vliv televize na dítě

První dva roky života jsou považovány za kritické období pro rozvoj mozku. S TV a ostatními elektronickými médii by se měly setkávat formou zkoumání, hraní, a komunikace s rodiči a ostatními, což podporuje učení a zdravý fyzický a sociální rozvoj. Jak děti stárnou, příliš mnoho času stráveného s obrazovkou může interferovat s činností, jako jsou fyzická aktivita, četba, dělání domácích úkolů, hraní s přáteli a trávení času s rodinou.

Většina dětí se zapojí do světa televize dlouho předtím, než vstoupí do školy

 • dvě třetiny kojenců a batolat sledují obrazovku, průměrně 2 hodiny denně
 • děti do 6 let sledují obrazovku v průměru asi 2 hodiny denně, v první řadě televizi a videa nebo DVD
 • děti a mládež 8-18 roků stráví téměř 4 hodiny denně před televizní obrazovku a téměř dvě další hodiny na počítači (mimo školní práci) a hraní videoher.

Doporučuje se, aby se děti do 2 let nedívaly na televizi vůbec, a ti starší než 2 roky ne více než 1-2 hodinu denně a to na kvalitní programy.

Samozřejmě, TV s mírou může být dobrá věc: Předškoláci mohou na veřejnoprávní televizi získat odbornou pomoc při učení abecedy, školáci se mohou dozvědět o volně žijících živočiších na přírodní show a rodiče mohou držet krok s aktuálním děním ve večerních zprávách. Není pochyb o tom - TV může být vynikající pedagog a bavič.

Ale i přes tyto výhody může být mnoho televize škodlivé

 • Děti, které soustavně tráví více, než 4 hodiny denně sledováním televize budou pravděpodobně obézní.
 • Děti, které se dívají na násilné činy budou pravděpodobně vykazovat agresivní chování, ale také se obávat, že svět je děsivý a že se jim stane něco špatného.
 • TV charaktery často popisují riskantní chování, jako je kouření a pití, a také posilují roli pohlaví a rasové stereotypy.

Obhájci dětí jsou rozděleni, pokud jde o řešení. Ačkoli mnozí požadují více hodin vzdělávacích programů týdně, jiní tvrdí, že tím nejlepším řešením je žádná TV. A někteří říkají, že je pro rodiče lepší kontrolovat používání televizoru a učit děti, že slouží pro příležitostnou zábavu a ne pro neustálý únik.

To je důvod, proč je tak důležité, abyste sledovali obsah TV programů a nastavili hranice dívání se na ně, abyste zajistili, že vaše děti netráví příliš mnoho času zaparkované před televizorem.

Obezita

Odborníci již dlouho spojují nadměrné sledování televizního vysílání s obezitou - významný zdravotní problém současnosti. Při sledování televize jsou děti aktivní a mají tendenci jíst. Jsou také bombardováni reklamami, které podporují jíst nezdravá jídla, jako jsou bramborové lupínky a prázdné kalorie nealkoholických nápojů, které se často stávají výhodnými svačinkami.

Studie prokázaly, že snížení objemu sledování televizních pořadů vedlo u dětí k menší hmotnosti a nižšímu indexu tělesné hmotnosti (BMI - měření odvozené z hmotnosti a výšky).

Reklama

Podle AAP, vidí děti ve Spojených státech 40000 reklam ročně. Od reklam na dobroty a hračky během sobotních ranních kreslených grotesek po přitažlivé reklamy na pozadí obilných polí, marketingové zprávy zaplavují děti všech věkových kategorií. A navíc, všechno vypadá ideálně - jako něco, co prostě musí mít. Všechno to zní tak lákavě - často mnohem lépe, než tomu ve skutečnosti je.

Do 8 let většina dětí nechápe, že reklamy slouží pro prodej produktu. 6ti leté a mladší děti nejsou schopny odlišit obsah programu od reklamy, a to zejména pokud jejich oblíbená postava produkt propaguje. Dokonce i starším dětem může být nutné připomínat účel reklamy.

Samozřejmě, že je téměř nemožné, aby se odstranila veškerá expozice marketingových sdělení. Jistěže můžete vypnout TV nebo alespoň omezit dětem dobu sledování, ale budou stále vidět a slyšet reklamu na nejnovější věcičky, které nesmí na každém kroku chybět.

Ale to, co můžete udělat je, naučit děti, být zdatným spotřebitelem tím, že budou mluvit o produktech inzerovaných v televizi. Položte jim provokující otázky typu: "Co se ti na tom líbí?" "Myslíš, že je to opravdu tak dobré, jak to vypadá v tom inzerátu?,“ a „Myslíš si, že je to zdravá volba?"

Vysvětlete, když děti žádají inzerované výrobky, že reklamy jsou navrženy tak, aby lidé chtěli věci, které nezbytně nepotřebují. A tyto reklamy se nás často snaží přimět k tomu, abychom si mysleli, že tyto produkty nás učiní nějak šťastnějšími. Mluvit s dětmi o tom, jaké věci ve skutečnosti jsou, vám může pomoci uvést věci na pravou míru.

Jak omezit rizika dětské televizní reklamy

 • Aby vaše děti sledovaly veřejné televizní stanice (některé programy jsou sponzorovány - nebo "vám je přináší" - různé firmy, i když výrobky, které prodávají, jsou zřídka ukázaný).
 • Nahrávání programů - bez reklam.
 • Koupit nebo vypůjčit dětská videa nebo DVD.

Výuka dobrých televizních návyků

Zde jsou některé praktické způsoby, jak učinit sledování televize produktivnější:

Omezte počet hodin sledování televize

 • Vybavte místnost, ve které máte televizor spoustou jiné netelevizní zábavy (knihy, časopisy, dětské hračky, puzzle, společenské hry, atd.), které podporují děti v tom, aby dělaly něco jiného, ​​než dívat se na obrazovku.
 • Nemějte TV a připojení k internetu v ložnici.
 • Vypněte televizor během jídla.
 • Nedovolte, aby se děti dívaly na televizi, zatímco dělají domácí úkoly.
 • Zaveďte TV jako privilegium – ne jako něco, nač mají nárok. Vytvořte a prosazujte rodinná pravidla sledování televize, jako: TV je povolena pouze po práci, a když jsou úkoly dokončeny.

Zkuste zákaz všedních dnů.

Školní, sportovní aktivity a pracovní povinnosti, vám ztěžují najít další čas strávený s rodinou v průběhu týdne. Nahrajte si pořady z pracovních dnů, nebo vyhraďte televizní čas víkendu a budete mít více rodinného času na jídlo, hry, fyzické aktivity a čtení v průběhu týdne.

Nastavte dobrý příklad tím, že omezíte vlastní sledování televize.

Prohlédněte si předem programy televize a najděte programy, které vaše rodina může sledovat společně (tedy vývojově vhodné a nenásilné programy, které posilují hodnoty vaší rodiny). Zvolte pořady podporující zájmy, koníčky a vzdělání (čtení, věda, atd.).

Podívejte se na programy dříve, než se na ně budou dívat vaše děti.

Navrhněte TV rodinný plán, na kterém se všichni každý týden shodnete. Pak vyvěste plán ve viditelné oblasti (například na lednici), takže každý bude vědět, které programy se budou sledovat a kdy. A ujistěte se, že se televize vypne, když "plánovaný" program skončí namísto surfování po kanálech.

Sledujte televizi společně.

Pokud nemůžete sedět u televize celý program, alespoň sledujte několik prvních minut, abyste posoudili tón a vhodnost, a pak program občas zkontrolujte

Promluvte si s dětmi o tom, co vidí v televizi

a sdílejte s nimi svá vlastní přesvědčení a hodnoty. Pokud se na obrazovce objeví něco, s čím nesouhlasíte, můžete TV vypnout, pak použijte možnost klást provokativní otázky jako: "Myslíte si, že je to v pořádku, když ti muži začali bojovat? Co jiného mohli udělat? Co bys udělal ty? " Nebo: "Co si myslíte o tom, jak tito teenageři na tom večírku jednali? Myslíte si, že to, co dělali, bylo špatné?" Pokud někteří lidé nebo charaktery jsou týráni nebo diskriminováni, mluvte o tom, proč je důležité, aby se s každým jednalo spravedlivě, navzdory jejich rozdílům. Můžete použít TV k vysvětlení matoucích situací a vyjádřit své pocity v těžkých tématech (sex, láska, drogy, alkohol, kouření, práce, chování, rodinný život).

Promluvte si s ostatními rodiči, se svým lékařem, a učiteli o jejich sledování televizního vysílání a programech pro děti, které by doporučili.

Nabídka zábavné alternativy k televizi.

Pokud se vaše děti chtějí dívat na televizi, ale vy ji chcete vypnout, navrhněte, že si všichni zahrajete stolní hru, začnete si hrát na schovávanou, hrát venku, číst, věnovat se a koníčkům, nebo poslechu hudbu a tanci. Možnosti zábavy bez televize jsou nekonečné - tak vypněte televizor a vychutnejte si spolu kvalitní čas.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje