Je snadné zhubnout?

Ztráta hmotnosti je teoreticky jednoduchá - jíst méně kalorií, než vynaložíte. Ztratit váhu můžete téměř jakoukoliv dietou, pokud váš příjem kalorií je nižší než výdaj. Nicméně, dlouhodobé hubnutí není tak "jednoduché" jako rychlá dieta.

Kdyby, bylo snadné dlouhodobě zhubnout, nebyl by o epidemii obezity ve většině světa zájem. Dlouhodobé hubnutí se může podařit, ale součástí řešení musí být změna návyků a životního stylu. Zde je seznam otázek, které vám pomohou zjistit, zdali dlouhodobá ztráta váhy bude snadná.

Přejete si být zdraví nebo jen rychle zhubnout?

S rostoucí mírou obezity u dospělých a dětí, se společnost stává posedlá váhou. Poruchy příjmu potravy jsou na vzestupu, stejně jako míra obezity, a zdá se, že lidé ve společnosti, bez ohledu na jejich velikost, jsou posuzováni podle jejich tvaru těla. Lidé jsou vedeni k hubnutí z různých důvodů, někteří se snaží zhubnout jen proto, aby dosáhli příslušné číslo na stupnici váhy. Lepším ukazatelem zdraví je to, co se děje v zákulisí. Riskuje někdo riziko chronických chorob? Působí nadváha stres v jejich kontaktech?

Nadváha nebo obezita je spojena s některými chronickými onemocněními, jako jsou diabetes typu 2, kardiovaskulární choroby a dokonce i některé druhy rakoviny. Hubnutí je pozitivní, je-li konečným cílem dlouhodobé zdraví.

Je-li cílem je prostě dosáhnout číslo na stupnici váhy téměř všemi možnými prostředky, je šance že může být úspěšný. Nicméně setrvat na dosaženém cíli nemusí být snadné. Dlouhodobé hubnutí vyžaduje úsilí a důsledné změny.

Jaký je cíl vašeho hubnutí? Chcete zvýšit své zdraví a dlouhodobě ztratit váhu nebo chcete rychle zhubnout 5-10 kilogramů se zázračnou dietou nebo jenom doplnit úbytek hmotnosti abyste opět získali váhu zpět?

Jste ochotni získat celoživotní návyky?

Národní registr řízení váhy sleduje lidi, kteří dlouhodobě ztratili váhu a úspěšně ji drželi. Lidé na seznamu se liší věkem, tím o kolik svou váhu snížili, pohlavím i způsobem hubnutí. Někteří lidé hubnuli samostatně, jiní lidé použili programu nebo pomoci.

Co je společné pro všechny účastníky (98 %) v registru, je změněna jejich příjmu potravy. Devadesát čtyři procenta těch, kteří měli úspěch při zhubnutí zvýšilo svou aktivitu, a to hlavně volbou chůze.

Zde jsou některé další statistiky účastníků národního registru řízení hmotnosti

  • Více než ¾ účastníků každý den snídá
  • ¾ registru účastníků se alespoň jednou týdně váží
  • Asi 60 % nedívá na televizi více než 10 hodin týdně
  • Téměř všichni (90 %) úspěšní lidé z národního registru řízení hmotnosti cvičí asi hodinu denně.

Tyto nálezy naznačují, že dlouhodobé hubnutí je určitě možné, ale je třeba vytvořit si dlouhodobé návyky zdravého životního stylu. Jak snadné bude pro vás přidat cvičení a změnit stravovací návyky? Můžete to udělat, ale to vyžaduje obětavost.

Můžete to učinit během posledních několika let?

Podle studie American Journal of Clinical Nutrition z roku 2005, když objekty studie zhubly během 2-5 let, šance na dlouhodobé zhubnutí se značně zvýšila. Z toho plyne, čím déle si udržujete váhu, tím snadnější to je.

Vytrváte-li po 2-5 let, může být ještě snazší váhu udržet. Pokud můžete dodržet vaše cíle hubnutí po 2-5 let, tato studie naznačuje, že v následujících letech to může být snazší.

Máte zodpovědnost?

Někteří lidé mohou snadno hubnout sami. Nicméně většina lidí bude mít vyšší úspěšnost, pokud budou mít nějaký druh zodpovědnosti. Některé skupiny zabývající se hubnutím jako např. Weight Watchers to mají jako součást svého programu.

Avšak pro úspěch v hubnutí není nutné se připojit k programu. Zodpovědnost najdete s přáteli, rodinou nebo online komunitou. Setkání s wellness trenérem, odborníkem na hubnutí nebo registrovaným dietologem může být také užitečné k tomu, aby bylo hubnutí jednodušší.

Sledujete své úspěchy?

Poslední tip, který usnadní hubnutí je sledování pokroku v hubnutí. Můžete to udělat mnoha způsoby, vzhledem k tomu, že existují různé fitness aplikace, které vám mohou pomoci sledovat kalorie, hmotnost nebo procento tělesného tuku.

Sledování postaru pomocí časopisu nebo papíru může také fungovat. Sledování výsledků a zapisování svých cílů by mohlo dlouhodobé hubnutí usnadnit. Může zvýšit motivaci a zaměření, jak zhubnout.

Dlouhodobé hubnutí zpočátku nebývá jednoduché, ale postupem času může být snazší. Být důsledný, sledovat pokrok v hubnutí, úspěchy a zodpovědnost, to všechno usnadní hubnutí.

Mějte na mysli, že hubnutí by mělo být o zdraví a dlouhověkosti ne jen proto, aby se dosáhlo určité číslice na stupnici.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje