pitná voda z nápojových automatůmůže být nebezpečná

Snad každý z nás zná nápojové automaty (Watercoolery) s barely teplé či studené pitné vody umístěné na veřejných prostranstvích. Je to sice velmi praktické, ale je tato pitná voda opravdu zdravotně nezávadná?

I když je v těchto automatech pitná voda, nezávislé kontroly prokázaly škodlivost této vody. Kontroly byly zaměřené na mikroorganismy nejen v samotné stočené vodě, ale i v jednotlivých částech zařízení. Na mikrobiologickém rozboru byly vykultivovány i velmi zdraví škodlivé kultury bakterií, především bakterii Pseudomonas aeruginosa a jiné i především koliformní bakterie.

Podle těchto zjištění již byly tyto automaty s pitnou vodou staženy z provozů. Ukázalo se tedy, že i když se jedná o zdroj pitné vody zdarma tak vodu z kohoutku či kupovanou balenou vodu nenahradí.

Chyba je většinou na straně provozovatelů, ti by totiž měli minimálně 4x ročně provádět chemické čištění automatů. Pouze čištění však nemusí pomoci. Škodlivé bakterie byly nalezeny i přímo v berelech s ještě nerozbalenou vodou.

Máte-li tedy i na vašem pracovišti tyto barely s vodou, byť dodávané kvalitní a renomovanou firmou, požádejte o rozbor například místní hygienickou stanici. Velmi pravděpodobně se budete divit, co pijete a jak riskujete svoje zdraví.

Průjem může být to nejmenší, co vás může potkat, ale zase nebudete mít zácpu :)

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje