Wobenzym

Jen málokterý lék se těší takovému renomé jako Wobenzym. Obsahuje jedinečnou kombinaci enzymů, jejichž účinnost potvrzuje řada kontrolovaných klinických studií. Každá jednotlivá složka má svůj význam. K těm nejdůležitějším patří živočišný enzym trypsin, který zlepšuje hojení a má výrazný protizánětlivý účinek.

K čemu se Wobenzym užívá a jaké jsou jeho účinky?

Nejznámější enzymový lék Wobenzym je na trhu více než 40 let. U nás je v prodeji více než 15 let a podle průzkumů renomované agentury AISA již Wobenzym vyzkoušelo 20 % respondentů, případně jejich rodinní příslušníci a známí. Zákazníci medikament užívají při léčbě zánětů, otoků a poruch imunitního systému. Podstatná část (cca třetina lidí) na posílení oslabené imunity.

Enzymy, které jsou ve Wobenzymu obsaženy, mobilizují imunitní systém. Díky tomu se organismus dokáže s nemocí vypořádat sám. Oproti jiným lékům nedochází k eliminaci projevů nebo zásahu proti původcům nemoci.

O účinnosti Wobenzymu nemůže být pochyb. Byl předmětem studia zahraničních i českých odborníků. Za zmínku stojí studie, v rámci které byl podáván 346 dětem trpícím opakovanými záněty dýchacích cest – angínami, záněty hrtan a nosohrtanu, průdušek, vedlejších nosních dutin a středního ucha. Po roce od zahájení podpůrné léčby klesl počet pacientů o více než polovinu. Wobenzym samozřejmě účinkuje také u dospělých, kteří s ním mají stejně dobré zkušenosti.

Wobenzym jako podpora i prevence

Ale kdy je vhodné začít s podpůrnou léčbou? Proces posílení imunity je dlouhodobá záležitost. Ideálním obdobím je jaro a podzim – právě tehdy je imunita nejvíce oslabená. Dále pak po zvýšené fyzické či psychické námaze, dlouhodobému stresu a nervovému vypětí. A logicky i v průběhu onemocnění. Trápí-li vás angíny nebo virózy, vyplatí se posílit imunitu co nejdříve a zkrátit ta dobu léčby. Začnete-li Wobenzym užívat v období rekonvalescence, posílíte obranyschopnost a snížíte riziko návratu nemoci.

Má Wobenzym nežádoucí účinky?

Naprostá většina uživatelů Wobenzym dobře snáší a ani při dlouhodobějším užívání nebyly pozorovány vedlejší účinky. K ojedinělým jevům patří nevýrazná změna konzistence, zápachu a barvy stolice. Vyšší jednorázové dávky mohou vést k pocitům nadýmání a ojediněle i nevolnosti. Tomu však lze zamezit tím rozdělením dávky. Pokud uvedené příznaky přetrvají, je vhodné se o dalším užívání poradit s lékařem. To samé platí také v případě výskytu jakýchkoliv neobvyklých reakcí. Doposud nebyla zaznamenána žádná nežádoucí interakce s jinými léky.

Wobenzym nesmí užívat lidé, kteří mají sklony ke krvácení, zvýšenou fibrinolýzu (rozpouštění krevních sraženin) a jsou přecitlivělí na některou z účinných či pomocných látek.

Může se Wobenzym užívat v těhotenství a při kojení?

Přestože jde o volně prodejný lék, rozhodnutí o podávání náleží kvalifikovanému lékaři.

Wobenzym a hubnutí

Wobenzym se sice běžně neužívá jako podpora při hubnutí, nicméně někteří lidé při pravidelném užívání po dobu cca jednoho roku zaznamenali úbytky na váze. Jedná se o efekt působení některých enzymů, které urychlují katabolické reakce (rozklad velkých molekul na jednoduché konečné). Takže ano, díky Wobenzymu lze urychlit proces hubnutí.

Wobenzym a diabetes

Wobenzym byl testován v nové studii (Dzivite et al., 2001), v rámci které byla srovnána účinnost samostatného inzulínu a inzulínu v kombinaci s Wobenzymem. Výsledkem srovnání bylo konstatování, že Wobenzym může významně přispět při prevenci a nevratné destrukci buněk pankreatických ostrůvků u osob s právě diagnostikovaným diabetem a tím zabránit budoucím komplikacím.

Wobenzym a štítná žláza

Nedostatečná činnost štítné žlázy může vyústit ve zpomalení tělesných funkcí (např. únava, zácpa, zimomřivost), zhoršení psychického stavu (nezájem, menší výkonnost) a někdy i k přibývání na váze. Užívání Wobenzymu je terapeuticky účinné a napomáhá ke zlepšení stavu uživatele. Přestože není primárně určen k léčbě štítné žlázy, lékaři jej často doporučují v rámci podpůrné léčby. Wobenzym posiluje imunitní systém, urychluje metabolické procesy a vyrovnává hormonální hladinu štítné žlázy.

Wobenzym a Prevenzym - jaký je mezi nimi rozdíl?

Do skupiny přípravků s obsahem enzymů patří také Prevenzym. Jedná se o jediný enzymový doplněk stravy na trhu a působí především jako ochrana proti mikrozánětům, které mohou vyvolat závažné zdravotní obtíže.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje