- Vytvořeno: 27. listopad 2018
- Aktualizováno: 27. listopad 2018
Krev v koleni - hemartros
Kolenní kloub je největším kloubem v lidském těle a také je nejsložitější. To je dáno inkongruencí kloubních ploch dolního konce kosti stehenní - femur a horního konce kosti bércové - tibie. Aby se nerovnosti vyrovnali, jsou mezi chrupavky pokrývající konce kostí vloženy postranách ještě menisky, jakési nárazníky. Vnitřní meniskus je spojen s kloubním pouzdrem a vnitřním stabilizačním aparátem. Vnější meniskus to takto nemá. Při pokrčení kolene se menisky hýbou dozadu, při narovnání kolene se menisky hýbou dopředu. Při rotačních pohybech menisky sledují tvar tibie.
Rozlišujeme poranění vazů
- Přední zkřížený vaz - nejčastěji poraněný
- Zadní zkřížený vaz
- Vnitřní a vnější postranní vaz
Dále pak rozlišujeme poranění menisků
- Zevní menisku
- Vnitřní meniskus
Poraněna může být také čéška, patela, která se většinou láme pádem na koleno. Vazy se poraňují páčením a torzí. Kosti se lámou velkým násilým.
Prakticky u všech těchto poranění dojde k průkazu krve v koleni a vzniká tzv. hemartros. Jedná se o obecný pojem, hemartros může být třeba i v kyčelním kloubu.
U poranění vazů rozlišujeme distenzi - natažení, parciální rupturu - vaz není přerušen v celém rozsahu, ale jsou přítomny mikrotrhliny a nebo totální rupturu.
A proč je krev v koleni - hemartros - důležitá?
Každé poraněné koleno s krevním výpotkem, hemartrosem, by mělo být do 3 dnů odartroskopováno, nejlepe s předchozí magnetickou rezonancí pro možnou přítomnost kostního hematomu.
Již po třech dnech dochází k enzymatickému narušení chrupavky, které je většinou nevratné a organizací staré krve může dojít k bolestem a blokádám kolene.
To je bohužel v praxi většinou těžko dostupné, ale i tak se snažte najít pracoviště, kde vám budou moci artroskopii poskytnout v co nejkratším termínu.