Fáze implantace zubů

V moderní stomatologii je slovo implantace frekventované stejně jako slova plomba, snímek, snímek ošetření kořenového kanálku. Výhody implantace jsou nesporné. Jestliže Vám dnes chybí jeden zub, není nutno brousit sousední zuby, aby se mohl nasadit můstek. Chybí-li tři a více zubů, stačí aplikovat dva implantáty a na ty umístit můstek ze 3-4 jednotek (korunek). Dokonce i tehdy, kdy pacient nemá žádné zuby, lze zavést 4-6 implantátů na jednu čelist a nasadit – což je velmi důležité – nesnímatelný můstek sestávající z dvanácti zubů.

 

Implantační proceduru můžeme rozdělit na několik fází:

  1. Diagnostika. Tato fáze začíná vyplněním dotazníku, v němž se setkáte s důležitými dotazy ohledně: škodlivých návyků, chronických nebo akutních onemocnění, alergií, nesnášenlivostí léků, dříve prodělaných operací, problémů s krevní srážlivostí atd. Pak se provádí vyšetření dutiny ústní. Hodnotí se stav zubů, dásní, snímatelných a nesnímatelných ortopedických konstrukcí (korunek, můstků, protéz), ale i úroveň hygieny. Další, neméně důležitou součástí diagnostiky je počítačová tomografie neboli 3D rentgen. To je vyšetření, bez nějž se implantace naprosto neobejde! Snímek umožní zhodnotit kvalitu (pevnost) a kvantitu (výšku a šířku) kosti, vzdálenost k anatomickým strukturám (čelistní dutina a nosní dutina na horní čelisti), mandibulární kanál, kterým prochází nerv. Implantace bez předem provedené počítačové tomografie může vyústit v závažné komplikace!
  2. Zavedení implantátu. Většinou se provádí v lokální anestezii. Pokud se zavádí více implantátů a provádějí se rozsáhlé kostní plastiky, lze použít analgosedaci nebo celkovou anestezii (narkózu). Na dásni se provede menší řez, v kosti se speciálními vrtáky vytvoří otvor, do něhož se našroubuje (aplikuje) implantát. Velmi záleží na síle, jakou je implantát zaváděn do kosti. Tato síla se měří v newtonech na centimetr Ncm a nazývá se „primární stabilita implantátu“ . Ovlivňuje rychlost vhojení a „vypovídá“ o tom, kdy bude možno na implantát nasadit korunku. Při téže návštěvě ordinace se provádí plastika sliznice (dásně) kolem implantátu. Mnozí lékaři tento zákrok (usazení dásně) bohužel neprovádějí a nevěnují tomu potřebnou pozornost. Dostatečný objem „kvalitní“ dásně kolem implantátu zaručuje, že implantát bude po dlouhou dobu dobře sloužit!
  3. Doba vhojení se pohybuje od 2 do 6 měsíců, záleží na konkrétní situaci. Během hojení e k implantátu přišroubuje dočasná korunka nebo formovač dásně (drobný kovový váleček vyčnívající nad sliznicí).
  4. Závěrečná fáze znamená zhotovení fixní korunky nebo můstku na vhojený implantát/implantáty. Za tímto účelem se sejme otisk nebo se provede skenování implantátu v ústní dutině.  Ke zhotovení náhrad se používají zirkony nebo keramika. Hotová náhrada se k implantátu fixuje dvěma způsoby: přilepí se na abutment (analog zbroušeného zubu) nebo se přišroubuje rovnou k implantátu. 

2 ystanovka implanta

3forirovatel desny

3vremennaya koronka na implantate

4koronka prikrucennaya k implantatu

Čaje