Právě probíhá období, kdy většina škol pořádá zápisy do prvních tříd. Malí školáčci jsou podrobováni první zkoušce, která má za úkol zjistit, zda jsou již dostatečně zralí na to, aby z nich mohli být školáci. Pro většinu dětí se jedná o formalitu, do školy se těší, od Vánoc mají již nakoupeno mnoho školních pomůcek od penálu až po tašku a s nástupem do školy se počítá. U některých žáků ale může vzniknout podezření, že některá oblast potřebná pro zahájení školní docházky ještě není zralá a že by bylo dobré zvážit odložení nástupu do školy o jeden rok. O tomto kroku pomáhá rozhodnout školské poradenské zařízení, většinou pedagogicko-psychologická poradna. Co se při vyšetření školní zralosti zkoumá? Jaké oblasti jsou pro úspěšný nástup do školy důležité?
Nové výzkumy ukázaly, že cyklisté s přilbou více riskují a hrozí jim větší nebezpečí ze strany ostatních účastníků silničního provozu oproti cyklistům bez ochranné přilby. Čím je to způsobeno? Má tedy nošení cyklistické přilby nějaký význam? V naší zemi je tento ochranný prvek povinný do věku 18 let. Především dětem vštěpujeme nutnost cyklistické přilby a její užitečnost. Co tím ale způsobujeme v lidské mysli, pokud poukážeme na užitečnost ochranného prvku?
Bolesti nohou, mravenčení, nepříjemné otoky nebo pocit těžkých a unavených nohou jsou nejčastějšími příznaky i projevy varixů křečových žil. Toto onemocnění nejčastěji postihuje dolní končetiny a bohužel ani v dnešní době moderních technologií, kdy máme k dispozici výběr mnoha způsobů léčby, většina z nich není vždy úspěšná a trvalá.
Cévní mozková příhoda, zkráceně CMP, odborně iktus a lidově mozková mrtvice nebo mrtvička je onemocnění vznikající většinou náhle a zdánlivě z plného zdraví. Člověk postižený cévní mozkovou příhodou však dlouho dobu před propuknutím této choroby trpěl nejčastěji vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi, tedy metabolickým syndromem.
Bolestivá záda jsou zdravotní problém, který vás může úplně vyřadit z běžného života. Dlouhotrvající mírná i akutní nesnesitelná bolest zad vás potrápí nejen fyzicky ale i psychicky. Dokážete si například představit, že s bolavými zády budete každý den podávat maximální pracovní výkon nebo si s radostí hrát s dětmi? Ne? Spolehněte se na pomoc od spreje!
Pervazivní vývojové poruchy je oblast poruch, o kterých mnoho lidí jistě slyšelo či četlo. Ne každý si ovšem tyto poruchy spojí se slovem „pervazivní“. Toto slovo znamená „všeprostupující“ a je v názvu proto, že tyto poruchy postihují veškeré oblasti lidské psychiky (motoriku, kognici, emoce, vůli atd.). Postihují také sociální a komunikační dovednosti, což jsou oblasti, které zasahují do celého života a ovlivňují veškeré dění, vše co se kolem dítěte děje je ovlivňováno jeho schopností komunikace s okolím. Pervazivní vývojové poruchy začínají většinou v prvních třech letech života dítěte. Dříve se používal pojem psychóza, ve snaze odlišit tyto poruchy od psychóz u dospělých se od tohoto pojmu upustilo.
Pomocí vnímání je naší mysli zprostředkováván obraz vnějšího světa. K tomu, abychom okolní svět vnímali takový, jaký je, je nutná správná činnost smyslových orgánů, dostředivých nervových drah, které nám informaci ze smyslů přenášejí ke vhodným oblastem mozku a také samozřejmě činnost mozku. Příčin a poruch vnímání, které mohou vznikat kdekoliv v tomto řetězci je mnoho. Z psychologického hlediska jsou ale důležité ty, které se týkají samotného vnímání jako psychologického jevu – tedy pokud smysly fungují správně, ale naše hlava, je vyhodnocuje jiným způsobem, než by měla.
Díky hudbě máme možnost vyjádřit své emoce, myšlenky, pocity, afekty i jiným způsobem než pouhými slovy. Některým z nás je vyjádření pomocí hudby příjemnější než popsat to, co cítí svými vlastními slovy. Tohoto účinku (a nejen tohoto) se používá při muzikoterapii a i jiné terapeutické práci s hudbou. Její léčivé účinky jsou totiž známy již od starověku. Vždyť už Platón řekl: „Hudba a rytmus nacházejí cestu k nejskrytějším místům duše." Jejím poslechem můžeme pomoci sami sobě uvolnit se, relaxovat, odpočinout si a vyjádřit své skryté touhy či přání. Její léčivá moc ovšem sahá i o trochu dále…
Lupénka neboli psoriáza je jedním z nejčastějších chronickýchzánětlivých neinfekčních onemocnění postihujících především kůži, v menším procentu případů též nehty a klouby. První výskyt kožních projevů bývá mezi 10. a 25. nebo mezi 35. a 60. rokem života. V průběhu života může onemocnění zmizet a opětovně se vyskytnou s časovým odstupem. Onemocnění kloubů při psoriáze se nazývá psoriatická artritida a do jisté míry se podobá revmatoidní artritidě. U některých pacientů kloubní postižení předchází kožnímu výsevu psoriázy.
Diagnóza ADHD (z anglického Attention Deficit and Hyperacitivity Disorder – Porucha pozornosti a hyperaktivita) bývá označována jako jedna z nejčastěji diagnostikovaných poruch u dětí a také jako diagnóza, která je nadužívaná (tedy přidělována i dětem, které jí pravděpodobně netrpí). Může to být způsobeno například tím, že nejsou objektivní metody k měření této poruchy. Její diagnóza probíhá na základě odborného klinického posouzení příznaků a chování dítěte. Záleží pak tedy na úsudku odborníka, kterému svěříte své dítě do rukou, zda příznaky vyhodnotí jako natolik závažné, aby se jednalo o poruchu. Otázkou je, co pak? Co se dá dělat?
Časté nucení na močení, pálení a řezání při močení, pocit nedokonalého vymočení, zapáchající moč, přítomnost krve v moči, bolesti břicha v podbřišku, dočasný únik moči, to vše mohou být příznaky močové infekce. Pokud infekce přestoupí na ledviny, přidávají se bolesti v zádech a horečky často se zimnicí a třesavkou.