-
20
čen 2016
- Vytvořeno: 17. červen 2016
- Aktualizováno: 20. červen 2016
Virus Zika

Jistě už o viru Zika něco tušíte. Kdo nežil posledního půl roku na jiné planetě, ví, jaká je situace. Odborníci tvrdí, že tu s námi je už přes 60 let, ale teprve v uplynulém roce se začal projevovat. Před pár měsíci se z něj stal globální problém a Světová zdravotnická organizace varovala, že se během léta nejspíš dostane do oblíbených dovolenkových destinací. Lidé se teď ptají, co dál. Mají se své dovolené v teplých krajích vzdát? Je virus opravdu tak nebezpečný?
Virus vypukl v plné síle už loni v Brazílii a šokoval celý svět. Během letošního roku se dostal do nejméně 30 zemí v Americe, na tichomořské ostrovy, do Austrálie, Irska a několika evropských zemí, kam jej přitáhli turisté. Nejdříve se věřilo, že jej šíří pouze komáři, ale pak v USA zaznamenali případ přenosu pohlavním stykem.
Co přesně je to za virus?
Virus Zika je pojmenován podle pralesa Zika nedaleko Viktoriina jezera v Ugandě. Tam byl v roce 1947 poprvé objeven mezi opicemi. Do roku 2007 bylo zaznamenáno pouze 14 případů, kdy tímto virem onemocněl člověk. Vždy to bylo zcela sporadicky v různých částech světa. V roce 2007 však onemocnění ve vyšší míře vypuklo na tichomořském ostrově Yap. Tehdy ještě nebylo považováno za nebezpečné.
V roce 2013 se virus rozmohl ve Francouzské Polynésii a způsobil trochu obavy, ale až při úderu v Brazílii se zjistilo, že poškozuje plody těhotných žen. Novorozenci se rodí se zmenšeným mozkem a nesou si doživotní následky.
Jak se bude šířit?
Virus Zika zasáhl asi 30 zemí hlavně v Americe. Jen v Brazílii zaznamenali přes 4000 případů. Další ohnisko bylo na Kapverdách, což je souostroví na severozápadě Afriky. V Evropě jsme na tom zatím dobře, ale podle předpovědí WHO by se to mělo změnit. Tvrdí, že každá evropská země, kde se vyskytují komáři, by mohla být ohrožena. Na mušce je hlavně Bulharsko, Chorvatsko, Španělsko a další teplé země.
Jiní odborníci zase tvrdí, že se není čeho bát. Virus si prý vybírá chudší oblasti a rozvojové státy. Něco na tom asi bude, když uvážíme, že řádil v Mexiku, ale před USA se zastavil. Pokud se prý dostane do Evropy, pravděpodobně zase rychle vymizí.
Je virus skutečně tak nebezpečný?
Ne, pokud nejste těhotná žena. Většina nakažených ani nemá žádné příznaky, jen u jednoho z pěti se projeví horečka, vyrážka, bolesti svalů a kloubů, zánět spojivek a velká únava. Tyto příznaky přijdou asi 3 – 12 dní po kousnutí od komára. Nemoc obvykle trvá několik dní až týden.
Těhotné ženy jsou na tom hůře. Virus Zika způsobuje vrozenou poruchu dětem. Jmenuje se mikrocefalie a způsobuje špatný vývoj mozku. Dítě se pak narodí těžce deformované. Na dětech je to poznat už po narození, mají totiž menší hlavičku. Nikdo bohužel doposud neví, zda virus ubližuje jen přímo těhotným nebo zůstává v těle žen delší dobu a mohl by uškodit například při otěhotnění za rok.
Jak se léčí?
Žádné speciální léky nemáme, i když na vývoji vakcíny se pracuje. Virus se u netěhotných lidí chová jako chřipka. Podávají se prášky na bolest a horečku, je potřeba pít a odpočívat.
Jak se viru vyhnout?
Nejlepší prevence je vyhýbat se komárům. Neočekává se, že by všichni rušili naplánované dovolené, až tak hrozná situace není. Zatím případy výskytu komárů v evropských turistických destinacích hlášené nejsou, takže se není třeba obávat. Vybavte se repelentem, používejte sítě proti hmyzu a oblékejte si vzdušné oblečení, které zakryje většinu těla. To by mělo být dostačující, zatím není třeba šířit paniku.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum