Nedostetek spánku

Každý to zná, spěcháme, rodina, zaměstnání, povinnosti a čas na odpočinek není, snažíme se jej dopřát ostatním. Na sebe ale nemyslíme. Odpočinek si většina z nás představuje jako relaxaci, pobyt ve wellness, procházky v přírodě nebo jen volné chvíle s rodinou či přáteli. Málokdo si ale uvědomí, že nejvíce potřebujeme spánek. Spánek není důležitý jen pro načerpání nových sil, ale také utříbení myšlenek na různých úrovních vědomí. Toho můžeme dosáhnout ale jen za předpokladu, že spánek bude dlouhý a kvalitní.

Na světě existuje mnoho studií zabývajících se nedostatkem spánku, spánkovou deprivací. Jedno nevyspání snadno doženeme a mladý člověk si ho nemusí ani závažněji všimnout. Trvá-li ale nedostatečný a nekvalitní spánek dlouhou dobu, mohou nastat problémy. Nejen fyzické, ale i psychické. Bohužel i sociální a pracovní.

V noci se nám v mozku vyplavuje hormon Melatonin produkovaná epifýzou, šišinkou. Známe ho také pod názvem " hormon spánku" a při jeho nedostatku není spánek dostatečně kvalitní a hluboký. Naopak jeho nadměrná hladina v krvi způsobuje únavu přes den.

Náš biorytmus je nastaven tak, že když je venku tma, melatonin se vyplavuje a člověk je připraven na spánek. Když se ráno rozednívá, jeho hladina klesá a člověk se probouzí. I přes zavřená víčka lidské oko vnímá světlo z okolí. To bohužel známe také všichni. Spát by se mělo ve větrané, tiché a tmavé místnosti. Ten, kdo chce mít vzduch nejen v ložnici opravdu čistý, pořídí si čističku vzduchu, například Philips. Již dioda od mobilu, televize, rádia nebo počítače či tabletu nám působí spánkovou deprivaci. Absolutně nejhorší je světlo z modrého spektra. Člověk sice spí, ale ne tak hluboko, jak by měl k zotavení organizmu. Nemusí to být jen světlo z místnosti. Často nám do ložnic proniká pouliční osvětlení, které má stejné nežádoucí účinky.

Proč nemůžeme spát?

Většina lidí nespí, protože se na noc přejídá, tím dochází k útlaku horního jícnového svěrače a pálení žáhy. Mnoho lidí před spánkem pracuje, řeší složité problémy, hekticky uspává děti a obstarává chod rodiny. Nakonec to přímo v posteli završí přemítáním o tom, co přes den nestihl, měl udělat jinak či lépe a chystá se již na další, stejně uspěchaný den. Mozek pracuje ale i v noci, když spíme, a tím se stává náš spánek nekvalitní. V opačném případě, kdy má mozek dostatek klidu, má i čas na roztřídění všech problémů a "dovyřešení jejich příčin". Má také možnost dosyntetizovat potřebné, životně důležité látky.

Co způsobuje nedostatek spánku?

Lidský organizmus trpící chronickým nedostakem spánku nestačí doplnit energii a jedinec je podrážděný, nervózní, nesoustředěný, trpí bolestí hlavy, muži mají problém s erekcí, je unavený během dne, díky únavě přestává sportovat a tím tloustne, kornatějí mu tepny, zvyšuje se hladina tuku v krvi. Následuje cukrovka, disbalance hormonu štítné žlázy a mnohem více. Unavený člověk má špatnou náladu, může mít deprese díky poklesu hladiny serotoninu (ten se nestihne dosyntetizovat během krátkého a mělkého spánku). Deprese v krajním případě mohou dospět až sebepoškozování. Nastat mohou ale i změny na mozku ve smyslu epileptických záchvatů, třesu rukou, rozostřené nebo dvojitého vidění nebo závratě. Nedostatek spánku může být příčinou i vážných psychiatrických onemocnění, například schizofrenie.

Další velmi nepříjemnou vlastností nedostatku spánku u pacienta, který již trpí některou z výše uvedených komplikací je jejich somatizace. To znamená, že místo psychických obtíží trpí takový jedinec například oslabením imunity, časté nachlazení, vyrážky, plísňová onemocnění, bolesti břicha a zažívací obtíže. Průjem nebo zácpa. Mnohdy i zvracení. Existují i studie, které prokazují, že spánková deprivace je pro člověka stresem. A stres může být příčinou onkologických onemocnění, rakoviny.

Člověk od přírody rád spí, zvláště po jídle, po větším příjmu cukrů nebo proteinů. Krev z mozku je zapotřebí v trávicím ústrojí a mozek "vypíná". To je to známé nedělní - Dám si  po obědě 20. To je velmi zdravé. K tomu, abychom ale večer usnuli, není zdravé dávát si každý den nedělní oběd. Na trhu existuje celá škála potravinových doplňků, které nám pomohou usnout a jsou zdraví neškodné. Je s výhodou, aby takový přípravek na přírodní bázi obsahoval L-theanin. Jedná se o aminokyselinu ze zeleného čaje navozující prohloubení spánku se zvýšením aktivity alfa vln.

Nemysleme tedy jen na ostatní, peníze, úspěch, kariéru ale dopřejme si to, co je zdarma, zdravý spánek.

Čaje