-
18
kvě 2015
- Napsal zdravi-nemoc.cz
- Vytvořeno: 18. květen 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Kopr - opomíjená surovina v jídlech
Kopr většinou lidí milují nebo nesnáší. Pojďme si říci, proč bychom ho měli mít rádi nebo ho občas sníst i přes malinký odpor. Kopr totiž obsahuje řadu léčivých účinků, což málokdo z nás asi ví. Možná jen tušíte, že jste si k němu vypěstovali odpor ve školních jídelnách, ale nemusíte z něj vařit jen koprovou omáčku. Kopr se v moderní kuchyni používá i jako přísada do nejrůznějších dipů, pomazánek a polévek. Už to není jen tolik opěvovaná kulajda.
Kopr se nemusíme stydět nazvat bylinkou
Je plno kuchyňských přísad, které nazýváme bylinkami, i když tomu není tak úplně pravda a o kopru řekneme, že je obyčejný. Není tomu tak, jeho vlastnosti na lidské zdraví jsou naopak prokazatelně léčivé. Je sice nezaměnitelný svou vůní, kterou právě někdo nevyhledává, ale podívejte se na něj i po stránce finanční. Je pro vás nenáročnou bylinkou, kterou si můžete vypěstovat i sami a v jídle si na něj časem navyknete. Původem pochází Kopr vonný z Ruska, ale pěstuje se i třeba v Asii a v poslední době i v oblasti Středomoří. Hodí se totiž fantasticky k rybám.
Rozmanité účinky na lidské zdraví
Jeho léčivé účinky jsou velmi širokospektré. Kopr vonný pomáhá od bolestí hlavy, ale i břicha z hlediska zažívacích potíží. Dokonce působí i blahodárně na dýchací cesty, ulevuje od dráždivého kašle a snižuje výskyt onemocnění plic. Zbystřit by měly i kojící ženy, které chtějí zvýšit tvorbu mléka. Tyto účinky jsou přisuzovány právě oleji z kopru. Z historie se traduje i fakt spojený s odháněním zlých démonů. Je balzámem pro vaše nehty, když si s ním připravíte koprovou lázeň. Rovněž napomáhá lidem s onemocněním ledvin, jeho vlastností je i hojivý účinek na povrchu kůže. Ať už vám tedy kopr příliš nevoní, pro jeho účinky byste s ním v kuchyni měli občas pracovat a dát mu šanci.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum