Jak pečovat o zuby a vyhnout paradentóze
Paradentóza je chronické postižení zubního lůžka projevující se zánětem dásní čímž se odhalují krčky zubů (přechod mezi dásní a zubem) a poškozuje se tak závěsný aparát zubu a může dojít k viklavosti nebo až ztrátě postiženého zubu či zubů. Vedle zubního kazu se jedná o druhé nejčastější postižení chrupu. Paradentóza se netýká pouze starých lidí ale objevuje se již ve věku od 30 let. Zatímco u mladých jedinců je tato choroba spojená s onemocněním dásní, u starších pacientů je spojena s řídnutím kostí. Největší měrou se na zánětu a destrukci závěsného aparátu mezi kostí a dásní podílejí bakterie.
Prvním varovným příznakem je krvácení z dásní při čištění zubů. Objevuje se zarudnutí a bolestivý otok dásní. Postupně jsou viditelné mezi zuby mezery a dásně přestávají pevně lnout k zubu a tím vznikají odhalené zubní krčky, což se potvrdí na rentgenovém snímku čelisti.
Kromě odborného vyšetření a ošetření chrupu při paradentóze je zapotřebí bezchybná ústní hygiena. Protože na vzniku paradentózy se podílejí bakterie, které vytvářejí zubní plak. Ten je zapotřebí minimálně dvarát denně odstranit. Nejlepší je však čistit si zuby po každém jídle či sladkém nápoji a nezapomínat na čištění zubů před spaním.
Jak správně pečovat o chrup?
K čištění zubů se používají nejrůznější kartáčky, mezizubní kartáčky a zubní nitě.
Nezáleží na tom jak dlouho si zuby čistíte, ale jak si je čistíte. Zubní kartáček držte jako tužku, umožní vám to lepší cit. Zuby se čistí krouživými pohyby vetikálním směrem, takzvaná vibrační metoda.
Zcela nevhodné pro krčky zubů je čištění zubů pohyby kartáčku v horizontálním směru. Pří výběru zubního kartáčku je třeba si zvolit i správnou tvrdost, tvrdé kartáčke nejsou příliš vhodné. Doporučuje se také kartáček jednou za 3 měsíce vyměnit, můžete i častěji. Protože kartáček nedosáhne do všech záhybů používete také vždy zubní nit nebo mezizubní kartáček. Po vyčištění zubů je nejlépe použít speciální ústní vody, které se postarají o zbylé bakterie. Jedině tak zabráníte přemnožení bakterií v ústech a tvorbě plaku. Krom toho i nepříjemnému zápachu z úst.
Co dělat, když zub vypadne?
Paradentóza je onemocnění chronické a v některých případech i přes veškerou snahu nakonec dojde ke ztrátě zubu. V takovém případě přichází na řadu chirurgická léčba, tedy aplikace zubního implantátu. I když se jedná o nepříjemnou záležitost, může vás uspokojit, že tyto implantáty jsou hrazené pojišťovnou.
Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum