Jak správně používat repelent a který vybrat?

Nejteplejší část roku je tady a s ní bude přibývat hodin, které budete trávit na čerstvém vzduchu. Pobyt v lese i na zahradě znepříjemňují komáři a jiný bodavý hmyz. Velkou hrozbou jsou klíšťata, od kterých hrozí nákaza boreliózou či klíšťovou encefalitidou. Existuje jediná funkční ochrana – používejte kvalitní repelent. Mezi jednotlivými druhy jsou velké rozdíly, záleží na obsahu aktivní látky!

Sledujte druh účinné látky

Přípravek proti klíšťatům a komárům může obsahovat jednu ze 3 účinných látek. Často se používá látka DEET, která dokáže hmyz efektivně odpuzovat, ovšem objevují se studie, které hovoří o možné mírné toxicitě této látky. Aplikuje se na kůži a oblečení, je lepší ji smýt, jakmile se vrátíte domů. Může vyvolat kožní vyrážku. Aby látka odpuzovala i klíšťata, je třeba vyšší dávka. Problém DEETu je, že může poškodit umělé (např. nylon) a plastové materiály.

Druhou látkou je Icaridin, ta spolehlivě působí také na klíšťata. Nepoškozuje materiály a je vhodná pro děti od 2 let.

IR3535 je k pokožce šetrná, k obtěžujícímu hmyzu naprosto nekompromisní. Efektně odpuzuje komáry, mušky a působí proti klíšťatům. Je důležité, aby se v přípravku nacházela látka IR3535 ve vyšší koncentraci – tj. ideálně 30 %. Repelent na komáry s IR3535 je vhodný i pro děti od 1 roku.

Jak správně aplikovat repelent?

Je důležité ho použít před každým pobytem venku. Repelent na klíšťata a na komáry nastříkejte v přiměřeném množství na oděv i na kůži. Dejte si pozor, aby přípravek nezasáhl oči, nedostal se do úst a do uší. Při nanášení na obličej nejdříve nastříkejte na ruce a poté rozetřete. Aplikaci opakujte dle potřeby. Repelent nesmí být nanesen na poraněnou pokožku, způsobil by podráždění. Po návratu domů je žádoucí přípravek z kůže omýt.

Doporučujeme

Vysokou účinnost nabízí repelent proti klíšťatům, komárům a jinému hmyzu Phyteneo Insect guard. Obsahuje účinnou látku IR3535 a je vhodný i pro děti od 1 roku. Příjemným bonusem je jemná levandulová vůně.

Čaje