menstruační kalíšek

Jak již název napovídá, jedná se o pomůcku pro ženy při „jejich dnech“. Menstruační kalíšek je určen k tomu, aby do něj stékala menstruační krev.

Zajímavostí je, že menstruační kalíšek byl poprvé vytvořen ještě před druhou světovou válkou, každopádně v této době nenašel příliš uplatnění. V sedmdesátých letech však sloužil jako vzor pro výrobu nové verze, která byla z latexu. Ta se již sice ujala více, ovšem latex způsoboval alergické reakce. Tento problém je vyřešen u nejnovějšího a zároveň současného produktu, který je vyroben z antialergenního silikonu.

menstruacni kylisky

Pomáhá zabránit menstruačním skvrnám na textilu

Použití je velice snadné. Menstruační kalíšek se zavádí do pochvy a díky svému zvonkovitému tvaru a materiálu těsně přilne k jejím stěnám. Krev poté stéká přímo do něj a nedochází tak k nepříjemnostem v podobě skvrn.

Tato pomůcka se zavádí stejným způsobem jako tampon. Výhodou je, že jí lze i opakovaně použít, neboť jí stačí pouze umýt a před každým zavedením několik minut vyvařit, aby se zbavila bakterií a nečistot. Kalíšek se zavádí tak, že se pomocí prstů stlačí a zavede do pochvy, kde se již sám roztáhne.

Když se poté zakroutí za jeho spodní část a kalíšek se nevysune, je zaveden správně. Po několika hodinách je poté potřeba kalíšek vysunout a vylít.

Názory gynekologů se liší

Dle názorů některých gynekologů však není menstruační kalíšek příliš vhodným a to proto, že díky krvi, kterou v pochvě udržuje, se v těchto intimních místech mohou intenzivněji množit bakterie a následně může dojít i k zánětu. Jiní jsou zase toho názoru, že kalíšek je právě z důvodu zadržování krve dobrý, protože pomáhá udržet v sliznici přirozené pH, které naopak tělu pomáhá v boji proti vzniku infekce.

Jak se menstruační kalíšek aplikuje?

Zde je podrobný obrázek:

jak se zavadi menstruacni kalisek

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Log in to comment


Avatar uživatele Alena
Alena odpověděl/a na téma: #2
No mě osobně se teda menstruační kalíšky moc nezamlouvají
Avatar uživatele Maruška
Maruška odpověděl/a na téma: #3
Myslím, že tento bům menstuačních kalíšků postupně uvadá
Avatar uživatele manufaktura
manufaktura odpověděl/a na téma: #4
Protože se o tamponech hodně psalo, že jsou spíše zdraví škodlivé, myslím si, že jakékoliv zavádění cizích těles do těla nebude o nic lepší. Je ale opravdu důležité, aby byla zachována čistotnost. Přikláním se spíš k názoru, že se tam množí bakterie.
Avatar uživatele marjenka
marjenka odpověděl/a na téma: #5
Tak já jsem slyšela od svého gynekologa, že ho moc nedoporučuje, právě kvůli množení těch bakterií, takže kvůli mžnému zánětu ho radši nepoužívat, ale já už to naštěstí nepotřebuju.
Avatar uživatele mss
mss odpověděl/a na téma: #6
Vůbec se mi tento nápad nelíbí. A navíc mi to připadá velmi nehygienické. Jako bychom si doteď nevystačily s vložkami a tampóny. Zkoušet ho tedy rozhodně nebudu, nějak to radši ani nezkoumám, stačil mi o tom jeden článek na internetu, na který jsem bohužel náhodou narazila…