menstruační kalíšek

Jak již název napovídá, jedná se o pomůcku pro ženy při „jejich dnech“. Menstruační kalíšek je určen k tomu, aby do něj stékala menstruační krev.

Zajímavostí je, že menstruační kalíšek byl poprvé vytvořen ještě před druhou světovou válkou, každopádně v této době nenašel příliš uplatnění. V sedmdesátých letech však sloužil jako vzor pro výrobu nové verze, která byla z latexu. Ta se již sice ujala více, ovšem latex způsoboval alergické reakce. Tento problém je vyřešen u nejnovějšího a zároveň současného produktu, který je vyroben z antialergenního silikonu.

menstruacni kylisky

Pomáhá zabránit menstruačním skvrnám na textilu

Použití je velice snadné. Menstruační kalíšek se zavádí do pochvy a díky svému zvonkovitému tvaru a materiálu těsně přilne k jejím stěnám. Krev poté stéká přímo do něj a nedochází tak k nepříjemnostem v podobě skvrn.

Tato pomůcka se zavádí stejným způsobem jako tampon. Výhodou je, že jí lze i opakovaně použít, neboť jí stačí pouze umýt a před každým zavedením několik minut vyvařit, aby se zbavila bakterií a nečistot. Kalíšek se zavádí tak, že se pomocí prstů stlačí a zavede do pochvy, kde se již sám roztáhne.

Když se poté zakroutí za jeho spodní část a kalíšek se nevysune, je zaveden správně. Po několika hodinách je poté potřeba kalíšek vysunout a vylít.

Názory gynekologů se liší

Dle názorů některých gynekologů však není menstruační kalíšek příliš vhodným a to proto, že díky krvi, kterou v pochvě udržuje, se v těchto intimních místech mohou intenzivněji množit bakterie a následně může dojít i k zánětu. Jiní jsou zase toho názoru, že kalíšek je právě z důvodu zadržování krve dobrý, protože pomáhá udržet v sliznici přirozené pH, které naopak tělu pomáhá v boji proti vzniku infekce.

Jak se menstruační kalíšek aplikuje?

Zde je podrobný obrázek:

jak se zavadi menstruacni kalisek

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje