor. Nezatěžuje tělo narkózou, neboť se provádí v místním znecitlivění a ambulantně. Klient necítí bolest, avšak je plně při vědomí, komunikuje s lékařem, který jej takto může průběžně informovat o jednotlivých krocích operace. Po ní odchází klient domů. Operace trvá přibližně 45 minut. Hojení a návrat k plné zátěži se počítá v řádu dnů až několika málo týdnů. Nenápadná jizvička, ukrytá v přirozené očním záhybu pod linií řas, není díky intradermálnímu stehu téměř vidět.

Blefaroplastiku nejčastěji podstupují zájemci ve věku 40 – 50 let, kdy dochází vlivem stárnutí k prvním projevům uvolněné kůže v důsledku tukových výhřezů, které tlačí zevnitř na kůži. V tomto věku je kůže ještě dostatečně pružná a po odstranění se vrací do své původní polohy. Výjimkou však nejsou mladší pacienti ve věku okolo třiceti let, zejména v případech rodinné predispozice. Horní věková hranice pro operaci víček není stanovena, záleží na fyzické zdatnosti a dobrém zdravotním stavu klienta.

Zvažujete-li operaci očních víček, je vhodné obrátit se se žádostí o konzultaci na zkušeného odborníka v tomto oboru. Skutečný profesionál vás také upozorní na možná rizika chirurgického zákroku. Může vám také doporučit, kde hledat kvalitní poskytovatele plastické a estetické chirurgie.

 

Čaje