Svět zdraví na Dukatek.cz

Zdravý životní styl je poslední dobou čím dál více probírané téma. Není divu. Člověk se začal mnohem více zajímat o to, co jí. Je přeci důležité udržovat naše tělo zdravé. Proto by se do jídelníčku každého z nás měly zařadit čerstvé a kvalitní potraviny. Jídlo je totiž velice důležitým faktorem. Ovlivňuje naší imunitu, nálady, kondici i psychický stav. Je tedy velice důležité, abychom se stravovali správně a tělu poskytovali dostatek minerálů vitamínů i látek, které nám dodávají energii.

Vliv jídla na zdraví člověka

Jídlo je, jak už bylo řečeno výše, pro tělo velice důležité. Je až s podivem, kolik lidí netuší, že jí vlastně špatně. Mají nevyváženou stavu a tím si zadělávají na nemalé potíže. Jenže na zdravý jídelníček se objevuje čím dál více publikací a článků. Mnohé z nich bohužel obsahují notoricky zažité mýty a vyvrácené domněnky. Bohužel někteří lidé jim věří a řídí se podle nich. Takové hazardování s výživou se nehezky podepisuje nejenom na jejich postavě, ale hlavně zdravotním stavu. Nevědomky si tak zvyšují riziko výskytu zdravotních komplikací. Například cukrovka, špatná funkce štítné žlázy, nebo infarkt jsou onemocnění, která mohou být zaviněná špatnými stravovacími návyky.

16879 vegetables 728205 1920

Co by měla obsahovat vyvážená strava

Zdravá výživa by měla být vyvážená. Rozhodně není dobré úplně vyřadit jakoukoliv potravinou složku s vašeho jídelníčku. V potravinách, které tělu poskytujeme, by měly být obsaženy tuky, cukry, minerální látky i vitamíny v optimálním poměru. Obecně se má za to, že při přípravě svého jídla byste si měli talíř rozdělit na části.

Jednou z důležitých a největších částí je zelenina a ovoce. Zelenina se z našich talířů vytratila. Jíme jí čím dál méně a to je škoda, protože zelenina obsahuje kromě vitamínů i vlákninu, která nás nejen zasytí, ale hlavně nám pročistí organizmus. Když si představíme náš pomyslný talíř, tak zelenina a ovoce by měly vyplňovat jeho polovinu.

Další částí jsou polysacharidy, neboli škroby. Obsahují je obiloviny jako je rýže, kroupy nebo jáhly. Také se objevují v pečivu nebo v kořenové zelenině, například bramborech. Škroby naše tělo potřebuje, protože jsou pro něj zdrojem energie. Ale i zde je důležité přemýšlet nad tím, v jaké podobě je přijímáme. Pečivo z bílé mouky je poslední dobou, možná až přehnaně, démonizováno. Ale je pravdou, že bílá mouka, kromě škrobů, neobsahuje přílišné množství nám zdraví prospěšných látek. Proto je mnohem vhodnější jí nahradit celozrnnou variantou. Škroby by měly zaujímat jednu čtvrtinu našeho pomyslného talíře.

Další částí jsou bílkoviny. Bílkoviny napomáhají ke stavbě svaloviny. Vhodným zdrojem bílkovin jsou libová masa, ryby, vejce, oříšky, luštěniny a mléčné produkty. Měly by vyplňovat zhruba čtvrtinu talíře.

A konečně poslední důležitou součástí stravy jsou tuky. Tuky jsou důležité k výstavbě membrán buněk, zejména pak těch mozkových. Proto bychom je měli rozhodně zařadit do našeho jídelníčku. Dobrým a kvalitním zdrojem tuků jsou oříšky a semena. Vhodné je také avokádo nebo zastudena lisované oleje, jako je například olivový olej extra virgine. Vyhýbat se nemusíte ani máslu či sádlu. Naopak nevhodné jsou margaríny, které bývají průmyslově zpracovávané.

Co je zdravé, je i chutné

V některých lidech stále přetrvává pověra, že co je zdravé, nebývá dobré. Ale to není tak úplně pravda. Zdravé recepty jsou naopak velice chutné, protože se připravují s úcty k potravinám. Nesprávnou přípravou totiž můžete potraviny znehodnotit a zbytečně se připravit o zdraví prospěšné látky. Top recepty na chutná a kvalitní jídla se vyznačují rychlou a snadnou přípravou, protože díky rychlé úpravě se nezničí tolik potřebných vitamínů. Jídlo navíc získává novou dimenzi chutí. Kromě toho vás bude vaření více bavit, jelikož u něj nebudete muset trávit tolik času. Recepty na zdravé pokrmy se stávají u lidí čím dál více oblíbenými. Zdravé vaření je totiž rychlé, nenáročné a chutné. Navíc se díky nim cítíte lépe, protože jíte vyváženě a vaše tělo získává vše potřebné ke správné funkci.

16880 breakfast 848313 960 720

Pohyb je pro naše tělo důležitý

Svět zdraví není ale jen o jídle. Je potřeba myslet i na pravidelný pohyb. Zvláště pokud vás ke změně stylu, žene nadváha. Bez pravidelného cvičení se nikdy nebudete cítit dobře. Pohyb je pro člověka přirozený a proto by se mělo cvičit každý den. Ale nebojte se. Nemusíte trávit hodiny v posilovnách a utrácet za ně své peníze. Úplně postačí, když si každý den půjdete zaběhat nebo zajezdit na kolečkových bruslích či kole. Najděte si sport, který vás bude těšit a bavit. Dnes je tolik možností, ze kterých máte na výběr, že je zhola nemožné si nevybrat.

Typ na závěr

A malý typ na závěr. Pokud hledáte na internetu stránku, kde byste našli, jak kvalitní rady ohledně vaší životosprávy, tak i zajímavé recepty na chutné pokrmy, zkuste se podívat na stránky dukatek.cz. Dukatek.cz svým čtenářům nabízí užitečné rady z oblasti výživy i zdravého pohybu. Kromě toho je na stránkách i e-shop, kde si můžete zakoupit kvalitní potraviny i zdravé sladkosti.

Svět zdraví na Dukatek.cz

16878 ruzova banner dukatek.cz

 

Čaje