Je špatné spát s mobilem u hlavy?

Ve světě, ve kterém žijeme, jsou mobilní telefony stále důležitější. Máme je u sebe 24/7, bereme je s sebou všude, a když je náhodou zapomeneme doma, máme pocit, že nám něco chybí. Nechceme je vypnout ani na minutu a ve spánku je umísťujeme na noční stolek, aby byly hezky po ruce. Jenže tenhle zvyk moc neprospívá našemu zdraví.
Pokud stejně jako miliardy dalších lidí spíte s telefonem vedle postele, věřte, že by to mohla být příčina mnohých (v současnou chvíli nepostřehnutelných) zdravotních potíží. Záření, které smartphony vysílají, je opravdu nebezpečné. Způsobuje změny v některých automatických procesech, které v těle probíhají – mění například biologické hodiny nebo srdeční rytmus. Telefon může vést k nočním můrám, nespavosti, bolestem hlavy a únavě.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že elektronická zařízení obecně (nejen mobilní telefony) jsou pro tělo špatné a mohou zvyšovat pravděpodobnost vzniku rakoviny. Jedna australská studie zase ukázala vztah mezi používáním mobilních telefonů a neplodností u mužů.
Kromě toho nás telefon neustále nutí, abychom se podívali, zda nám někdo něco nepíše, zkontrolovali e-mail a přihlásili se na Facebook. To vede ke stresu, nespavosti, neschopnosti soustředit se, podrážděnosti, nedostatku produktivity, nočním můrám, bolestem hlavy. Ještě nějaké argumenty potřebujete?
Takže kam dát mobil během spánku?
Existují v podstatě dvě možnosti. Buď jej vypněte a nechte na obvyklém místě, nebo jej nechte zapnutý, ale neberte si ho do ložnice. Pokud jste na telefonu tak závislí, že jej nedokážete na noc vypnout, doporučuje se aspoň vypnout Wi-Fi a mobilní datovou síť.
Co když na něm mám budík?
I když máte na telefonu nastavený budík, měli byste jej přes noc vypnout. Spousta budíků zvoní i při vypnutém telefonu (raději to předem vyzkoušejte). Přestože telefon nepoužíváte, dokud je zapnutý, neustále vyzařuje elektromagnetické vlny.
A co nabíjení přes noc?
Není problém nechat telefon nabíjet přes noc ve vedlejší místnosti. Rozhodně si ho ale nestrkejte s nabíječkou pod polštář, hrozí požár! Existuje mnoho případů, kdy lidé skončili s popáleným obličejem nebo rukama.
Co když si monitoruji spánek?
Další zbytečná vychytávka dnešní doby. Existují aplikace jako SleepCycle (iOS), SleepBot (Android, iOS), Sleep As Android (Android), Sleep Time+ (Android, iOS), Sleep Genius (Android, iOS), Lucid Dreamer (Android, iOS) a spousta dalších, které monitorují váš spánek. Ukážou vám, jak dlouho jste spali, jak dlouho jste spali hlubokým spánkem, kolik jste měli snů a spoustu dalších zbytečností, bez kterých se v životě obejdete.
Jestli ne a nutně aplikaci potřebujete používat, zkuste tedy mobilu aspoň vypnout přístup k internetu, případně rovnou zapnout režim letadlo. Je možné, že ne všechny aplikace budou bez internetu fungovat, vyzkoušejte to. Každopádně to děláte pro své bezpečí, protože většina těchto aplikací potřebuje být pod polštářem nebo blízko vaší hlavy.
Další „zdravé“ návyky pro používání telefonu
· Telefonujte co nejkratší dobu, při delších hovorech střídejte uši.
· Volejte s hands-free, abyste neměli mobil přímo u hlavy.
· Chraňte před závislostí na telefonu své děti.
· Nepoužívejte telefon v oblastech se slabým signálem, protože právě v těchto oblastech musí vysílat silnější rádiové vlny.
· Nenoste mobilní telefon u těla (muži by ho neměli dávat do kapsy u kalhot) a vyvarujte se kontaktu s pokožkou.
Zkuste to brát tak, že telefon si v noci, stejně jako my, potřebuje odpočinout. Měl by zůstat vypnutý nebo aspoň daleko od vás, aby vám umožnil ničím nerušený spánek.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum