Přejídání

Změna množství potravin, které jíte, může být překvapivě těžká. Lidé mají tendenci si zvyknout na stejnou výši příjmu potravy každý den. Diety mohou někomu pomoci snížit příjem potravy krátkodobě, ale dlouhodobá změna může být obtížná. Pokud se snažíte zhubnout, krácení příjmu potravy může být náročné, ale je proveditelné. Aby bylo možné přestat tolik jíst, je nutná změna zvyku a rutiny. Zde je několik jednoduchých kroků, které vám pomohou přestat tolik jíst.

 

Jezte hlavně potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Jedna věc, která vám pomůže přestat jíst velké množství potravin, je přejít na potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny mají velký objem, což znamená, že mohou pomoci vás udržet syté po dlouhou dobu. Budete-li jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny, můžete jíst velké množství potravin, bez vysokého množství kalorií.

K potravinám s vysokým obsahem vlákniny patří ovoce, zelenin, obiloviny a luštěniny. Začlenění těchto potravin do každého jídla, vám může pomoci zůstat po jídle sytí, a proto vám může pomoci řídit příjem potravy později během dne. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, vám navodí pocit sytosti a spokojenosti, takže nemáte pocit, že jste ochuzováni.

Nejprve sáhněte po vodě

Někdy si pleteme signál ke snězení něčeho s tím, že tělo ve skutečnosti potřebuje vodu namísto potravin. Když cítíme potřebu něco sníst, sáhněte na místo toho po sklenici vody. Pokud se vám zdá čistá voda nepřitažlivá, ochuťte vodu čerstvým citrusem, lesními plody, mátou nebo okurkou, aby získala přírodní sladkou chuť.

Měli byste pít po celý den dostatek tekutin tak, aby vaše moč byla čirá až lehce světle žlutá. Pokud je vaše moč tmavě žlutá, musíte pít více tekutin. Aby bylo možné přestat tolik jíst, zvykněte si napít se vody, než si dáte jídlo do úst. Poté, co se něčeho napijete, počkejte chvilku, jestli budete opravdu potřebovat něco sníst, nebo zda jste jen potřebovali trochu vody.

Nepoužívejte potraviny, abyste se vypořádali s emocemi

Lidé používají jídlo k mnoha účelům kromě dodání živin vašemu tělu. Často jsou stravovací návyky hluboce zakořeněné z dětských let, a jídlo může být používáno k vypořádání se se stresem, hněvem, depresí, štěstím, atd.

Namísto použití potravin jako mechanismu k potýkání se s emocemi, najděte si zdravé alternativy. Jděte na procházku, provozujte jógu, tanec, promluvte si s milovanými atd. místo jídla. Může to být ta nejtěžší změna zvyku při pokusu změnit stravovací návyky.

Aby bylo možné prolomit cyklus užití jídla proti emocím, vyžaduje to vědomé úsilí počkat před jídlem a zeptat se sami sebe, proč jíte. Najděte příčinu svých stravovacích návyků. Jsou spojeny s emocemi? Pokud ano, rozhodněte se, co můžete udělat jako zdravější alternativu namísto jídla.

Nejezte z potravinových obalů

Velmi snadno sníte víc, když budete jíst přímo z obalu na potraviny, jako jsou sáček chipsů, krabice sušenek či půllitr zmrzliny. Místo toho, abyste jedli přímo z nádoby či obalu, oddělte si část jídla na misku nebo talíř.

Jíst porci z talířku namísto z potravinového obalu může dát lepší signál mozku o množství potravy, které si dáváte do úst. Když se jí z velké nádoby, je snadné se přejídat, aniž byste si uvědomili, kolik potravin jíte.

Opět platí, že se jedná o změnu v chování a zvyku. Trvá to jen několik sekund, abyste dali jídlo na talíř / misku, namísto toho, abyste jedli přímo z obalu potravin. Může se to zdát jako zbytečný krok, ale může vám to pomoci přirozeně kontrolovat velikost vaší porce potravin.

Poslouchejte své tělo

Dalším důležitým krokem k tomu, abyste přestali tolik jíst, je jednoduše poslouchat své tělo. Vaše tělo řekne vašemu mozku, kdy přestat jíst. Nicméně, je pro dospělé snadné ztratit kontakt se signály, které vaše tělo vysílá.

Přestaňte, když je váš žaludek plný, a ne když je talíř čistý nebo taška prázdná. Místo přemýšlení o vstupu do "klubu čistého talíře", nesnažte se dojíst celou porci. To je další změna zvyku, která sice může být těžká, ale musí být zavedena, aby se omezil příjem potravy.

Závěr

Chcete-li změnit stravovací návyky, vyžaduje to vědomé úsilí počkat okamžik před vložením potravin do úst. Musíte změnit každodenní návyky, které mohou být po léta zakořeněny. Mezi každodenní návyky pro změnu patří:

  • Jezte hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny vás nasytí a uspokojí, a jsou málo kalorické.
  • Pijte vodu před jídlem. Často vaše tělo potřebuje vodu namísto potravin.
  • Zjistěte si, zda vaše jídlo není vyvoláno emocemi. Emocionální stravování může být velkým zdrojem kalorií. Najděte zdravější alternativy k řešení emocí namísto jídla.
  • Naporcujte si jídlo na talíř / misku místo toho abyste jedli z potravinových obalů.
  • Přestaňte jíst, když jste mírně syti, ne plní. Naslouchejte svému tělu a přestaňte jíst, když to říká vaše tělo, a ne až když je váš talíř čistý nebo sáček prázdný.

Čaje