Jak předcházet problémům s klouby u psů?

Klouby dokážou potrápit nejen nás, ale i naše mazlíčky. A rozhodně nemusí jít jen o psí seniory. Existují onemocnění, která postihují štěňata a mladé psy a způsobují kulhání spolu s horší pohyblivostí. Psí klouby nejčastěji trápí dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu, osteoartritida a osteochondróza.

Kloubní výživa není jen pro seniory

Jelikož jakýmkoliv problémům je lepší předcházet, než je řešit, přistupuje stále více chovatelů k podávání kloubní výživy už mladým psům. Její výhodou je, že se dá užívat vlastně v kterémkoliv psím věku a neuškodí. Dalšími opatřeními je zodpovědný chov a zařazování pouze zdravých jedinců. Psy není vhodné přetěžovat a dbát na vyváženou výživu, živin nesmí být ani příliš málo, ale ani moc, protože tím kloubům určitě nepomůžeme. Nevhodná strava stojí za překvapivě mnoha potížemi s pohybovým aparátem.

Jak se v nabídce vyznat?

Kloubní výživu pro lidi určitě vídáte v televizních reklamách, a i ta psí má mnoho podob a vyrábí ji řada firem. Ne všechny přípravky jsou úplně kvalitní, některé účinkují lépe, jiné hůře. Dobré je dát na doporučení někoho, kdo má s jejím podáváním zkušenosti, třeba chovatele nebo veterináře, protože koupit první preparát, na který narazíme, se nemusí úplně vyplatit. Cena není nejnižší a je potřeba propočítat si, na kolik nás vyjde jedna denní dávka pro váhovou kategorii našeho psa. Pak možná zjistíme, že přípravek, který se tvářil příliš draze, se vlastně daleko víc vyplatí, protože je koncentrovanější a dávkuje se ho menší množství. Zatímco u malého plemene nemusíme o ceně přípravku tolik přemýšlet, u velkého psa už se nevýhodný nákup pořádně prodraží. Určitě si dejte tu práci a ceny porovnejte.

Vybíráme vhodný preparát

Valná většina produktů se podává dva až tři měsíce a pak následuje pauza. V tomto schématu je ale lze psovi dávat po celý jeho život. Jak vybrat správnou kloubní výživu? Na to nejde odpovědět úplně jednoznačně. Co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému. Existují tablety, žvýkací ochucené tablety, prášek pro posypání krmiva, roztok nebo třeba forma gelu. Pokud náš mazlíček odmítá polykat tabletky, raději zvolíme jinou formu, než bychom se s ním denně „prali“. Ochucené tablety jsou velkým hitem, pro psa je to vlastně pamlsek a hodně firem začíná vyrábět doplňky stravy a léky pro zvířata v této podobě.

Pro štěňata, psí sportovce i seniory

Rozhodli jste se pořídit vašemu čtyřnohému kamarádovi nějakou tu kloubní výživu? Kde ji koupit? Doplňky stravy, vitamíny a léčiva prodávají chovatelské potřeby, některé lékárny a samozřejmě veterinární ordinace. K nejoblíbenějším patří doplňky stravy Canvit se skvělým poměrem ceny a kvality, a to pro mini i maxi plemena. Kromě kloubních preparátů můžete pejskovi pořídit i výrobky z řas, aloe vera nebo ostropestřce, nabídka je zaměřena i na psího seniory nebo psí sportovce.

Co by měla kloubní výživa obsahovat

Základními složkami kvalitní kloubní výživy pro psa je kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát, glykosaminoglykany, kolagen a vitamin C. Nmusí obsahovat úplně všechny, ale minimálně dva první by měla vždy. Malá plemena mají jiné nároky než plemena velká. U těch větších jsou klouby více zatěžovány, snadněji se opotřebují a dochází k deformitám. Problémy ale může mít třeba i jezevčík, kvůli typickému zaúhlení končetin nebo páteři predisponované k potížím. Nečekejme, až pejsek začne kulhat. Zejména, je-li zde pravděpodobnost, že by s klouby mohl mít potíže, začněme podávat kloubní výživu včas a dbejme na správný management chovu, aby se náš mazlíček mohl těšit dlouhou dobu ze spokojeného psího života bez bolesti a kulhání.

Zajímejí-li vás další informace nejen o psech, zkuste navštívit web infopes.cz

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

 

 

Čaje