-
01
bře 2015
- Vytvořeno: 27. únor 2015
- Aktualizováno: 4. březen 2016
Ječné zrno
Ječné zrno (hordeolum) je infekce v kořeni mazových žláz očních řas. Ječná zrna bývají malá, ale bolestná, většinou však nezpůsobují trvalé následky. Ječné zrno se jeví jako malé hrbolky na horních nebo dolních víčkách. Vyskytuje se u obou pohlaví a všech věkových kategorií. Ječné zrno je většinou neškodné a zmizí samo během jednoho až dvou týdnů, když vaše tělo zdolá infekci. Aby se zabránilo vzniku ječného zrna v oku, vždy si umyjte ruce před dotykem očí a udržujte správnou hygienu očí, zvláště pokud nosíte kontaktní čočky.
Mnoho lidí si plete ječné zrno s chalazií. Oba typy hrbolků jsou podobné, rozdíl je v tom, že chalazie se vyvíjí pod kůží a nikdy s čepičkou, zatímco ječné zrno vypadá jako pupínek na víčku. Také chalazie obvykle není bolestivá a obvykle není doprovázena zarudnutím a bolestivostí.
Příznaky ječného zrna
- Zarudnutí doprovázené mírnou bolestí a citlivostí
- Otok, který se obvykle jeví jako rána. Čepička ječného zrna může být na vnějším víčku nebo pod očním víčkem
- Obtíže při mrkání a pocit písku v oku
- Citlivost na světlo
Co je příčinou ječného zrna?
Ječné zrno je způsobeno bakteriální infekcí, nejčastěji stafylokokovou, ve vlasovém folikulu nebo žláze v rohu oka. Děti často dostanou ječné zrno tím, že si mnou oči špinavýma rukama. Některé rizikové faktory mohou zvýšit vaši šanci na rozvoj ječného zrna.
Mezi tyto rizikové faktory patří
- Blefaritida
- Předchozí ječné zrno
- Chronické kožní problémy
Je ječné zrno nakažlivé?
Přestože ječné zrno samo o sobě nakažlivé není, mohou se bakterie, které je způsobily šířit z jedné osoby na druhou. Stafylokokové bakterie žijí na kůži a sliznici lidí a většiny zvířat. Za normálních okolností tato konkrétní bakterie nezpůsobí v těle problémy, ale když se dostane do mazové žlázy v očních víčkách, může způsobit bolest a zánět, a to může vést k rozvoji ječného zrna.
Ve většině případů se bakterie dostane do oblasti kolem očí, když se třou oči špinavýma rukama. Ječné zrno je z tohoto důvodu běžné u dětí. Bakterie blokují mazové žlázy, brání vylučování mazu, a brzy dojde k vytvoření ječného zrna. Můžete přenést bakterií na jinou osobu prostřednictvím kontaktu, ale bakterie se nemusí nutně projevit jako ječné zrno.
Diagnostika ječného zrna
Ječné zrno se často vyléčí samo během několika dní. Pokud tomu tak není, měli byste navštívit svého očního lékaře pro kompletní oční vyšetření k určení, zda není příčinou ječného zrna další oční problém jako je blefaritida.
Léčba ječného zrna
Ječné zrno může být léčeno doma, nebo vaším poskytovatelem zdravotní péče. Obvykle vám budou doporučeny teplé obklady na víčka k úlevě od bolesti a zánětu. Teplé obklady mohou také urychlit proces hojení. Aplikujte obklady po dobu 10 minut a opakujte je tak často, jak je potřeba. Nositelé kontaktních čoček by se měli zdržet jejich nošení, dokud ječné zrno a infekce nezmizí. Nikdy ječné zrno nemačkejte; to se nakonec otevře a vypustí hnis samo. Pokud vyhledáte lékařskou pomoc, může vám být předepsána antibiotická mast nebo krém pro boj s infekcí.
Ve většině případů se infekce vyléčí sama, a k drenáži dochází asi dva dny poté, co se objeví čepička, nebo do týdne od výskytu příznaků jako jsou bolestivost a zarudnutí. Ječné zrno se obvykle opakuje, i když bylo léčeno, proto byste měli učinit preventivní opatření ke snížení rizika recidivy. V některých případech může být nezbytné pomoci vyléčit infekci chirurgickou drenáží ječného zrna.
Prevence ječného zrna
Bohužel nejsou k dispozici žádné konkrétní preventivní opatření pro ječné zrno. Je důležité udržovat si oční víčka a řasy v čistotě. Chcete-li to provést, přidejte tři kapky dětského šamponu do malé misky s teplou vodou. Do roztoku namočte čistý vatový tampon, pak jemně otírejte obě víčka po dobu 30-60 sekund se zavřenýma očima. Opláchněte teplou vodou z vodovodu.
Mezi další všeobecné preventivní kroky patří:
- Vyhněte se sdílení očního make-upu s ostatními
- Vyhněte se sdílení ručníků a jiného prádla jako jsou povlaky na polštáře a žínky
- Pravidelně navštěvujte vašeho očního lékaře
- Pokud onemocníte, navštěvujte často vašeho poskytovatele zdravotní péče, aby byl váš stav pod kontrolou
- Zahajte léčbu hned, jak se objeví první příznaky; kontaktujte vašeho očního lékaře se žádostí o konkrétní pokyny
- Nedotýkejte se očí, ani si je netřete, zejména v případě, že máte ječné zrno
Ječné zrno - komplikace
Občas mohou vzniknout komplikace. Obvykle k tomu dochází, když nejsou přijata preventivní opatření. Například bakteriální infekce se může šířit do jiných částí těla, včetně dalších žláz ve víčkách, pokud otevřete čepičku ječného zrna dříve, než se otevře samo. Další komplikace ječných zrn je jejich tendence se opakovat. Infekce nemusí dobře reagovat na léčbu, což může přispět k častému opakování.
Některá ječná zrna se nemusí sama otevřít a vyprázdnit do dvou dnů od vzniku čepičky. Vlastní léčba nemusí být dostačující, a bolest může vzrůstat, dokud nedojde k nutnému lékařskému ošetření. Okamžitě kontaktujte očního lékaře nebo poskytovatele zdravotní péče, pokud ječné zrno trvá déle než dva týdny, nebo v případě že dojde ke změnám vidění.
Promluvte si se svým očním lékařem
Zde jsou některé otázky o ječném zrnu, na které byste se měli zeptat vašeho očního lékaře:
- Existují nějaké volně prodejné výrobky, které mohou zmírnit symptomy ječného zrna?
- Kterým volně prodejným produktům se vyhnout? Proč?
- Pokud vyvstanou nové příznaky, jako je horečka nebo nevolnost, co mám dělat?
- Jaké jsou možnosti léčby? Jaké možnosti mám, pokud se nezdaří?
- Jak dlouho by mělo trvat léčení ječného zrna?
- Jak dlouho mám čekat, než vás budu kontaktovat, pokud příznaky nezmizí?
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum