Jitrocel

Jitrocel je pro své blahodárné účinky známý od pradávna. Třeba óda z jedenáctého století opěvuje jitrocel slovy: „I ty, jitroceli, matko rostlin, otevřená k východu, mocná v nitru, přes tebe hrkotají vody, přes tebe jezdí ženy, přes tebe jezdí ženiši, nad tebou odfukují býčkové.“ Jitrocel se používá zejména při onemocnění dýchacích orgánů, tedy při silném zahlenění, černém kašli i normálním kašli, plicním astmatu a doporučuje se v neposlední řadě při tuberkulóze plic. Ovšem tím výčet příznivých účinků na organismus zdaleka nekončí.

Protože lidské tělo jitrocel velice dobře snáší, je možné ho kombinovat klidně s různými medikamenty a jinými preparáty. Dokonce ho můžete užívat dlouhodobě a pravidelně, aniž by se u vás objevily nežádoucí účinky.

Jaké druhy jitrocelů existují?

V našich končinách se setkáte se dvěma druhy jitrocelů, a to jitrocelem kopinatým s úzkými a dlouhými listy a jitrocelem větším s kratšími a kulatými listy. Oba druhy jsou vhodné pro další zpracování. Ideální období pro jejich sběr je od června do srpna, tedy ještě před obdobím kvetení, neboť v danou dobu obsahují nejvíce léčivých látek.

Jitrocel se suší, ale pozor, ani při sběru, ani při sušení se nesmí mačkat, protože jinak by ztratil účinné látky. Během sušení (klidně i na slunci) se nepřetáčí.

Jaké účinky má jitrocel na organismus?

Z jitrocele si můžete připravit čaj i kloktadlo. Čaj si uvařte, pokud jste nachlazení, máte angínu, chřipku, třeba i zápal plic či zánět horních cest dýchacích. Pomůže vám také v případě, že se o slovo přihlásí trávicí potíže. V neposlední řadě jitrocel pročistí krev, pomůže ledvinám a vylučovacímu ústrojí. Kloktadlo se pak doporučuje při zánětech dutiny ústní či dásní. Když vás začne bolet v krku, není nic jednoduššího a účinnějšího než kloktat jitrocel.

Závěrem bychom měli ještě zmínit, že se z jitrocele dělá také nálev, s nímž perfektně zabodujete v případě popálenin, škrábanců a bodnutí hmyzem.

 

Čaje