Je bezpečné mít sex při chřipce?

Zapněte si teď zprávy a uslyšíte hororové příběhy o chřipce této sezóny, která je jedním z nejprudších kmenů, které ČR v posledních letech zaznamenaly. Také špatné: Případy chřipky stále rostou v době, kdy vše, co chceme udělat, je cítit se útulně - nejen kvůli chladným teplotám, ale také proto, že jsou to stále téměř Valentýnské dny. Takže co když se vy (nebo váš partner) nakazí chřipkou, ale jinak se cítíte na nějakou akci. Je jisté, že ​​infikovaný partner nakazí svého zdravého partnera?

 

Za prvé, musíte zvážit, jak je virus přenášen. " Chřipka se šíří prostřednictvím respiračních kapének," vysvětluje Jason Brahmbhatt, MD, urolog a odborník na sexuální zdraví na Orlando Health na Floridě. "Kapénky se mohou šířit kýcháním, kašláním, dýcháním, potřásáním rukou a líbáním." Tyto kapky nesoucí virus mohou žít až 24 hodin na kuchyňských linkách, 1 až 2 hodiny na listu papíru a 15 až 30 minut na rukou, říká Dr. Brahmbhatt.

Ale pojďme se vrátit k tomu, zda sex znamená palec nahoru nebo palec dolů. Riziko potěšení když má jeden z partnerů chřipku, je skutečné. "Obecným pravidlem je zůstat šest stop (1m 80cm) od každého, kdo by mohl mít chřipku," říká Kate Whiteová, MD, odborná asistentka na Bostonské univerzitě. Vzhledem k tomu, že být intimní, vyžaduje, abyste byli mnohem blíže, než uvádí předchozí doporučení, tak se to absolutně nedoporučuje. "Šance, že budete mít sex s nemocným partnerem, aniž by kýchal, kašlal, nebo dokonce jen na vás dýchal je vysoce nepravděpodobná," dodává Dr. Whiteová. Rada: Nedělejte to, když víte, že jeden z vás je infikován. To platí, i když jste očkováni proti chřipce, protože vakcína pouze snižuje riziko dostat chřipku, ale neeliminuje ho. Co věc komplikuje je, že oběť chřipky může být nakažlivá už týden předtím, než se u ní objeví příznaky chřipky, takže je možné se nakazit od partnera, který se zdá být naprosto zdravý. Člověk, jenž se zotavuje z chřipky může být také nakažlivý až sedm dní po odeznění příznaků chřipky. Z tohoto důvodu Dr. White a Dr. Brahmbhatt doporučují, upustit od sexu alespoň týden poté, co vy nebo váš partner je bez příznaků chřipky.

Řekněme, že se nemůžete držet dál od svého partnera a myslíte si, že možná, když se nebudete během spojení líbat, snížíte vaše šance nákazy. Nepočítejte s tím. "Neexistuje způsob, jak by lidé mohli být tak blízko sebe bez rizika přenosu z obličeje," říká Dr. Whiteová. "Pokud chcete být ultra bezpečni, je také dobrý nápad spát v samostatné posteli odděleně od infikovaného partnera."


Naštěstí to není vše, co se týká sexu a chřipky. Dr. Brahmbhatt říká, že nošení roušky doma, bude-li váš partner infikován, vám nejen pomůže chřipku nedostat, ale je také "dokonalým způsobem, jak zůstat mimo ordinaci lékaře". Navíc budete ještě víc vzrušeni tím, že se na to dostanete, jakmile se oba budete opět cítit na 100%.

Takže je pozdě na to, abyste byli očkováni proti chřipce?

Vůbec ne. Sezóna chřipky vrcholí od prosince do února, ale podle CDC může trvat až do května. "Cirkulující kmen H3N2 chřipky A bude pravděpodobně nadále cirkulovat i v příštích několika měsících," říká doktor Tosh, "a pokud někdo ještě infekci nedostal, stále se může nakazit. Proto očkování může pomoci zabránit infekci a závažným komplikacím."

V ideálním světě by všichni byli očkováni počátkem sezóny. Trvá přibližně dva týdny, než se chřipka stane účinnou, takže CDC doporučuje, abyste byli očkováni do konce října. Tímto způsobem jste plně chráněni, když začne být chřipka aktivní, ale ne dříve. "Vyvinutá imunita se zhoršuje," říká Webby, "takže existuje názor, že pokud ji získáte příliš brzy, možná do konce sezóny nebudete mít plný efekt."

Dokonce i po zpomalení cirkulace H3N2 mohou ostatní kmeny, jako je chřipka B, cirkulovat později v zimě. "Není to atypické, že sezona chřipky A je následována menší, ale pozdější aktivitou chřipky B," říká Webby. Očkování chrání i před chřipkou B a stejně jako v minulých letech je docela efektivní, dodává Dr. Tosh.

Jak získat očkování

Pokud jste ještě nebyli očkováni a jste konečně přesvědčeni, že nastal čas, máte spoustu možností. Vaše pracoviště nebo vysoká škola by mohla nabízet chřipkové očkování zdarma. Pokud by to ovšem byl pouze říjnový výlet, zeptejte se na blízkém středisku pro naléhavé stavy nebo si zeptejte se svého ošetřujícího lékaře. Můžete také kontaktovat místní prodejce CVS, Target, Walgreens nebo jinou lékárnu nebo obchod s potravinami; mnoho řetězců nabízí volné chřipkové vakcíny. Stačí zavolat předem, abyste se ujistili, že vakcína je dostupná na vaší preferované pozici. (Jedná se o USA, ne ČR)

Každý, kdo je starší 6 měsíců - a ano, dokonce i lidé alergičtí na vajíčka! - je podle CDC vybízen k získání očkovací látky proti chřipce. Takže nedovolte, aby vás hrozivé zprávy o chřipce zastavily. "Dokonce, i když jsme právě teď v době špičky chřipky," říká doktor Tosh, "doporučuji těm, kteří ještě očkováni nebyli, aby tak učinili."

10 největších mýtů o chřipce

Není teď čas na to zjistit, co se týká chřipky? Zůstaňte informováni a učiňte z této sezóny svou nejzdravější chřipkovou sezonu.

Co potřebujete vědět

Každou chřipkovou sezónu (která v USA začíná v říjnu a vrcholí v lednu a únoru), až 20% Američanů trpí virem, který může způsobit vážné, dokonce i smrtící komplikace (nemluvě o všeobecné hrozbě horečky, zimnice, únavy a bolesti těla). Tak jak to, že stále existuje tolik mýtů a pověstí o chřipce? Zatímco úředníci nepředpokládají, že letošní chřipka bude lepší nebo horší než v minulých letech, je dobré, abyste se ujistili, že znáte pravdu o tomto obávaném viru a o tom, co můžete udělat, abyste snížili riziko, že se jím nakazíte.

Můžete dostat chřipku z očkování?

Ne, nemůžete. Opravdu. Tato dlouhodobá pověst prostě stále žije bez ohledu na to, jak často ji odborníci vyvracejí. "Chřipková vakcína je vyrobena z mrtvých částic viru, a protože virus není živý, nemůže vás nakazit," vysvětluje Holly Phillips, MD, interní lékař z New Yorku a lékařský dopisovatel WCBS News. Verze vakcíny v nosním spreji nazývaná "FluMist" (schválená FDA pro děti a dospělé ve věku od 2 do 49 let, které jsou zdravé a nejsou těhotné) obsahuje zmrzačenou verzi živého chřipkového viru. Nicméně, to vám ještě nemůže způsobit onemocnění, říká doktor Phillips. Tato mylná představa může vyplývat ze skutečnosti, že trvá 2 týdny, než si vaše tělo vytvoří protilátky a plně vás ochrání. Takže pokud se nachladíte nebo dostanete chřipku před nebo těsně po očkování, nedávejte rýmu a bolest v krku za vinu očkování.

Mladí, zdraví lidé se nemusí chřipky obávat

"I když je pravda, že chřipka nejvíce ohrožuje velmi mladé osoby, starší osoby a osoby se základními nemocemi, může přesto způsobit vážné příznaky u jinak zdravých lidí," říká doktor Phillips. To je důvod, proč CDC doporučuje, aby byl každý očkován, nejlépe na počátku chřipkové sezóny. Dokonce, i když nejste ve skupině s vysokým rizikem, může očkování zastavit přenos viru na zranitelné osoby. "Čím více je lidí, kteří budou očkováni, tím více se omezí množství chřipky v populaci, což může ochránit vaši babičku nebo dítě," říká doktor Phillips. Dokonce, i když nemáte pravidelnou interakci s dětmi nebo seniory, obětujte několik minut a nechte se očkovat. Nemůžete předat virus, který jste nikdy nezískali.

Chřipka zahrnuje gastrointestinální příznaky

I když jsou příznaky chřipky špatné, zažívací potíže jsou zřídka jedním z nich. To, co se zdvořile nazývá "žaludeční chřipka", je hovorový termín, který se týká skupiny virů, které způsobují především zvracení a průjem, říká doktor Phillips. "Tyto viry nejsou chřipkou," říká. To neznamená, že chřipka občas nevede k některým gastrointestinálním problémům; někteří pacienti trpí nevolností a dokonce i zvracením. Pokud se však tyto potíže objeví bez klasických příznaků chřipky, pravděpodobně se jedná o úplně jiný zárodek.

Těhotné ženy nemohou být očkovány

Naopak, všechny těhotné ženy by měly být očkovány co nejdříve. "Očkování proti chřipce je velmi bezpečné pro těhotné ženy a může dokonce chránit dítě v prvních několika měsících života, když on nebo ona nejsou dost staří na to, aby byli očkováni, ale jsou velmi zranitelní vůči nemoci," říká Dr. Phillips. (Děti do věku nejméně šesti měsíců mají nárok na vakcínu.) Protilátky, které se tvoří v reakci na očkování, vás nejen ochrání před chřipkou, ale budou chránit i vaše dítě po porodu - budou mu dodány prostřednictvím mateřského mléka, tvrdí CDC. Těhotenství způsobuje imunitní, srdeční a plicní změny, které mohou zvýšit riziko vzniku špatného případu chřipky, což může ovlivnit vaše těhotenství. "Vysoké horečky a závažné infekce mohou vést k závažným těhotenským komplikacím a dokonce k předčasnému porodu," říká Dr. Phillips.

Chřipku můžete zastavit častým mytím rukou

Nechápejte nás špatně, my všichni jsme pro mytí rukou mýdlem a vodou. Ale to nestačí zastavit chřipku. Chřipka se šíří vzduchem pomocí kapek slin od člověka, který je nakažlivý (což začíná den před vznikem příznaků a končí až sedm dní po jejich odeznění). Kapky mohou na vás přistát a dostat se do nosu, úst a očí. Chřipku můžete také získat tak, že se dotýkáte kontaminovaných povrchů (chřipka může podle CDC přežívat až osmi hodin na povrchu) a potom se dotknete rukou tváře. Myjte si ruce mýdlem a vodou a nedotýkejte se očí, nosu nebo úst. To vám poněkud sníží riziko, říká Dr. Leavey. Důležité je také, abyste byli nejméně šest stop daleko od člověka s chřipkou. Vzdušné kapičky nemohou cestovat dál. Dezinfikujte společné prostory ve svém domě nebo na pracovišti, pokud tam byl někdo s chřipkou. A především se dejte očkovat.

Pokud dostanete chřipku, očkování nefunguje

Je pravda, že vakcína proti chřipce nenabízí 100% ochranu. Očkování je obvykle účinné jen asi z 60 až 90%. Je to proto, že každým rokem koluje několik kmenů a vědcům je obtížné předvídat, které kmeny budou dominantní. "Pokud dostanete chřipku poté, co jste byli očkováni, znamená to, že jste se nakazili jiným kmenem, který nebyl obsažen ve vakcíně," říká doktor Phillips. Pokud k tomu dojde, je tu ale výhoda: vaše příznaky budou pravděpodobně méně závažné, protože očkování bude pravděpodobně alespoň částečně účinné i proti zátěži, kterou máte, dodává. A pamatujte na to, že pokud jde o CDC, očkování je úspěšné, pokud zabrání hospitalizaci a úmrtí, a ne pokud překonáte sezónu bez posmrkávání.

Antibiotika mohou bojovat proti chřipce

Nemá smysl, abyste prosil vašeho lékaře - antibiotika nefungují na viry. To znamená, že existují Rx antivirové léky, které by mohly pomoci. Tamiflu je nejznámější; prokázalo se, že tento lék zkracuje průběh onemocnění o 1-2 dny, pokud ho užijete do 48 hodin od prvního příznaku chřipky. Obecně se doporučuje pouze těm, kteří mají vysoké riziko komplikací. "Účinky jsou poměrně skromné," říká doktor Phillips. "Až budete mít chřipku, budete se cítit mizerně. Prevence proti chřipce je lepší přístup." Jiné léky, které mohou poskytnout určitou úlevu, jsou redukční přípravky proti horečce, jako je ibuprofen a acetaminofen. Nejlepší tip? Zůstaňte doma, odpočívejte, pijte spousty tekutin a počkejte, až chřipka odezní (ale dávejte pozor na vážné komplikace).

Bellova obrna je vedlejším účinkem očkování proti chřipce

Bellova obrna je stav, který způsobuje slabost nebo paralýzu na jedné straně obličeje. Je obvykle dočasný a po několika týdnech končí a obvykle se předpokládá, že je vyvolán virovou infekcí, jako je například herpes simplex (virus odpovědný za opary) nebo Epstein-Barr, což vede k mononukleóze. Jak se chřipka dostala do směsi? Před několika desetiletími byly zaznamenány některé izolované případy lidí, u kterých se vyvinula Bellova obrna poté, co dostali vakcínu proti chřipce. Přesto nebyl nikdy nalezen žádný důkaz, který by ukázal, že jedno způsobilo druhé, říká Dr. Phillips. Převládající shoda je, že tyto dva jevy nemají nic společného, ​​dodává Dr. Leavey.

Očkování proti chřipce může způsobit Alzheimerovu chorobu

Výskyt chřipky nezpůsobuje žádné nemoci nebo stav, a to zahrnuje i Alzheimerovu chorobu, říká Dr. Leavey. Alzheimerova choroba je typ demence, která vede ke ztrátě paměti a dalším kognitivním změnám. Proč se u některých lidí rozvine Alzheimerova choroba, není zcela pochopeno a otevírá to dveře spoustě spekulací - což se zdá být příčinou pověsti, která spojuje chřipkovou nástrahu s Alzheimerovou chorobou. "Také to souvisí s tím, že starším občanům se doporučuje, aby každý rok dostali očkování proti chřipce, takže lidé spojují stáří s výskyty chřipky, tím, že spojují stáří s Alzheimerovou chorobou," říká. "Nebo starší osoba, která měla výskyt chřipky, začne o několik měsíců později vykazovat známky ztráty paměti. Jsou to dvě nesouvisející věci, ale lidé dospěli k závěru, že vakcína s tím má něco společného."

 

 

 

 

Čaje