bolest v krku

Bolest v krku není nemoc, ale pouze příznak onemocnění. Projevuje se pocitem škrábání a pálení v ústech a pokračuje až do dolní části k hrtanu. Bolest v krku většinou vyvolává zánět. Organismus se brání vysláním bílých krvinek. Náchylnost k bolestem v krku zvyšuje únava, stres, virózy a nachlazení. Bolest v krku se dá naštěstí dobře léčit i přírodní cestou.

Přírodní kloktadla a bylinkové čaje

Bolest v krku se dá zmírnit častým kloktáním během dne. Můžete si zakoupit vhodná kloktadla v lékárně, anebo vyzkoušet bylinky. Ke kloktání se hodí šalvěj, heřmánek, voda se solí. Je dobré zvlhčovat vzduch v místnosti, kde pobýváte a dopřávat si především teplé polévky a bylinkové čaje. Do čajů si přidávejte med a citrón. Na kašel a bolest v krku sežeňte bylinky jako divizna, zázvor, jitrocel, plicník, sléz, lipový květ, černý bez, mateřídouška, řepík, řebříček. Výborné protizánětlivé účinky má zázvorový čaj s novým kořením, hřebíčkem a kouskem skořice.

Babské rady na obklady

K vyhledávaným přírodním antibiotikům patří pikantní koření, česnek, cibule, křen a zázvor. Pomůžete si, když budete tyto druhy přidávat do připravovaných jídel. Pro úlevu si připravte jednoduché zábaly krku. Známý je obklad z tvarohu s kousky čerstvě nakrájené cibule, sádlový obklad s přídavkem mletého muškátového oříšku či obklad z rozmačkaných teplých uvařených brambor.

Zázraky z lékárny 

Nemáte čas se připravovat osvědčené recepty, kdy musíte shánět nejrůznější bylinky? I v lékárně vás potěší a můžete vybírat z různých přípravků pro rychlou úlevu při bolestech v krku. Jedná se o několik druhů pastilek, sprejů a kloktadel.
Pastilky Strepfen jsou pomocným léčivem při angínách a zánětech hrdla. Účinkují v případě zmírnění bolesti a otoků spojených se zánětlivým onemocněním horních cest dýchacích virového či bakteriálního původu. Uleví se vám při problémech s polykáním, bolest v krku bude ustupovat. Účinky nastupují už do půl hodiny po snědení pastilky a měly by přetrvat ještě další dvě až tři hodiny. Pastilky se nepodávají dětem do dvanácti let. Užívá se maximálně pět pastilek za 24 hodin. K výhodám patří, že se nemusí polykat, ale nechá se zvolna rozpustit v ústech. Postupné rozpouštění je nutné pro správnou účinnost.

Kdy je čas na lékaře?

Bolest v krku nemusí vždy najít řešení v domácí léčbě a v pojídání volně prodejných doplňků, kloktadlech, pastilkách nebo sprejích. Zajděte si k lékaři, jestliže mírná bolest v krku přetrvává více než týden, objeví se vyrážka, špatně se vám polyká, anebo máte horečku bez nachlazení. V tomto případě půjde o bakteriální infekci a dostanete antibiotika. Nedojde-li však k potvrzení, že se jedná o bakteriální infekci, neměla by se antibiotika předepisovat.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje