-
31
kvě 2016
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 31. květen 2016
- Aktualizováno: 31. květen 2016
Jak bojovat s kožními problémy
Asi milion lidí v Česku trpí ekzémem nebo psoriázou (lupénkou), což jsou chronické problémy projevující se svěděním, červenými skvrnami a zanícenou pokožkou. Docela dlouhou dobu byly jedinou možností léčby steroidní masti a krémy, které sice někdy pomáhaly, ale měly také vedlejší účinky. Dnes je situace jiná, účinnou pomocí jsou emoliencia.
Krémy a masti s obsahem steroidů mají vliv na imunitní systém a několik dalších nežádoucích účinků. Mohou způsobit ztenčení kůže, strie a infekci. Vyšší riziko je samozřejmě při dlouhodobém užívání, při krátkodobém zase nejsou vidět žádné léčebné účinky. Je to docela oříšek. Naštěstí už dnes máme jiná řešení.
Základem je hydratace
Velkým problémem je vysušení pokožky, ke kterému některé přípravky ještě přispívají. Z tohoto důvodu se v posledních letech pro ošetření kůže doporučují tzv. emoliencia, což jsou masti nebo krémy, které pokožku hydratují. Vytvoří na ní ochrannou vrstvu, která udržuje vlhkost. Bariéra navíc chrání před vnějšími alergeny.
Emoliencia se dají používat i během remise onemocnění jako prevence, v dobách problémů je třeba kůži promazávat minimálně 2x denně. Lepší je použít méně krému a mazat častěji. Výrazné zlepšení se při takové aplikaci objeví asi za měsíc. Na škodu nejsou ani léčebné koupele.
Při kožních problémech se vyplatí investovat do kompletní péče. Není nutné zakoupit vše od jedné značky, ale je to přinejmenším možné. Docela široký sortiment pro léčbu kožních problémů má Epaderm.
Epaderm Cream 2 v 1 se používá jako hydratační krém nebo mýdlo. Epaderm Ointment je navíc vhodný do koupele. Oba přípravky mají podobné složení bez SLS, barviv a parabenů, jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Jedná se o emoliencia, takže je lze používat bez omezení každý den. Ideální jsou minimálně dvě aplikace denně.
Špatnou zprávou je, že většina pojišťoven krémy a masti na kožní nemoci nehradí. Světlou výjimkou je Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra, která dává 500 Kč ročně. U těch ostatních se dá získat příspěvek na pobyt v lázních. Pacientům s lupénkou velmi pomáhají sirné prameny (např. v Janských Lázních).
Spouštěčem může být nevhodná strava i psychika
Dalším krokem v minimalizování problémů s kůží je stanovení příčiny. Zjistit, co vám způsobuje lupénku nebo atopický ekzém, nebývá jednoduché a faktem je, že většina pacientů na to nepřijde nikdy. Přesto se o to snažte, protože když minimalizujete příčiny, máte vyhráno.
Jedním ze spouštěčů může být nevhodná strava. Při problémech s kůží se doporučuje jíst hodně listové zeleniny, čerstvého ovoce a potravin bohatých na omega 3 mastné kyseliny (lněná semínka, avokádo, rybí tuk). Lidé s lupénkou by se měli vyhnout kořeněným jídlům, červenému masu, měkkýšům, alkoholu a kávě. Lidé trpící ekzémem zase nemají jíst arašídy, korýše, některým nevyhovuje kravské mléko, vejce, sója, pšenice, ryby a ořechy. Je to možná omezující, ale za zkoušku to stojí.
Další příčinou může být psychika. Duševní rozpoložení je zodpovědné za spoustu fyzických problémů a onemocnění kůže jsou jedním z nich. Je potřeba dodržovat zdravý životní styl, dostatečně odpočívat a nebýt neustále ve stresu. Mnohým lidem se ekzém nebo lupénka vrací právě v těžkých životních chvílích.
Hlavně neškrábat
Poslední rada na závěr zní: Ovládejte se. Červená místa na kůži sice hrozně svědí, ale škrábáním tomu nepomůžete. Rány můžete rozedřít až do krve, pak se budou dlouho hojit a zůstanou vám jizvy. Dospělí by měli být rozumní, pro děti se dá koupit speciální oblečení Epaderm Tubifast, přes které se jim škrábat se nepovede. Je to perfektní řešení pro malé kojence, kterým nelze vysvětlit, že to nesmí dělat. Lupénka i atopický ekzém jsou vrozená onemocnění kůže, mohou jimi trpět již velmi malé děti.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum