Hubnutí se zumbou

Někteří lidé tvrdí, že v jednom tréninku Zumby můžete spálit až 800 kcal. Je to pravda, a co je nejdůležitější, může to pracovat pro vás? Zumba fitness je relativně nová móda, která převládla ve fitness světě. Stejně jako u každého nového šílenství je nabízena jako cvičení v různých prostředích, prodává se na DVD, je vidět ve videohrách i v televizních programech. Slibuje fitness a výsledky při hubnutí a to vše zábavnou formou.

Co je Zumba fitness?

Podle zpráv byl Zumba Fitness vytvořen náhodou v polovině 90. let Albertem "Beto" Perezem, fitness instruktorem. Jednoduše řečeno je to taneční fitness program, založený na latinských prvcích. Tvůrce Zumby ji vzal do USA, kde se po velkých investicích a propagaci stala populární celosvětovou fitness módou.

Ochranná známka"Zumba fitness", se jak se očekávalo, časem vyvíjela a nyní nabízí řadu různých tříd a fitness alternativ. Některé z nich obsahují Zumba sentao, Zumba zlatý tón, aqua Zumba a tak dále. Ačkoli je Zumba jako ochranná známka řízena Zumba společností, zjistíte, že rozdíly závisí na zemi a oblasti kde žijete, akademii, na které byl instruktor vyškolen, nastavení atd.

Pomáhá zumba při hubnutí?

Pokud se toho týká, pokud provádíte všechny těžké marketingové návrhy ze Zumby, skutečně dosáhnete dobrých výsledků? Je to tanec na bázi cvičení, a tak jako s jakýmkoli jiným tanečním cvičením, budete spalovat kalorie a dosáhnete nějakých fitness úspěchů. Skáčete a pohybujete se cca 45min až 1hod (průměrný čas). Avšak když jdete ven a tančíte v nočním klubu 45 minut, budete také spalovat kalorie.

Protože se jedná o kombinaci latinských prvků a aerobického pohybu, spojuje v sobě aerobní cvičení s rezistencí vaší tělesné hmotnosti. V jistém smyslu hodně z toho, co získáte, bude záviset na tom, co do něj vložíte. V různých variacích Zumba fitnessu se nabízejí různé fitness prvky, na které jsou zaměřeny. Například styl Zumba Toning má tendenci používat lehké hole k vytvoření rezistenčního prvku a zaměřuje se na cílové oblasti, jako, paže a stehna.

Pokud je cvičení kombinováno se zdravou vyváženou stravu v rámci rozumného kalorického rozsahu, pak může pomoci při hubnutí. Běžná chyba, kterou má spousta lidí tendenci udělat, je předpokládat, že spotřebují v průměru 800kcal v jednom tréninku a pak věřit, že mají kalorický prostor pro sladkosti, nebo stánek s jídlem. Výsledkem obvykle je to, že ve skutečnosti konzumují dvakrát tolik kalorií, než ty, které spálili.

Kolik kalorií?

Jak již bylo zmíněno množství spálených kalorií bude záviset na intenzitě, trvání a stylu tréninku. Kromě toho, má fyzická kondice, svaly, velikost a složení těla jednotlivce vliv na výsledky. Někteří nadšenci Zumby tvrdí, že můžete spálit něco mezi 500 až 800 kcal. Pokud je mi však známo, neexistuje vědecká studie, která by se zabývala buď účinností nebo množstvím energie spotřebované během třídy Zumba. Proto můžeme jen předpokládat, že ve srovnání s podobným odporem kardio/tělové rezistence dosáhne cvičení Zumba podobných výsledků. Vzhledem k velkému vlivu aerobiku, někdo, kdo váží 155 liber by spálil přibližně 493kcal.

Některé studie naznačují, že vysoká intenzita cvičení (obvykle přibližně 75% V02max) může mít za následek spalování kalorií i po cvičení, neboli Afterburn jak je obvykle nazýváno.

Fitness zisky

Jedná se převážně o aerobní styl cvičení, takže získáte kardio cvičení a zlepšení kardiovaskulární kondice. Má tendenci pohybovat většinou částí těla, takže budete používat nohy k tančení, ruce a docela hodně hip akcí. Opět to, co získáte, závisí na druhu cvičení a na konkrétní oblasti na kterou se zaměřuje. Některé třídy mají tendenci být prováděny v rychlé, vysoké úrovni intenzity a obsahují spoustu skákání a rychlé změny pohybu. To by mohlo nabídnout jistou plyometrickou činnost a zlepšit nervovou soustavu, výbušnou sílu a zvýšit rychlost.

Pokud nejste fit, bude jakékoliv cvičení poskytovat výzvu vašim svalům a budete mít svalové fitness zisky. Záleží tedy na tom, jak pestrý bude program, a jestli v průběhu doby, kdy se bude provádět, poskytne výzvu. Obvyklé třídy mají tendenci začít na úrovni začátečníků a pokračovat, ale v mnoha posilovnách mohou být smíšené třídy schopnosti. Dalším důležitým faktorem, majícím vliv na to, co získáte z vašeho tréninku je instruktor, který jej provádí. Jak dobře je třída strukturována a jak dobrou výzvu poskytuje, bude záviset na individuálním instruktorovi.

Nakonec je třeba říci, že zisky svalů i hubnutí závisí na tom, jak často cvičíte. Jedna hodina týdně nemusí být dostačující pro dosažení masivních výsledků. Nicméně, jakékoliv cvičení je lepší než vůbec žádné, takže pokud je to vše, co můžete udělat, nevzdávejte to.

Jak snadné je cvičit?

Zumba je založena na latinských tanečních pohybech a pro ty, kteří mají rádi tanec, jako činnost, může nabídnout zábavu a příjemný způsob, jak cvičit. Může být na vysoko energetickém hudebním základu, který může být osvěžující, takže může způsobit, že se lidé cítí na výši.

Instruktor bude opět hrát roli v tom, jak snadná a zábavná cvičení jsou. Z mé osobní zkušenosti mohu říci, že trénink, kterého jsem se zúčastnil, byl nad začátečnickou úrovní (já byl začátečník) a instruktor nevysvětlil některé z pohybových změn, ale předpokládal, že každý je jen bude následovat a pozorovat. Výsledkem bylo, že se mi to vůbec nelíbilo, většinu času jsem nevěděl, co dělám, a nikdy víc jsem tam nešel.

Pokud jste z jakéhokoliv pokusu měli podobnou zkušenost, navrhuji, abyste se pokusili znovu na jiném místě. Je docela dobře možné, že váš instruktor není dobrý.

Několik tipů pro úplné začátečníky se Zumbou

1. Zeptejte se ostatních lidí, kteří jdou do třídy, než se připojíte, ke konkrétní třídě.

2. Hledejte akreditované trenéry. Zumba fitness je poměrně nový koncept, a oblast, která není silně regulována. Zeptejte se instruktorů, jakou akreditaci mají, zda jsou kvalifikovaní a zkušení v jiných cvičebních oborech, jak dlouho vyučují?

3. Zábavný nebo nezábavný čas je stále formou cvičení. Měli byste se ujistit, že se přiměřeně zahřejete a ochladíte.

4. Jelikož se jedná o formu cvičení, poraďte se s lékařem nebo odborníkem na cvičení, zvláště pokud máte zdravotní potíže, nebo jste obézní. S obezitou je systém těla více namáhán a vysoká intenzita aerobního cvičení by mohla být krokem k infarktu. To nás přivádí k dalšímu bodu.

5. Pracujte na své vlastní úrovni. Mnoho tříd je smíšených, takže můžete zjistit, že cvičení je nad úrovní začátečníků. Nesnažte se přizpůsobit osobě vedle vás. Možná už tohle dělá celá léta.

6. Nejsem příznivcem domácího cvičení podle DVD nebo videoher, pokud nemáte zkušenosti v této formě cvičení. Pokud nevíte, co děláte, můžete skončit s vážnými zraněními. Může se zdát snadné houpat se v bocích a současně se otočit, ale pokud by to nebylo prováděno správně, mohli byste si velmi vážné zranit záda.

7. Pro nejlepší hubnutí a fitness výsledky je lepší, když budete kombinovat třídy Zumba s programem rezistence. Nezapomeňte ani na svůj jídelníček. Výsledkem cvičení nebudou zázraky.

Jakého instruktora Zumby máme hledat?

Dobrý instruktor by měl:

1. Za prvé se zeptejte, jestli není nováčkem své třídě. Ten, na kterého jsem se obrátil, se nikdy neobtěžoval péčí. Špatná praxe.

2. Sežeňte si slovní nebo psané posouzení vašeho zdraví/fitnesu. Instruktor by měl být informován o veškerých podmínkách nebo okolnostech, které mohou ovlivnit vaši schopnost provádět konkrétní cvičení a poradit, jak v konkrétním cvičení postupovat. Také jakou úroveň kondice můžete mít.

3. Měl by vám říci, co daná třída bude znamenat. Je ze 2 částí, uděláme tohle, a pak ono… úroveň nebo intenzita může být vysoká atd. Pak řekne, které části mohou být pro vás těžké, a navrhne vám alternativní možnosti nižší úrovně. Například skáčeme a otáčíme se. Pokud je to pro vás těžké pokuste se jen otočit, nebo pokud jste se ztratili, zkuste pochodovat na místě, což vám pomůže dohnat pohyby.

4. Měl by říci, že se pohyb mění a jaký je další krok. Například: 2 kroky zpět, a pak 3 na stranu, a tak dále.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje