Hubneme do plavek – v hlavní roli bílkoviny

Přípravy na plavkovou promenádu pomalu vrcholí a vy si stále lámete hlavu, jak vyzrát nad zbývajícími tukovými polštářky? Je dost pravděpodobné, že chybujete v naprostém základu – ve stravě. Mnoho žen má za to, že v boji za novým tělem musí drasticky omezit svůj denní příjem. Jídelníček by samozřejmě měl projít úpravou, ale dlouhodobý nedostatek potřebných živin má za důsledek opačný efekt. Chcete-li účinně nakopnout svůj metabolismus a dosáhnout vysněné postavy, nesmíte tělo šidit o bílkoviny. Susan Bowermanová, výživová expertka společnosti Herbalife vám poradí, jak správně načasovat příjem bílkovin a zajistit jejich optimální množství pomocí praktických výživných koktejlů.

 

herbalife

Ráno dělá den

O významu prvního jídla dne toho bylo řečeno již mnoho. Často se ale zapomíná na to, že nejdůležitější je jeho správná skladba. Základem snídaně v redukci hmotnosti by měla být především bílkovina, doplněná o kvalitní tuky a sacharidy. „Klientky si často chybně myslí, že po spánkovém půstu by měly tělu dodat energii v podobě sacharidů,“ říká ze své zkušenosti expertka Susan Bowermanová z Herbalife. „Bílkoviny jsou ovšem pro vyhládlé tělo mnohem přínosnější. Nejen, že dodávají potřebný stavební materiál pro tělesné tkáně, ale hlavně regulují chutě na sladké během dne,“ vysvětluje Susan. Pokud dodáte tělu po ránu dostatek bílkovin, nebude vás během dne honit mlsná po sladkých pamlscích a budete se cítit déle sytí. Ptáte se, jak je to možné? Proces trávení bílkovin je pomalejší a náročnější, než je tomu u sacharidů. Tělo tak zpracovává bílkoviny delší dobu a tím pádem budete mít i déletrvající pocit sytosti. Náhlý hlad vás jen tak nepřepadne a nebudete mít potřebu „zaplácnout se“ přeslazenou tyčinkou nebo nezdravými smaženými brambůrky. Bohaté zastoupení bílkovin najdete například ve vejcích, plnotučných sýrech, oříšcích, řeckých jogurtech nebo proteinovém prášku.

Tip expertky: Pokud zrovna nepatříte mezi ranní ptáčata a šetříte každou minutu, dopřejte si moderní snídani v podobě chutného shaku. Proteinový koktejl je nejen snadný na přípravu, pohodlný na přenášení mezi domovem a kanceláří, ale hlavně rychle dodá tělu potřebné živiny.

Recept na koktejl: Síla arašídů

2 odměrky proteinového prášku F1 Sport

250 ml neslazeného mandlového mléka

18 g přírodního arašídového másla

1 ks středně velkého banánu

Výživové hodnoty: 22 g bílkovin / 11 g tuků / 45 g sacharidů

 

Recept na koktejl: Red velvet FIT

2 odměrky vanilkového proteinu F1

250 ml odtučněného mléka

½ červené řepy

½ hrníčku mražených jahod

50 g nízkotučného tvarohu

Výživové hodnoty: 26 g bílkovin / 9 g tuků / 32 g sacharidů

Co po tréninku?

Také máte naplánovaný trénink po celodenním sezení v kanceláři? Makáte a z posilovny odcházíte zpocení a s dobrým pocitem, že děláte něco prospěšného pro své zdraví a postavu. Abyste maximálně zúročili cvičení a zhubli co nejvíce, jdete spát s prázdným žaludkem. Poznáváte se? Bohužel je to také špatný vzorec stravování. Tělo je po celém dni a náročné fyzické aktivitě vyčerpané a úplné vynechání jídla může zapříčinit i hypoglykemii. Pokud tělo nedostane palivo zpět, začne čerpat energii ze svalstva a zpomalí se tím i jinak rozjetý metabolismus. A to přece nechcete. „Po večerním tréninku doporučuji zvolit lehké a zároveň výživné jídlo, po kterém budete sytí, ale současně si nenarušíte regeneraci během spánku,“ připomíná Susan. „Organismu udělá nejlépe kombinace bílkoviny s polysacharidy, mezi které patří například zelenina a rýže. Večeři si můžete připravit den předem do krabičky, abyste ušetřili čas a energii,“ doporučuje Susan.

Tip expertky: Nestihla jste si uvařit a již nemáte náladu na zdlouhavé stání u plotny? Domácí koktejl není adekvátní náhradou pouze snídaně. Zatímco dopoledne můžete tělu dodat více sacharidů, před spaním jejich množství omezte na minimum a vsaďte především na bílkoviny a kvalitní zdroje tuků.

Recept na koktejl: Zelená síla

½ hrníčku špenátu

2 odměrky proteinového prášku bez příchutě

150 g jogurtu islandského typu

250 ml vody

½ avokáda

1 čajová lžička chia semínek

špetka skořice

2 lístečky máty

Výživové hodnoty: 27 g bílkovin / 13 g tuků / 18 g sacharidů

 

Recept na koktejl: Regenerace

2 odměrky čokoládového proteinu

250 ml neslazeného mandlového mléka

½ středně velkého banánu

1 čajová lžička chia semínek

Výživové hodnoty: 30 g bílkovin / 7 g tuků / 22 g sacharidů

Všeho moc škodí. I toho dobrého

A důležitá rada na závěr. Neřiďte se předepsanými normami příjmu bílkovin. Každý jedinec má jinou potřebu této živiny, kterou ovlivňují i faktory jako podmínky v zaměstnání a psychický balanc. Většina odborných organizací se ale shoduje na příjmu 1,6 - 2,2 g bílkoviny na 1 kg tělesné hmotnosti.

Jak jste na tom s bílkovinami vy? Dbáte na jejich dostatečný příjem, nebo to neřešíte?

Kontakt:

Kristýna Blahetová

PR Consultant

Grayling Česká republika

Mobil: 775 558 271

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

O společnosti Herbalife

Herbalife je celosvětová výživová společnost, jejímž cílem je učinit svět zdravější a šťastnější. Svoji misi v oblasti výživy plní již od roku 1980 a pomocí skvělých výživových produktů a programů mění životy lidí. Společně s nezávislými distributory jsme odhodláni poskytovat řešení celosvětových problémů, jako jsou špatná výživa a obezita, stárnoucí populace, rostoucí náklady na veřejnou zdravotní péči a nárůst počtu podnikatelů všech věkových skupin. Nabízíme vysoce kvalitní, vědecky podložené produkty, z nichž se většina vyrábí v zařízeních provozovaných společností Herbalife, individuální koučink s nezávislým distributorem Herbalife a komunitní přístup, kterým podporujeme a motivujeme zákazníky ke zdravějšímu a aktivnějšímu životnímu stylu.

Naše produkty pro cílenou výživu, regulaci váhy, energii a fitness a osobní péči jsou určené výhradně distributorům Herbalife a jsou k dostání pouze jejich prostřednictvím ve více než 90 zemích světa.

Jsme společensky odpovědná společnost, která podporuje nadaci Herbalife Family Foundation (HFF) a její programy Casa Herbalife. Ty pomáhají zajistit správnou výživu dětem v nouzi. Společnost Herbalife je také hrdá na to, že sponzoruje více než 190 světových sportovců, sportovních týmů a událostí po celém světě, včetně fotbalisty Cristiana Ronalda, fotbalového klubu LA Galaxy a četných olympijských týmů.

Společnost zaměstnává více než 8 000 lidí na celém světě. Její akcie jsou obchodovány na newyorské burze cenných papírů (NYSE: HLF) s čistým prodejem přibližně 4,4 miliardy dolarů v roce 2017. Další informace o společnosti Herbalife najdete na stránkách Herbalife.com nebo IAmHerbalife.com.

Společnost také vybízí investory, aby navštívili webovou stránku Investor Relations na adrese ir.herbalife.com, kde naleznou aktuální informace nejen ze světa financí.

 

Čaje