Lezení jako přirozený pohyb

Lezení na skalách a umělých stěnách zažívá v poslední době docela velký boom. Hlavním důvodem je všestrannost tohoto sportu. Je to sport pro celou rodinu, včetně dětí. Že jste to ještě nikdy nezkoušeli? Nevíte jak jistit a bojíte se výšek? Pojďme prozkoumat všechny možnosti.

Možnosti lezení

V dnešní době už nemusíte žít v blízkosti od skal, aby jste mohli lézt. V každém větším městě je dnes lezecká stěna. Pokud si chcete ověřit jak je na tom vaše město, navštivte tuto databázi lezeckých stěn v ČR a hned zjistíte kde je nejbližší možnost lezení na umělých stěnách. Pro první lezení je lepší umělá stěna než skála.

V každém lezeckém centru Vám rádi zapůjčí veškeré nutné  lezecké vybavení jako je sedák, lano, jistící pomůcky a lezečky. Můžete si zde půjčit i parťáka na jištění. Pokud by jste se techniky  jištění a navázání na lano chtěli naučit, můžete si zakoupit lezecký kurz nebo si domluvit lezeckého instruktora, který Vás to rád naučí. Kurzy jsou pořádané pro všechny věkové kategorie. Pokud po tomto kurzu zjistíte že pohyb ve výškách není úplně to pravé ořechové nezoufejte.

Může Vás zachránit bouldering! Bouldering je disciplína odvozená od lezení, akorát se leze bez lana a do výšky maximálně 4m. Celý dopad je jištěný matrací. Boulderové stěny najdete taktéž v databázi. Bouldering je oproti lezení více zaměřený na sílu.

Výhody lezení

Lezení je pro tělo velice přirozený pohyb, při kterém se posiluje opravdu celé tělo, včetně vnitřních svalů, o kterých ani nevíte že je máte. Nejvíce jsou zapojeny ruce a svaly na zápěstí, následovány svaly na nohou. Rozložení váhy při lezení mezi ruce a nohy je velmi důležité. Nesnažte se držet veškerou váhu na rukách, stůjte na nohách a rukama si pouze přidržujte. Díky této technice vydržíte lézt mnohem déle. Při složitějším lezení, jako je lezení v převisu nebo stropě se do svalové koordinace hodně zapojují záda a břicho. Nezapomeňte na kvalitní rozcvičení ať předejte úrazům.

Další vývoj

V případě že Vás lezení začne bavit, a to většinou začne, můžete vyrazit lézt na skály. Tam teprve poznáte tu pravou podstatu a krásu lezení. Kurz lezení na skalách je taky běžně k dostání, ale skoro každý lezec Vás tam rád vezme. Pokud někoho takového hledáte nebo Vám chybí parťák na trénování na umělých stěnách můžete vyzkoušet sportovní seznamku pro hledání parťáků na sport. Díky lezení můžete objevovat části naší republiky nebo světa tam, kam se každý člověk nedostane.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje