Každý má nárok na důstojné stáří

Když dá Bůh a člověk se dočká důchodového věku, často je pak velkým otazníkem jak nejlépe a pokud možno plnohodnotně jej prožít. Ne každý má tu možnost těšit se z náruče milující rodiny. Ale ani každá milující rodina nemá často podmínky pro to, aby milující náruč poskytnout mohla. A co pak dál?

Ocitnete-li se v situaci, kdy je třeba něco podobného řešit, připravte se na na důkladné hledání, porovnávání a dotazování v celorepublikovém měřítku.

Nejspíš není dobré čekat na poslední chvíli, až bude váš blízký člověk potřebovat zázemí. Pokud je to jen trochu možné, zjišťujte možnosti průběžně předem.

Poptávka převyšuje nabídku

O umístění v domovech pro seniory je totiž nevídaný zájem. Ať už k tomuto východisku vede jakýkoliv důvod, nakonec rozhoduje pouze volná kapacita lůžek a může se proto stát, že čekací lhůta čítá řádově i několik let – v tom lepším případě měsíců. Důvody této možné komplikace ale nakonec mluví ve prospěch domovů.

Naprostá většina těchto zařízení je opravdu krásná. Počínaje prostředím až po výběr personálu se všichni snaží naplnit i ta nejvyšší očekávání, a obyvatelé pak mohou zodpovědně říci, že není těžké cítit se tu jako doma. To je pro všechny zřizovatele bezpochyby tím nejlepším důvodem a cílem.

Služby šité na míru

Za zmínku stojí rozhodně i program a denní náplň domovů pro seniory, a nutno podotknout, že ani v tomto ohledu si ve srovnání s domácí péčí ta ústavní nijak nezadá! Různé osobní, kulturní a intelektuální vyžití, na které režim myslí, nezapomíná snad na žádnou oblast, kterou by mohl případný klient preferovat. Předem je možno vybrat si v široké nabídce aktivit přizpůsobených zdravotnímu stavu obyvatele domova a zajistit si tím nabídku zajímavých činností, na které je hezké se těšit.

Radost ze života, plány a chuť si užít každý den jsou stejně důležité, jako kvalitní péče a lidský přístup personálu k seniorům. Mýtus, že domov důchodců je vedlejší odstavná kolej, už dnes rozhodně neplatí. Tato zařízení je již možno vnímat spíše jako odměnu za celoživotní dřinu, protože domovy v České republice na takový titul rozhodně dosáhnou.

Čaje