-
18
dub 2017
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 14. duben 2017
- Aktualizováno: 18. duben 2017
Medvědí česnek
Běžný česnek zná snad úplně každý. V poslední době je však v kuchyních stále více skloňována jeho divoká varianta, česnek medvědí. I přesto, že jeho obliba roste, stále se o něm ví dosti málo. Kde ho najít? Jak a na co všechno se dá použít? Jaké jsou jeho vlastnosti? Na všechny tyto otázky vám zkusí odpovědět tento článek.
Medvědí česnek
Tuto bylinu najdete ve volné přírodě tři měsíce. Roste zhruba od poloviny března a v červnu začíná rychle mizet. V lese tvoří porost medvědího česneku doslova koberce. Již na první pohled si jej všimnete pro jeho typickou vůni a díky lesklým tmavě zeleným listům s bílými kvítky. Kdybyste však dali pouze na vzhled, snadno si jej spletete s konvalinkou. Na rozdíl od klasického česneku, kde se zpracovává podzemní cibulka, jsou u medvědího využívány především listy. Ty dorůstají do výšky až 45 centimetrů. Pokud tedy medvědí česnek sbíráte, raději ho ustřihněte nad zemí nůžkami a nevytrhávejte ho. Tím zajistíte cibulku i pro další roky.
Jak pěstovat medvědí česnek?
I přesto, že se medvědí česnek nejvíce vyskytuje ve volné přírodě, a to hlavně jako součást lesního porostu, je možné jej úspěšně pěstovat i na zahrádce nebo v květináči na balkóně. Celkem snadno se může stát, že pro zásobu česneku vyrazíte do lesa, ale nebudete jediní koho to napadlo. Proto není nic jednoduššího, než si vypěstovat vlastní zásoby. Medvědí česnek je celkem nenáročný, stačí mu pouze dostatek vláhy a stinné místo. Při jeho pěstování se dokonce nemusíte trápit hnojením ani případnými škůdci. Díky jeho pronikavé vůni a chuti si na něj žádný netroufne. Nejvhodnější dobou pro sázení je podzim. Na úrodu si však bohužel chvilku počkáte. První medvědí česnek sklidíte až napřesrok na jaře, tedy za rok a půl.
Medvědí česnek v kuchyni
V poslední době si medvědí česnek našel své právoplatné místo také v mnoha českých kuchyních. Jelikož patří do stejné čeledi jako klasický česnek kuchyňský, tak i velmi podobně chutná. Je jemnější variací klasického česneku a mnoho lidí jej používá k příjemnému osvěžení pokrmů. Na rozdíl od tradičního česneku vám však po tom medvědím nezůstane v ústech typický pach z dechu. Ve většině pokrmů se konzumuje syrový. Skvěle se hodí do salátů, pomazánek, polévek nebo jen tak sám o sobě najemno nasekaný na chleba. Čerstvý ho však neudržíte déle než měsíc, pak už jej musíte uchovat v jiné podobě. Dá se tedy konzervovat v olivovém oleji či másle. Pesto z medvědího česneku pak můžete po celý rok použít například do těstovin či salátů. Dá se však upravit také jako příloha na stejný způsob jako špenát.
Medvědí česnek jako lék
I běžnému kuchyňskému česneku přisuzujeme léčivé vlastnosti. Stejně je tomu i v případě medvědího. Ještě v jeho čerstvé podobě se dá výborně využít k odstranění škodlivých látek a odhlenění organismu při takzvané jarní detoxikační kůře. Jedinci, kteří mají citlivější žaludek, by měli listy nakrájet na drobno a přelít horkým mlékem. Takto připravený nápoj nechte dvě až tři hodiny vyluhovat a až potom ho po doušcích vypijte. Pomocí 40% alkoholu z medvědího česneku můžete vyrobit také tinkturu, která blahodárně působí například na paměť.
Medvědí česnek obsahuje účinné látky, které jsou vhodné pro správnou funkci žaludku a tedy podporu trávení. Látky v něm obsažené dokonce ničí střevní parazity. Kromě toho medvědí česnek obsahuje velké množství vitamínu C, snižuje krevní tlak a brání kornatění tepen. Zanedbatelné není ani množství látek, které snižují hladinu cukru v krvi. Přisuzují se mu dokonce vlastnosti přírodního antibiotika či mírného projímadla. V menším množství je vhodný dokonce pro děti, těhotné i kojící ženy, a to především díky mírnějšímu aroma než je u běžného česneku.